• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kako pronaci nesto na nebu?

Started by Kuler, April 27, 2010, 01:04:09 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kuler

Evo skoro sam kupio teleskop i sve sto sam do sada uspeo da vidim je mesec. Kupio sam sledeci teleskop: http://www.kameleon.rs/teleskop-optisan-star-60060-18137-c424-view.htm

Uz teleskop sam dobio dva mala i jedno veliko socivo. Mesec super vidim sa jednim socivom na kome pise 12mm i bas mi se dopada, ali kad god uperim uprazan deo neba, vidim zvezde samo bez sociva. Jeste da vidim zvezde koje inace golim okom ne vidim, ali su opet male. Naravno, ne mislim da mogu da vidim zvezde ista vece sa ovim teleskopom ali recimo mars, jupiter i saturn bi trebali da se vide.

Pa.. ako je neko voljan, dobro bi mi doslo malo pomoci oko koriscenja sociva i lociranja objekta na nebu.

Hvala unapred.

Sasa

Naravno da zvezde nećeš nešto bolje videti ni sa bilo kojim drugim teleskopom. One su za amaterske teleskope uvek sasvim sitni kružići (izuzev Sunca koje naravno nećeš ni pokušati da posmatraš bez posebne opreme!)

Planete nalaziš pomoću karti. Treba da nabaviš neki astronomski program i da planetu prvo pronađeš na ekranu. Onda pogledaš u nebo, pronađeš susedne zvezde... itd.

Evo besplatnog, dobrog programa: http://www.hnsky.org/software.htm

I ovaj je dobar http://www.stargazing.net/astropc/

Itd. Zapravo, ovo sam napisao samo za prvu pomoć, jer očekujem da će neko iskusniji da ti pruži više informacija.

mravic

Najbolje da ti prodavac tog teleskopa pokaže  ;D
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

spadej

nemoj da ga demoralises :)

Kuleru, imam istu takvu spravu, evo iskustva iz prve ruke. Zaboravi okular 4mm i Barlow, to nista ne valja. Sa 12mm (50x povecanje) ces lepo videti Veneru (veceras, velika sjajna "zvezda" na zapadu) , Mars, Saturn, Jupiter  i naravno Mesec.  Za nesto vise, tesko. Mozes da probas sa 4mm (150x) ali se mnogo trese montaza pa ce brzo da ti se smuci.

Dobio si linkove za karte, osim Jupitera ostalo  mozes da nadjes i vidis veceras.

Ne zna se sta je gore na tom teleskopu, da li montaza ili okulari. Probaj nekako da stabilizujes montazu, nekim tegom i sl. Imas ovde na forumu linkove za to. Neki bolji okular bi ti dobro dosao (ja probao, mnooogo bolja slika), mada bi morao da prepravis fokuser za 1,25''.

spadej

April 27, 2010, 09:47:29 pm #4 Last Edit: April 27, 2010, 10:09:38 pm by spadej
Prethodni post sam pisao na poslu, na brzinu, vidim da fali konkretan odgovor na pitanje" kako pronaci nesto na nebu?"

Nebesku navigaciju ni ja jos nisam najbolje savladao ali cu ipak da probam da ti pomognem. Ako malo pazljivije pogledas nocno nebo, bez ikakvih pomagala (teleskopa i sl), videces da nisu sve zvezde iste. Neke su za nijansu vece, svetlije, ili svetle nekom nijansom crvene ili jarko zute boje. Sve ostale su manje-vise bele i nekako hladne.
Nanisani teleskopom u te "neobicne" zvezde. Ne treba ti cak ni trazilac. Polako vozi cev gore-dole i levo-desno i pokusaj da ih nadjes. Saturn je trenutno na jugu, a Mars na jugozapadu.Venera je vec na zalasku. Nadji pravac juznog pola (ako si u nekom gradu vecina satelitskih antena je usmerena ka jugu) i polako dizi teleskop. Sigurno ces naci Saturn.
Pokusaj sutra sa Venerom, cim padne mrak, ona je nisko na zapadu.

Ovakav nacin je totalni amaterizam ali sasvim dobar za prvi pokusaj. Sa tom spravom neces ni moci  da vidis nesto vise. Skini neku kartu neba, ili program Stelarijum,pa proucavaj sazvezdja. Kreni od Velikog mede pa dalje. Dobro bi ti dosao neki dvogled. OPTISAN-om posmatraj  Mesec, i planete,ali za sve ostalo treba ipak bolji teleskop.

PS: Upravo sam probao ovo sto sam napisao. Saturn sam nasao "iz prve", kao i Mars. Mesec nisam trazio :) 
 





Sekula

Quote from: Sasa on April 27, 2010, 01:49:28 am
Naravno da zvezde nećeš nešto bolje videti ni sa bilo kojim drugim teleskopom. One su za amaterske teleskope uvek sasvim sitni kružići (izuzev Sunca koje naravno nećeš ni pokušati da posmatraš bez posebne opreme!)

Planete nalaziš pomoću karti. Treba da nabaviš neki astronomski program i da planetu prvo pronađeš na ekranu. Onda pogledaš u nebo, pronađeš susedne zvezde... itd.

Evo besplatnog, dobrog programa: http://www.hnsky.org/software.htm

I ovaj je dobar http://www.stargazing.net/astropc/

Itd. Zapravo, ovo sam napisao samo za prvu pomoć, jer očekujem da će neko iskusniji da ti pruži više informacija.


Sasa,

Zar niste preko AM-a imali obrtnu kartu neba u ponudi svojevremeno tj da li tako nesto postoji jos uvek? Mislim da nije lose da se ovakvim posetiocima sajta ponudi kao mogucnost.

