• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc oko mehanike

Started by Skyoreh, March 31, 2016, 01:14:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Skyoreh

Pozdrav, treba mi pomoc oko odabira mehanike za teleskop. Sta preporucujete za teleskop razmere 80/1200 ? Ne mora da bude neki sjajan kvalitet, jer ne koristim cesto teleskop, ali da bude stabilno da mogu na miru tad da gledam.
Ako je moguce, da ima kod nas da se kupi npr u Teleskop Centru.  :P

vlaiv

NEQ3 +
AZ4 +

Ovo + i kod jednog i kod drugog mu dodje taj model ili jaci (sve zavisi koliko novaca moze da se utrosi). EQ1/2 - suvise slabi mount-ovi, mogli bi da nose taj teleskop (EQ2 sam koristio sa 130/900 newton tubusom), al nisu olicenje kvaliteta i stabilnosti. AZ3 isto imam, i uopste nisam nesto zadovoljan, planiram sto pre AZ4 da nabavim da ga zameni.

AZ - lako se koristi ali ne moze za bilo koju vrstu fotografije i korekcija mora po obe ose (ne prati kretanje neba kao EQ)
EQ - NEQ3 (neko ga zove i EQ3-2, odnosno noviji model EQ3) je dovoljan da drzi teleskop od 3.5kg (ako se ne varam taj vixen ima otprilike toliko). Za stabilnost treba ici na noge od celika, al je i ovaj sa alu nogama upotrebljiv. Posle se mogu dodati motori za pracenje ili odmah ici na neku goto varijantu, sto vise para - bolji mount i veca stabilnost ali i tezi mount (treba i to uzeti u obzir pogotovo ako se teleskop koristi onako na brzaka da se pogleda i/ili nosi na vece udaljenosti).

Znaci suma sumarum, trenutno je preporuka ili AZ4 ili NEQ3/5 - sve zavisi od novaca, nacina upotrebe i buducih aspiracija (da li ce se nabavljati veci i tezi teleskop, da li treba goto, da li trebaju motori za pracenje i sl).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Skyoreh

Hvala na brzom odgovoru!
Bas o AZ4 sam razmisljao, ali s obzirom da nemam mnogo iskustva zeleo sam prvo da se raspitam na ovom forumu.
Potrazio sam i NEQ3, ali na sajtu od TC prodaju to sa motorom i preskupo mi je. Tako da mi AZ4 deluje najprivlacniji u ovom trenutku. Da li ce mi mozda trebati neki dodaci za to? Imam dva prstena , ali sem toga da li trebam jos nesto?

Luger


marko

Postoji i verzija bez motora. Nove verzije EQ3 je najlakse prepoznati po bijeloj boji, mislim da su stare u onoj crnoj namreskanoj Hammerite boji. Mislim da su konstrukcijski iste a moguce da su u novijim verzijama kvalitetniji dijelovi.

Ako hoces kasnije mozes dodati motore na jednoj ili obje osi, sa ili bez Goto-a.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

vlaiv

Da, to je ta montaza, bar na slici, te nove EQ3 su u beloj boji. Da budem iskren ne znam koja je razlika u kvalitetu u odnosu na crnu stariju verziju.

Zaboravih reci u prvom postu, za 80/1200 ce ti jako biti vazna visina mount-a, odnosno da moze dovoljno da se podigne, zato bih ti preporucio da malo
istrazis po netu koliko se noge mogu izvuci i da pogledas gde ti se nalazi centar mase na teleskopu. Buduci da je staklo napred na teleskopu, mislim da mu
je to ujedno i tezi kraj znaci da ce centar mase biti pomeren ka objektivu. Ljudi cesto sa dugackim refraktorima koriste ekstenzije za postolja (stubove)
da ga podignu dovoljno.

Nesto tipa ovo:
http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6968_Skywatcher-Telescope-Mount-Extension-16inch-for-EQ5--HEQ5--Vixen-GP----.html
samo to je za EQ5, ne znam da li ima za EQ3

Da bi ugodno posmatrao u svim polozajima, okular ti treba na metar+ visine od zemlje (da mozes da sednes ko covek i posmatras bez naprezanja). Ako
ti je centar mase recimo na 40% prema objektivu, znaci da ces imati jos jedno cirka 70cm od okulara do mesta gde kacis teleskop, to znaci da bi glava mehanike
trebalo da se nalazi na cca 170cm od zemlje da bi posmatrao objekte u zenitu (a tu zna biti najzabavnije gledati - najbolje se vidi).

Na brzaka sam pogledao, mislim da se postolje za EQ3 izvlaci do oko 120 - 125 cm

Isto tako razmisli o dodavanju bar jednog motora ako ces gledati tim refraktorom. Velika fokalna duzina znaci dosta veliko povecanje, taj teleskop je dobar za
planete i dvojne zvezde (f/15 ahromat), sto znaci da ces cesto morati raditi korekcije, sto opet znaci da ce ti ruka morati biti blizu kontrole za fino pomeranje,
sto moze biti nezgodno zbog duzine instrumenta - gledas u okular i treba pomeras RA rucicu - koja je tipa jedno 70cm dalje.

Druga opcija bi bila da izbalansiras teleskop tako sto dodas neki teg na stranu gde je fokuser pa mozes da smanjis udaljenost okulara od glave montaze,
samim tim ce teleskop biti tezi pa ce ti znaciti dodatna stabilnost montaze (celicne noge, ili jaca montaza).

Mislim da su to sve neki detalji (mozda ima jos, sigurno ce neko uskociti sa dodatnim savetom) o kojima treba voditi racuna prilikom izbora montaze.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Skyoreh

za eq3 postolje pise da se izvlaci 100-155 sto bi odgovaralo. Doduse, shvatam i sam da bi mi dosta pomocnih stvari dobro doslo, pogotovo motor, ali za sad zelim samo da pocnem sa mehanikom. Pa cu vremenom svakako odvajati novac za druge stvari koje ce mi olaksati posmatranje. Znaci AZ4 ili EQ3, razlika u ceni je svega 4000 hiljade, ali pretpostavljam da ce mi eq3 biti korisnija na duze staze, zar ne?

mitja

Da, eq3 na duze staze ce biti korisnija svakako. Pogotovo ako se upustis u astrofotografiju.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

marko

S tim da ti ako govorimo o astrofotografiji se razlika u cijeni još povećava. Dodaj motor za praćenje po RA osi, poželjno polarni tražioc...
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Skyoreh

Onda neka bude eq3 :) Doduse, u opisu pise da je za teleskope srednje velicine, tj 100-150mm, ocu li imati neke probleme da stavim svoj od 80mm?

mitja

Dobices samo na stabilnosti ;) ne gubis nista.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Skyoreh

Vazi, hvala svima na odgovorima!  :D