• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc u izboru newtoniana

Started by ssijak, June 24, 2012, 11:17:37 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ssijak

Pozdrav. Zeleo bih da kupim newtonian teleskop. Zeleo bih instrument koji bi mi zadovoljio prohteve na duze staze (ovo bi mi bio prvi ozbiljan teleskop). Interesuje me i astrofotografija, ali na pocetku (a pocetak moze biti i duzi period) se ne bih bavio time nego bih vise voleo da istrazujem 'nebo' i naucim dosta o baratanju teleskopom, nalazenju objekata, naucim dragu neke stvari o astronomiji, uzivam, itd. Tako da bi idealno mozda bilo da uzmem u startu neki veci newton teleskop na dobson postolju pa da kasnije kada se odlucim i za astrofotografiju da kupim neko EQ6 postolje. Teleskop bi stojao u basti na selu :) Da li mislite da je dobar izbor da u startu, uzimajuci u obzir gore opisano, uzmem newton teleskop sa ogledalom precnika 10 inca? Npr. http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/2541200-dobson-draco-10-skywatcher-flex-%E2%80%9Csklopivi%E2%80%9D (ako linkovi nisu dozvoljeni obrisite). Koja bi jos bila pocetna ulaganja? (jos neki plossl okular ili barlow socivo, kolimator...) Primam bilo kakve konstruktivne predloge i sugestije :) I ako neko ima da proda povoljno polovan newton teleskop koji potpada pod gore opisane zelje neka posalje slobodno ponude na pm. Koje jos radnje da gledam sem teleskopa iz subotice i komtrejda koji nema newtoniane?

mravic

Moj odgovor na brzinu bi bio ovakav.
Ja imam eq6 sky scan i 10 incni teleskop na njemu. Mada fabrike prodaju i 12 incne teleskope na takvoj montazi ja bas i nemam neka lepa iskustva sa njom tj. sa ovom kombinacijom jer mislim da je za astrofotografiju taj teleskop malo pretezak. Iako je ona deklarisana da nosi i preko 20Kg ja to ne bih savetovao i moja je zelja da sebi nabavim uskoro jedan teleskop od 8inca koji bi bio idealan za astrofoto ali i dovoljan za vizuelno posmatranje.
Znaci 20cm teleskop na eq6.
Sve ostalo su sitnice i to se da dokupiti u medjuvremenu.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

ssijak

A kod nas nema jaceg postolja od EQ6 da se kupi koliko sam video?

kostur

U teleskop centru ne. Kad sam narucio mog 150 (6 inca), koji je mali al ubitacan, dobio sam kalendar (skywatcherov) na kom je prikazana eq8 montaza, ali nisam siguran niusta vezano za nju. Inace moja odluka je da vise nikad ne kupim nijedan newton osim ako nije na dobsonu. Pre bih uzeo ed80 na heq5 montazi nego tvoju kombinaciju, ako bih hteo da fotkam, a i ne bih uzeo veci teleskop na dobsonu od 10ke, zato sto je to totalno dovoljno za vizuelno. A sto se tice onog dobsona, on je sklopiv tako da ne mozes da ga metnes na eq. Za to ti treba klasican dob, a uz njega prstenje za eq.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

mravic

ED jeste dobar za foto ali je apertura ipak presudna.
Svaka montaza se moze nabaviti ali koooosta. Sve preko EQ6 je drasticno skupo i krece se preko 2.3 hiljadarke.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

ssijak

Quote from: kostur on June 25, 2012, 10:22:45 am
A sto se tice onog dobsona, on je sklopiv tako da ne mozes da ga metnes na eq. Za to ti treba klasican dob, a uz njega prstenje za eq.


Da li je ovo sigurno tacno? Da se ne zeznem sa tim, dao bih malo vise para zbog mogucnosti da bude kompaktniji u eventualnom transportu ali ne po cenu da ne moze na EQ postolje!
Ok onda definitivno za sad je suzen izbor na 8 ili 10 inca newton na dobson postolju za pocetnu kupovinu. 10 inca ako se uverim da bi ga EQ6 syntrack drzao dobro i za eventualne dugacke ekspozicije, inace 8 inca.
Koja je razlika i da li uopste ima neke bitnije razlike izmedju npr. (ne racunajuci postolje naravno koje prvi nema, ali ima prstenove) :
http://www.teleskop.rs/teleskop/newton-ota/2501200-black-diamond-tubus
i
http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/2541200-skywatcher-dobson

kostur

tubusi su isti, razlika je samo u montazi, ako uzmes prvi mozes da napravis dobsona za njega, ali ja sam jedva nasao nacrt za 6 i 8 inca i to uz pomoc Lugera. Sto se tice drugog, za njega moras uzeti prstenove i naravno eq montazu. U ponudi teleskop centra imas prstenove, ali naravno, prvo zovi tc i vidi sa njima. Nemoj da zuris sa izborom teleskopa. Da li imas iskustva sa eq montazom?