@Kuler
Najbolje je da se sa obrtnom kartom neba ode negde u mracnu noc i crvenom lampom. Za pocetak osnove konstelacija je dobro gledati negde na obodu grada gde svetlosno zagadjenje upravo "osiromasuje" izgled na osnovne konstrukcije tj crte sazvezdja. Kasnije, treba se udaljiti van grada na dovoljno mracan teren i odraditi detaljnije upoznavanje u situaciji kada se osnove crte konstalacija gube u mnogo vecem broju zvezda vidljivih na nebu usled nedostatka svetlosnog fona i dovoljne zamracenosti... Inace grana prakticne astronomije koja se ovime bavi, nosi naziv astrognozija i ona predstavlja bukvalno bukvar za bilo kakvo dalje bavljenje astronomskim posmatranjima pa do nivoa pobednika na nekom od mesijeovih maratona koje pretpostavlja u osnovi reciprocno vrhunsko poznavanje astrognozije, primera radi...
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Kuler

Hvala puno na odgovorima. Skinuo sam jedan od ona dva programa i trenutno ga proucavam.
Kupio sam ovaj teleskop jer je bio jeftin :) To mi je prvi teleskop tako da mi se nije davalo bas nesto puno para. Ima zasiljene nogare tako da pomaze kad ga zabodem u zemlju. Cudno mi je sto nemam fino podesavanje za levo i desno nego samo za gore i dole. Ne znam da li je to standardno ili je ovaj teleskop previse jeftin za to, ali mi to zadaje mnogo muka.

Pokusacu da pronadjem saturn (ukoliko se jos nalazi na jugu, mada se nadam da cu ukapirati to iz onog programa) veceras ili sutra.

I da, definitivno moram da se maknem iz grada jer maltene nista ne vidi :)

Hvala jos jednom. Nadam se da necete zakljucati temu, kako bih mogao da priupitam jos po nesto ako bude trebalo :)

mravic

Nemoj da se ljutiš na mene, ja se samo šalim...mada, sa tim teleskopom ćeš se samo odvartiti od astronomije ali ajd...sad kad ga već imaš pokušaj videti što više stvari sa njim.
Saturn možeš posmatrati i iz centra grda. To ti je "zvezdica" koja se oko 21h nalazi dosta visoko na nebu, jeste prema jugu ali dosta visoko, ona se lako nalazi. Bilo bi dobro da ti neko malo pokaže neke objekte, posle ćeš ih sam nalaziti jako lako. Mars se takodje vidi, a ona jako sjajna "zvezda na zapadu odmah posle sunca je planeta Venera, sjaji kao luda ovih dana. To pogledaj oko 20h.
Javi se ovamo na forum odmah kad posmatraš, naći će se neko da ti da poneki savet...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Kuler

Mravic, to se mozda tebi tako cini nakon jer imas vise iskustva. Za mene i moje prijatelje je bilo veliko odusevljenje videti mesec, pa cak i prazno nebo, teleskopom.

Inace, veceras sam pokusao da nadjem saturn. Posto nisam mogo da izlazim, pokusao sam sa terase. Negde visoko, vise na jugozapadu nego na jugu sam nasao neku crvenkastu "zvezdu". Gledao sam je jedno pola sata prvo sa 12mm, a onad i sa 4mm. Ne verujem da se radi o saturnu jer nisam video prstenje a i vise je vuklo na crvenkasto. Moguce da je to bio mars, a da je kompas u mojoj glavi malo razdesen :) U svakom slucaju, koliko-toliko mi se dopalo sta sam video. Nadao sam se saturnu, pa sam mozda malo razocaran, ali u svakom slucaju, veliki pomak, sobzirom da sam do sada gledao samo mesec. Takodje sam u par navrata video i nesto kako prolece ispred. Space junk?

Elem, sada tek shvatam zasto svi kude ovaj teleskop. Ne smem da trepnem previse jako da ga ne bih pomerio. 15 puta sam morao iznova da trazim. :)

mravic

Da to je bio Mars.
Saturn je sličnog sjaja i ne vuče na crveno i samo jugoistočno.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sasa

QuoteZar niste preko AM-a imali obrtnu kartu neba u ponudi svojevremeno tj da li tako nesto postoji jos uvek? Mislim da nije lose da se ovakvim posetiocima sajta ponudi kao mogucnost.


Jeste, evo je
http://static.astronomija.co.rs/softver/stwh/tocak2.htm

stefan


mzex

Pozdrav svima, ja sam novi chlan :). I ja sam imao problema da nadjem bilo shta na nebu, al sam se uz stellarium snashao nekako. Moram da vam opishem moje odushevljenje sa jednim drugim programom i to za mobilni telefon , za android platformu - Google Sky Map. Ne znam kako radi u drugim telefonima, ali na mome samsung galaxy s koji ima u sebi digitalni kompas i senzore tilta radi nevjerovatno dobro. Naime, telefon "zna" gdje se nalazi iz ugradjenog GPS-a i zna koliko je telefon nakrenut i u kojem smjeru, i pokazuje vam upravo ono u shta ste ga uperili... sa svim detaljima objekata koje gledate. Josh fascinantnija mogucnost je da mu zadate pretragu i recimo trazhite Mars, a on vas navodi strelicama u kom smjeru da okrecete telefon. Kad ste ga nashli, tamo uperite teleskop i to je to..stvarno mocno.

mravic

Da to je super stvarčica. Video sam to na nekim HTC modelima sa Android platformom...Oduševio sam se kako to radi, i uskoro imam u planu da uzmem i sebi tako nešto, mada se relativno dobro snalazim na nebu...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

CyberianIce

Postoji gomila slicnih programa i za Windows Mobile a i za Symbian. Neki su dobri, neki su odlicni, ja vec odavno kostistim to na HTC Wizardu.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S