• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

spotting scope

Started by spot, August 24, 2007, 06:26:48 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spot

Imam spotting scope velicine je oko 10cm i ima uvecanje 20-60x.
Kvalitetne je izrade.

Kada sam ga dobio pokusao sam sa njime da gledam mars, ali sam se razocarao jer sam video obicnu malu tacku, tako da sam ga batalio, i koristio ga za ovozemaljska osmatranja, jer sam smatrao da teleskopi imaju znatno veca uvecanja.

Sada se malo vise interesujem za atronomiju, i teleskope, i prema onome sto sam nasao nege sa uvecanjem od 50x bih trebao da vidim veneru i jupiter u velicini meseca. A i mars sa uvecanjem 0d 25-600x u zavisnosti gde se nalazi.

"Apparent diameter seen from Earth" ako uporedim od meseca i drugih planeta, dal je ovo tacno?
To bi znaclo da uvecanje od 50x nije uopste malo za posmatanje planeta, i da bi moj
spotting scope bio itekako koristan (trenutno nje kod mene, zato me i zanima, jer da jeste jos veceras bih proverio), a time bih odlozio kupovinu teleskopa, dok malo ne steknem iskustva?



sale11472

Quote from: spot on August 24, 2007, 06:26:48 pm
....
Sada se malo vise interesujem za atronomiju, i teleskope, i prema onome sto sam nasao nege sa uvecanjem od 50x bih trebao da vidim veneru i jupiter u velicini meseca. A i mars sa uvecanjem 0d 25-600x u zavisnosti gde se nalazi.



Ajd dok se ne javi neko iskusniji da ti bar delimicno odgovorim, ovo gore nema veze sa mozgom tj nijednu od planeta neces nikada videti u velicini Meseca ni sa mnogo vecim teleskpima. Pogotovo ne na 50x povecanju, za 600x ti treba poveci teleskop i sto je jos bitnije ili ekstrenmo mirna atmosfera (mada i dalje sumnjam da bi se na tom povecanju nesto videlo) ili atkivna optika ili teleskop u orbiti  ;)

E sada to ne znaci da tvoj spoting scope nije super instrument za posmatranje, OK nie bas teleskop ali za wide field stvari je OK dakle nemoj se ogranicavati samo na planete potrazi malo i M-ove i slicne objekte dubokog neba ....

E sad samo sacekaj da se javi i neko pametniji od mene pa ce dobiti i pametniji odgovor ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Bobo

Spot je zapravo dobro shvatio. Ako uzmemo da Jupiter ima prividnu veličinu 40", a Mjesec 30' (odnosno 1800") onda je potrebno povećanje od samo 45x da bi prividna veličina Jupitera bila 1800" (45x40"=1800").

sale11472

August 27, 2007, 09:32:32 pm #3 Last Edit: August 27, 2007, 10:45:07 pm by sale11472
Eto, lepo sam rekao nek se javi neko pametniji  ;D

E sad sam bas gledao nesto potpuno nevezano za ovo kad sam naisao na neke fotografije (moje licne, nisu za objavljivanje ;D) koje su mi ukazale na gresku, ::)

Dakle Bobo je apsolutno u pravu i to bi sasvim lepo moglo da se pokaze na fotografiji ali....

iako su iste prividne velicine i dalje nece izgledati tako tj i dalje ce mesec delovati znatno vece. Hint setiti se kako Mesec izgleda neugledno na fotografijama obicnim fotoaparatom (i "normalcem") upravo to sam video na pominjanoj fotki gde sam prvo eksponirao mesec sa teleobjektivom pa onda preko istog kadra ostatak scene sa normalcem a sve da bi mesec na fotki delovao "prirodnije". Najlakse evo sad su i Jupiter i Mesec vidljivi pa moze da se posmatra  cisto da se vidi na sta sam mislio (a bole da sam cutao koliki mi teks treba za objasnjenje  ::) )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Bobo

Hint, Mjesec gledas golim okom i uspoređuješ sa okolišem..dovoljno je uzeti u obzir da Mjesec djeluje veći kad je blizu horizonta nego kada je visoko na nebu. Također, neki planet izgleda puno veći kada ga promatraš kroz binoviewer nego samo sa jednim okom, iako je povećanje isto! Dakle matematika možda štima, ali mozak nikako da to prihvati ;)

sale11472

Quote from: Bobo on August 28, 2007, 01:09:09 am
Dakle matematika možda štima, ali mozak nikako da to prihvati ;)


Eh da to je ono sto sma ja hteo da kazem al' mi nije bas nesto uspelo  ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D