• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Koncanica - uradi sam

Started by vasja, October 02, 2013, 03:49:40 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vasja

Da li neko ima iskustva sa pravljenjem končanice na okularu u domaćoj izvedbi? Imam 28mm Apex okular i 4mm i ne bih da kupujem nov okular samo zato što ima končanicu. Napravio bih na jednom od ova dva okulara končanicu pa pre nego što se u to upustim da proverim da neko od vas to već nije radio...
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM


vasja

Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

vasja

Konačno sam napravio končanicu na mom Apex 28mm okularu.




Na prvi pogled, ovaj okular se može rastaviti na dva dela:




Ali kad se bolje pogleda u sredini okulara (vrh levog dela na slici) postoji navojni prsten koji može da se odvrne. Pri tome nije potrebna nikakva sila:




Sad se vidi da se okular u stvari može rastaviti na 3 dela kao na slici:




Uz malo superlepka končanicu treba zalepiti sa strane prestena koja je bliža sočivu okulara:




Kad se sve ponovo vrati na svoje mesto dobije se ovo:




Položaj ovog prstena u okularu mi govori da je po svoj prilici on i namenjen da stoji na mestu končanice, jer kada sam postavio končanicu i zavrnuo prsten nazad do kraja, končanica je u savršenom fokusu kada se pogleda kroz okular. Prsten je jako zgodan jer ako mi ne treba končanica mogu uvek da ga skinem.

Ah da i najbitnije - za končanicu mi je žena ljubazno ustupila dve vlasi svoje kose - debljina vlasi je savršena za ovo.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

Super  ;)
Samo ne znam šta će ti končanica na Apexu; ako je za vođenje onda bolje da si žrtvovao neki 5mm plossl. U suštini negde su pominjali ultratanku strunu, ali gde to naći... Možda u prodavnici ribolovačke opreme?

vasja

Končanica u APEX-u mi je zgodna iz par razloga:

1. Uravnavanje centra vidnog polja teleskopa i končanice na tražiocu
2. Kada se radi alignment montaže potrebno je precizno pokazati na zvezdu

Drugi okular koji imam je 4mm planetary i nije uopšte zgodan da se na njega montira končanica - može da se izvede ali samo fiksno. Na APEX-u mogu prsten sa končanicom da skinem ako mi ne treba.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

zozo83

Odlicno je ispalo ovo vasja, ali sta bi mi bez zena :) :)
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Luger

Bravo Vasja! Svidja mi se sto je montazno-demontazno, a s obzirom da imam tog Apex-a, i ja cu da napravim.
Negdje sam procitao, pa i na ovom forumu su ljudi pisali da su pravili koncanicu od deblje paukove niti.  :o
To je za mene nemoguca misija.

Danijel

Za nit sam ja koristio dlaku kose s glave, dok sam je još imao na razbacivanje ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

gilecais

Evo da i ja potvrdim receno.Posto se astronomijom bavim vise od 40 godina i ja sam onda radio koncanicu od paukove mreze.Vrlo je pipav posao ali je izvodljiv narocito ako covek ima mlade ruke i oci..... ;D ;D ;D ;D

johnny984

Prednost sa ženinim vlasima jeste ta, da kad god se pobuni što u sred noći krećeš u posmatranje, možeš da kažeš da ćeš gde god da pogledaš, misliti na nju.

A mana je ta što ćeš gde god da okreneš i uperiš mašineriju, širom univerzuma, ka mesecu, jupiteru, u andromedi, plejadama, konjskoj glavi.... uvek videti svoju ženu  ;)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

zozo83

malo preskacem temu, ali ja bi ovo stavio u ATM
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

johnny984

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

mravic

Danijele, mora da ti nije uspevalo pa si mnogo puta pokušavao.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT