• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li vreme za slanje .......

Started by Kizza, June 26, 2009, 09:57:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

August 04, 2009, 07:30:47 am #60 Last Edit: August 04, 2009, 07:40:34 am by r2d2
Homo Sapiens je vrsta koja agresivno,aktivno menja svoje okruzenje ali vrlo osetljiva po istom pitanju okoline. Jedini izlaz joj je sirenje na druge planete bez obzira na izvesnonst ili neizvesnost neke kataklizme. Ili cemo da jedan drugome grizemo usi (za jedno 250 - 300 g (koliko li ce tada biti Kineza,, joj)) ili cemo lepo da pijuckamo sok(pivo) na jos nekim planetama (satelitima) u Suncevom sisitemu. Nekako mi se cini da nema sredine. Tak`a  nam je priroda i nemamo neki izbor, dal` ce ona (priroda) da nas modifikuje ili mi sami nije bitno. Dza ili bu!  A i sto bi ziveli u bestezniskom stanju kada ima mesta kolko oces za teraformiranje (naravno uz adekvatnu tehnologiju)? 

sasaz

August 04, 2009, 09:59:35 am #61 Last Edit: August 04, 2009, 10:36:09 am by sasaz
Jedino ispravno rešenje je ne mešati prste u prirodnu regulaciju... Naravno, čovek je uvek izigravao Boga, pa je i doveo planetu do uništenja. I tu nema povratka. Glavni problem i jeste prenaseljenost: obezbedjivanje hrane, vode, uposlenosti i smeštaja jedinki. Da ne spominjem želju za dominacijom, zaradom... Ta preterana aktivnost znači i smanjenje kvaliteta hrane i vode, preterano zagadjenje životne sredine i na kraju krajeva dovodi u opastnost samu planetu, što implicira eksploziju oboljenja, deformiteta (fizičkih i genetskih) itd. Da li bi naseljavanje drugih iole pogodnih planeta i meseca nešto rešilo? Odgovor je jednostavno ne, već bi samo istu problematiku proširili na drugo mesto. A i teraformiranje (teoretski gledano) nije nimalo jednostavan i brz proces, i u većini slučajeva nije ni moguć.

r2d2

August 04, 2009, 12:02:28 pm #62 Last Edit: August 04, 2009, 12:10:45 pm by r2d2
QuoteJedino ispravno rešenje je ne mešati prste u prirodnu regulaciju...

Otkud ti ovo?
Da li si nekad probao recimo neko vino? Da li znas koliko sorti vina postoje? Ili recimo zamisli da postoji samo jedna rasa pasa (pripitomljeni vuk). Primera ima bezbroj...

Ili recimo da li bi zeleo da ides peske, zato sto automobili i autobusi zagadjaju okolinu (cuvajmo planetu)pa eto neces da ucestvujes u tome?  Ili neces da koristis struju zato sto nastaje od uglja koji je poguban za a. omotac? I na kraju zar ne mislis da covek jeste prirodna zivotinja? Pa nije valjada sam sebe oblikovao bez ucesca evolucije? Otkud bi mi mogli da znamo koji je sledeci korak evolucije, ili ako si religiozan otkud znamo sta to bre hoce bog?

sasaz

August 04, 2009, 01:11:50 pm #63 Last Edit: August 04, 2009, 01:17:17 pm by sasaz
Quote from: r2d2 on August 04, 2009, 12:02:28 pm
QuoteJedino ispravno rešenje je ne mešati prste u prirodnu regulaciju...

Otkud ti ovo?


Prirodnan i logičan tok stvari. Ljudi se stalno mešaju u nešto što ne mogu da shvate i predvide posledice u potpunosti i uvek uprskaju stvari, ne shvatajući da jedan pogrešan potez kaskadno utiče na mnoge druge. Primera ima puno... A to što današnji čovek ne lovi hranu svakog dana kao njegovi preci i jeste ono što je pokrenulo čitavu industrijsku revoluciju i napredak, ali je ujedno otvorilo i pandorinu kutiju... A monopol i zarada velikih kompanija sprečavaju da se čiste tehnologije omasove. Svako bi uz pomoć državnih donacija i pogodnosti mogao da kupi po jedan solarni kolektor za grejanje vode i još nekoliko za proizvodnju jednosmerna struje od 12V za kućne aparate, akumulatore i sl. Za pranje veša i ne mora da se troši deterdžent, kada je već izumljena mašina koja  pomoću ultrazvuka skida nečistoću sa odeće. Iz tačke A u taku B može da posluži i bicikl za kraaće relacije. Razvojem interneta, većina poslova može da se obavlja i bez fizičkog prisustva u kancelariji, itd, itd.