@mravic pa i eq 6 kosta ilijadu i nesto ;D
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

mravic

Pa jeste ali su jace montaze preko 2, 3 hiljade.
Hocu da kažem da eq6 ne nosi samo teleskop od 20Kg vec opterecenje su i kablovi dve kamere i guiding teleskop pa to izadje i na 30Kg. Da ne govorim o dodatnih desetak kilograma kontra tega bez koga ne ide.
Ne govorim ni da se ne može fotografisati tako ali svaki drugi treci snimak se baca jer je doslo do nezeljenog pomeranja usled blagog povetarca, ili sl.

Ja da kupujem sada teleskop kupio bih onaj polovan od Lajoša sto prodaje black diamond 200mm koji ima motor fokus i trazilac sa prizmom sto nije u osnovnoj opremi a jeftinije je od novog takvog bez te opreme. Verujem i da je Lajoš sebi malo birkao kad ga je kupovao tako da je birana optika.
On nije mnogo star a samo ta dodatna oprema kosta preko 100e, mozda i 150.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

ssijak

Raspitao sam se i za taj Lajosev. U sustini mi se ne isplati da uzmem odvojen tubus od njega i dodatno onda postolje jer ga on ne prodaje, a i u startu bih morao da dam dosta vise para za OTA + EQ postolje nego za neki nov newton na dobsonu a ne bih u startu( i ko zna koliko vremena) iskoristio EQ postolje jer sigurno ne bih odmah pukao pare i za kamericu i sta sve ne. A i kazem, cini mi se da je bolje za pocetak da uzmem na dobson postolju dok ne naucim dobro da se snalazim u 'manuelnom' trazenju objekata.

kostur

a to sto se tice manuelnog, verovatno ces uvek tako. Kad eq montaza ima motore, znaci da se ona pomera po osi za koju su namenjeni ti motori. Ako si lud da puknes 50000 vise zbog go to opcije na eg6, onda ok, ali manuelno je najbolje.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

ssijak

Pa ja sam razmisljao da kada bih uzeo EQ da bih uzeo SynTrack verziju, pa bih povezao sa laptopom. Koliko sam skontao SynTrack ima i mnogo vecu nosivost od obicne verzije a mogu i da koristim to sa recimo Starry Nightom. No, videcemo to. Da li bi mi trebao neki filter za posmatranje meseca sa 10incnim newtonom? Sta za sunce, vidim da u teleskop centru ima neka folija, koja je procedura sa tim da bi moglo da se posmatra i sunce? Naravno nisam mamlaz da uradim neku glupost i pokvarim oci, samo gledam kako bi se to izvelo najjeftinije sa kupovnim izborom u Srbiji, i da ne podrazumeva narucivanje filtera od 1000+ evra i sl. Da li se sa takvim filterom iz teleskop centra mogu videti i erupcije ili samo pege na suncu?

kostur

sto se tice meseca, definitivno ce ti trebati filter. Ja ne mogu da ga sagledam kroz mog optisana, a kamoli njutna. Sto se sunca tice ne bih znao. ja imam baader foliju i vide se pege, a nikad nisam ni mislio posmatrati erupcije.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

mravic

Hm, meni za Mesec nije nikad trebao filter a gledao sam i na 400mm teleskopu.
Filter folija koja se koristi za Sunce je samo za posmatranje pega a filter za protuberance  ti je od 1800e pa nadalje.

Ja bih ipak kupio taj Lajosev a napravio za sat vremena dobson koji bi me kostao 0 dinara, ali...svako svoje novce trosi kako hoce.
Pozdrav
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

ssijak

Imate li neko uputstvo za pravljenje dobson postolja, da bacim pogled da li mozda da radim to. Ne bih bas da mi prvo iskustvo bude lose zbog lose sklepanog postolja :)

kostur

imas link u temi koju sam ja otvorio za dobsona 150 i 200 mm. Uzmes iste mere, modifikujes i udri.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/