• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dobson Orion xt6

Started by Sunny, August 13, 2012, 07:01:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sunny

S obzirom da mi je ovo prvo javljanje zeleo bih prvo pozdraviti sve ucesnike ovog foruma.

Prosle nedelje sam kupio svoj prvi teleskop. To je Dobson Orion xt6 (150mm aperture, 1200mm zizna daljina). Uz njega sam dobio 25mm Plosl ocular I red-dot finder-scope. To su mi preporucili kao odlican pocetni teleskop (mada meni izgleda malo prevelik) a i cena se uklapala u moj budzet.
Teleskop sam sastavio i kolimirao prema uputstvu koje je stiglo uz teleskop. Prilicno jednostavno iako nemam nikakvog prethodnog iskustva.
Nazalost prvih nekoliko dana je non-stop bilo oblacno i padala je kisa (okolina Toronta) tako da nisam mogao nista da posmatram osim krovova i bandera.

Prosle noci se konacno razvedrilo pa sam iskoristio priliku da isprobam moj novi teleskop.

Nisam zano sta da posmatram pa sam ga prvo usmerio ka jednoj sjajnoj zvezdi. To mi je bilo najlakse za naciljati ali prizor nije bio nesto narocito. Kad sam proverio mapu ustanovio sam da je to bila zvezda Arcturus u sazvezdju Bootes.

Posle toga sam pogledao dvojnu zvezdu Mizar u sazvezdju Velikog Medveda. Bez problema sam video obe zvezde koje cine ova binarni sistem.

Na kraji sam hteo da pogledam Albireo i na osnovu mape sam ga pronasao golim okom ali mi je bilo tesko da ga naciljam pomocu red-dot finder-a. Prilicno je bled na mom delu neba i tesko ga je uociiti pored te crvene tacke. Pokusavao sam nekoliko puta i vec sam hteo da odustanem kada sam najzad uspeo. Iako sam se namucio moram da priznam da se isplatilo. To mi je bio ubedljivo najbolji prizor ovog prvog dana (ili bolje reci noci) sa novim teleskopom.

Sad cekam priliku da ulovim neku planetu i naravno Mesec.
Pozdrav svima.

zozo83

sunny neka je sa srecom i da te dobro sluzi, naravno vedro neboooooooo, pored toga probaj da skines stellarijum, nije los program
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

kostur

tačno, stellarium je keva. odličan program. tako da znaš da ćeš imati hiljade objekata koje možeš posmatrati. samo mi reci kog Toronta, Kanadskog ili Američkog
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sunny

Kod Kanadskog. Ko jos racuna Americki Toronto  ;)

kostur

:D pa super, srećno posmatranje i beži odatle na neko tamnije mesto :)
samo zapamti jednu stvar - Messier objekti, pretraži gugla i nađi, biće ti super.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sunny

Jedini problem je kako pronaci Messier objekte. Ja se namucih i oko obicnih zvezda  ???

Sunny

Instalirao sam ja Stellarium I u njemu se sve super vidi i lako pronalazi.
Ali kad izadjem napolje tamo se vide samo najsjajnije zvezde a ostalo mozes samo da zamisljas.

sale11472

August 14, 2012, 02:58:18 pm #7 Last Edit: August 14, 2012, 03:04:36 pm by sale11472
Lepljive teme na forumu služe da bi ih svako pročitao pre nego što postavi (isto) pitanje ???
Dakle
http://forum.astronomija.co.rs/oprema/pomocna-oprema-za-pocetnike-(a-i-one-koji-to-nisu)/
pa pokupi nekepočetničke stvari odatle. Za početak će ti biti korisnije od stellariuma.  ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Darchy

GZ za makinu! Dobro da te služi, bolji da promeniš. Ako mi veruješ, od kad posedujem teleskop nisam ni jedanput koristio karte, uvek se oduševim kad nešto sam pronadjem, a pronašo sam većinu M-ova. Posle posmatranja palim Red Shift i saznajem šta sam opazio. Možda nije PRO metoda, ali je jako interesantna.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

kostur

Znači da ti nebo nije dovoljno tamno... beži iz grada, nema ti treće
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Yagodinac


Sunny

Hvala svima.

Pa, ako me vreme posluzi mozda odem vec ovaj vikend jedno sat vremena voznje severoistocno od Toronta. To bi svakako trebalo da pomogne. Isao sam i ranije, samo sa dvogledom.

Nabavio sam i 10mm okular (Vixen). Trebalo bi da bude dobar za planete.

kruska

nemoj da brines,
obicno posle kupovine teleskopa pola godine bude kisa i oblacno vreme ;D

Sunny

Sinoc sam konacno uspeo da pogledam Saturn. S obzirom da se nalazi vrlo nisko na horizontu i da je bio vrlo bled nije ga bas bilo lako naciljati. Posto se Saturn ne vidi kada je upaljena crvena lampica (red dot) poceo sam da je naizmenicno palim i gasim i tako sam uspeo da ga centriram u vidno polje.
Naravno poceo sam sa 25mm okularom i onda sam presao na novi 10mm koji je znatno uvecao sliku. Jasno sam video prsten oko Saturna i njegov mesec Titan u obliku sjajne tackice.
Vece je bil uzasno vlazno i ceo teleskop je bio prekriven kondenzovanom vlagom sto je malo kvarilo vidljivost.
Nadam se da ce biti bolje kada Saturn bude vise iznad horizonta i kada vazduh nebude prezasicen vlagom.

U prilogu saljem i sliku moje nove igrackice.

karlos

Čestitke za novu igračku !

Stelarium će ti puno pomoći ,ali moraš da koristiš i 1 dvogled za pronalažnje objekta. Recimo 10X50 puno pomaže.
Kroz njega možeš da uočiš dosta meiser objekta,naravno sa tamne lokacije i mirnom atmosferom.
Koristi skakanje po zvezdama da bi našao neke objekte na nebu. A kad uočiš sjajnije zvezde na nebu golim
okom,prvo ih identifikuj u stelariumu,posle će ti biti lakše za dalje pretraživanje. Obrati pažnju na oblike koje
formiraju neke zvezde,tako ćeš se lakše orijentisati.

Pozdrav i vedro nebo !!