I ušteda bi bila ogromna, a zaštita životne sredine značajna, ali to neće zaživeti dok ne budemo u potpunosti osećali posledice na svojoj koži... Inercija važi i ovde, pa je teško otarasiti se ustaljenih navika...

Nisam religiozan, ni fatalista, ne pijem i ne pušim, samo se trudim da razmišljam i funkcionišem racionalno. Ne živim u zagadjenoj sredini (kao što je Beograd ili Pančevo), hranim se zdravom i svežom hranom, preradjenu hranu izbegavam koliko je to moguće... U poredjenju sa mojim vršnjacima koji su u većim gradovima izgledam i osećam se 10 godina mladje... ;)

bear

Quote from: sasaz on August 04, 2009, 01:12:35 am
Homo Sapiens je relativno nova vrsta (po astronomskim merilima). A ako bi poslali ljude u svemir sa trenutnim sredstvima sa kojima raspolažemo, nedostatak gravitacije bi učinio svoje i već u narednoj generaciji bi imali "novu vrstu" koja nikada neće moći da kroči na Zemlju.


Bioloski, krocenje nema veze sa vrstom. Definicija vrste je grubo da jedinke jedne vrste mogu da imaju sebi slicno plodno potomstvo. Fenotipsko prilagodjavanje okruzenju (svejedno bilo to pustinja, arktik, dzungla ili svemirska stanica/brod) je druga prica.

Quote from: sasaz on August 04, 2009, 09:59:35 am
Jedino ispravno rešenje je ne mešati prste u prirodnu regulaciju...


Ta 'prirodna regulacija' je zapravo naziv za djuturativno mesanje prstiju svih zivih bica na planeti. Druga je prica sto neki mesaju prste vise, a neki manje. Mnogi zaboravljaju da je samo nase postojanje rezultat ekoloskih katastrofa (sta mislite otkud taj (C)O2 u atmosferi ? Jel' covek pretvorio dzunglu u Saharu ?). Ali mi volimo da sebe smatramo specijalnima - samo smo mi nepromisljeni, samo smo mi destruktivni, samo smo mi _____ (popuniti po zelji). Priroda se menja sa ili bez nas (i to ne samo 'nebeskim' faktorima, nego dobrim delom upravo promena koje prouzrokuju ziva bica), sto ne znaci naravno da treba da secemo stablo ispod sebe, ali ni da se pravimo tose i da koristimo ekologiju i nejednakost pojedinaca i drustava kao izgovor od straha od globalnog (i to svemirski globalnog) potencijala Homo Sapiensa.

QuotePrirodnan i logičan tok stvari. Ljudi se stalno mešaju u nešto što ne mogu da shvate i predvide posledice u potpunosti i uvek uprskaju stvari, ne shvatajući da jedan pogrešan potez kaskadno utiče na mnoge druge


Navedi zivotne forme (vrste) na planeti Zemlji cije jedinke u potpunost shvataju i predvidjaju posledice svojeg delovanja na nivou cele rase. Plasim se da ce to biti vrlo kratak spisak.

sasaz

August 04, 2009, 02:02:49 pm #65 Last Edit: August 04, 2009, 02:53:10 pm by sasaz
Idemo u off-topic... :)

Činjenica je da su velike klimatske promene nastale od početka industrijske revolucije i da se populacija naglo uvećala, naročito razvojem medicine. Niko to ne spori. Ne bih da komentarišem drugo, sve to stoji.

Pogledajmo samo Bušmane ili plemena u amazonskoj prašumi (od kojih neki misle da su jedini ljudi na Zemlji) i indijance do kolonizacije Severne Amerike... Za naša merila oni su bedni i primitivni, ali su oni sami srećni i žive u skladu sa prirodom, a ne eksploatišu je i zagadjuju kao što "civilizovan" čovek čini.

Itd. Ma šta mi mislili o sebi koliko smo superiorniji od drugih živih stvorenja (mada je to diskutabilno) zbog tehnološkog i medicinskog monopola, najverovatnije je da je današnji civilizovan čovek najnerazumnije živo biće koje je ikada živelo na Zemlji i da upravo seče granu na kojoj sedi, i to ne samo sebi nego celom eko-sistemu...

r2d2

August 04, 2009, 03:47:37 pm #66 Last Edit: August 04, 2009, 04:32:18 pm by r2d2
QuoteČinjenica je da su velike klimatske promene nastale od početka industrijske revolucije i da se populacija naglo uvećala, ...


Sve vrste imaju tendenciju da se sire, i usavrsavaju ako mogu. Jeste Busman sretan u svojoj dzungli ali on ne razmislja o teraformaciji drugih planeta.

Quote
QuoteOtkud ti ovo?

Prirodnan i logičan tok stvari.

E vidis ono sto je tebi prirodno i logicno  ne mora biti i nuzno u prirodi ili np fizici.Posle kazi da se ne tripujemo da smo kao bogovi. Nasa logika je zasnovana na nasem nacinu razmisljanja.  Ja ne kazem da to ne zvuci logicno, vec samo kazem da mi mozda ne znamo. Na primer meni kvantna mehanika ne zvuci logicno ili relativnost vremena pa ipak one postoje.

sasaz

August 04, 2009, 04:37:10 pm #67 Last Edit: August 04, 2009, 05:02:45 pm by sasaz
Quote from: r2d2 on August 04, 2009, 03:47:37 pm
Sve vrste imaju tendenciju da se sire, i usavrsavaju ako mogu. Jeste Busman sretan u svojoj dzungli ali on ne razmislja o teraformaciji drugih planeta.


A i što će mu to. Srećan je što živi i ostavlja potomstvo - ostvaruje istu ulogu koja je cilj i savremenom čoveku... Uzgred, Bušamni su nomadska plemena koja žive u pustinjskim oblastima i savršeno su prilagodjeni tim ekstremnim uslovima.

Quote from: r2d2 on August 04, 2009, 03:47:37 pm
E vidis ono sto je tebi prirodno i logicno  ne mora biti i nuzno u prirodi ili np fizici.Posle kazi da se ne tripujemo da smo kao bogovi. Ja ne kazem da to ne zvuci logicno, vec samo kazem da mi mozda ne znamo.


Pa "mi" (mislim na ljudsju rasu) kao bogovi i "viša rasa" smo u ratovima istrebili milione ljudi zbog bolesnih ambicija nekolicine, napravili i atomsku bombu i zbrisali sa lica zemlje dva grada oko 140.000 nevinih ljudi u par sekundi u razmaku od dva dana a stradalo ih nekoliko puta više od posledica...

To je progres?!

Quote from: r2d2 on August 04, 2009, 03:47:37 pm
Na primer meni kvantna mehanika ne zvuci logicno ili relativnost vremena pa ipak one postoje.


Pa i to je relativno. :) Sve zavisi od toga sa koliko znanja, činjenica i teorija raspolažeš. Mom školskom drugu koji je jedva završio i osnovnu školu nije bilo jasno kako zvezda koju posmatra u ovom trenutku možda više ni ne postoji (nije mi verovao da svetlosti od najbliže zvezde do nas treba 4.6 godina, čak ni da od Sunca treba oko 8 minuta), a još kad sam mu pored toga  objašnjavao i teoriju relativiteta, okrenuo se i otišao... :) A i što će mu to, srećan je i sa onim što zna...

bear

Quote from: sasaz on August 04, 2009, 02:02:49 pm
zbog tehnološkog i medicinskog monopola, najverovatnije je da je današnji civilizovan čovek najnerazumnije živo biće koje je ikada živelo na Zemlji i da upravo seče granu na kojoj sedi, i to ne samo sebi nego celom eko-sistemu...


Dobro, ovo je floskula, otudjili smo se od prirode, najgori smo, sram da nam udje, etc, etc. Cemu ovaj religijski momenat ? Ozbiljno, ovaj 'vid' ekologije mi je cista religija (ne mislim po tome da se ide u crkvu, vec po konceptu). Bog je stvorio idealnu prirodnu, harmonicnu, mirnu, balansiranu, idealnu, i zivese biljke, zivotinje i ljudi u miru i blagostanju. A onda je doslo do inicijalnog greha (to mu u ovom kontekstu dodje valjda industrijska revolucija) i od tog momenta naovamo zivimo u grehu i nesreci. Ne ide to bas tako.

sasaz

August 04, 2009, 05:16:09 pm #69 Last Edit: August 04, 2009, 05:32:27 pm by sasaz
Quote from: bear on August 04, 2009, 05:04:30 pm
Ne ide to bas tako.


Naravno da ne ide tako iz svih navedenih i nenavedenih razloga. Ima puno alternativa da se ne zagadjuje životna sredina i sa 9 milijardi ljudi na planeti, ali to je mnogo teži put, a ono što smo već proizveli i izgradili vredi maksimalno i iskoristiti (do datuma otpisa, pa i duže) i naplatiti. U suštini su pravila vema jednostavna i rigidna, bar što se tiče bliže budućnosti (nekih 50 godina) ništa se neće izmeniti na bolje. Stvari su naprosto takve kakve su i tu se ne može ništa. Mnogo je lakše da se čovek pravi slep i gluv nego da počne da menja stvari iz korena i to odmah.

Nema tu ničeg religioznog, to su činjenice.

Kizza

Ma koliko ljudi bili samokriticni prema sebi jednostavno na Zemlji(za sada) nacin zivota je takav da direktni opstanak zavisi od drugih zivih bica i tu nema promene!Zato zivot i religiju ne treba mesati jer i biljka i riba su ziva bica i tu svaka vera gubi smisao ali da bi ljudi trebali da vole ljude to stoji.Oni Busmani,Indijanci i Abordzini su pomrli od bolesti i virusa koje je doneo "beli" covek!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

bear

A kugu koja je pobila polovinu evropske populacije u srednjem veku su doneli arapski trgovci iz centralne azije. I sad sta ? Mislim koja je poenta cele price osim da covek nema prirodnih neprijatelja i da je to istorijski rezultovalo u ratovima i raznim prilicno zalosnim desavanjima ? Mislim, isti taj "beli" covek je izmislio i penicilin i vakcinu protiv malih boginja, ali prc, zasto gledati uspehe i pozitivne stvari kada mozemo da se gadjamo najcrnjim momentima ljudske istorije !

r2d2

August 04, 2009, 08:36:51 pm #72 Last Edit: August 04, 2009, 09:02:33 pm by r2d2
QuoteA i što će mu to. Srećan je što živi i ostavlja potomstvo - ostvaruje istu ulogu koja je cilj i savremenom čoveku... Uzgred, Bušamni su nomadska plemena koja žive u pustinjskim oblastima i savršeno su prilagodjeni tim ekstremnim uslovima.



,,bushman" je dokaz da taj ogranak ljudske vrste nije sledio evolucijski pomak  u odnosu na ostatak. Nisam rasista a ovo pominjem u cisto dokazne svrhe. Navesti da su busmani idealno prilagodljivi na uslove i estreme je pomalo cudno. Mislim da bas previse idealizujes stvari:
izvor wikipedija:
"Suvremeni Bušmani Kalaharija vjeruju u dva boga, jedan živi na istoku, a drugi na zapadu, također kao i južni Bušmani vjeruju u duhove mrtvih, ali obožavanje predaka nije prisutno. Šaman Bušmana ulazi u trans i štiti ljude od bolesti ili zlih duhova i sposoban je kontrolirati vrijeme. Malenom magičnom strelicom odapetoj iz 'bušmanskog pištolja' u smjeru neke osobe može izazvati smrt ili bolest."

Zasto bi ti divni mali ljudi zeleli nekom smrt ili bolest pitam se a zive u takvoj prirodnoj gotovo rajskoj harmoniji? Da`l ratuju sta mislis?  Necu pominjati ljudozderstvo kod nekih drugih SAVRSENO adaptiranih grupa ljudi. Nije ekvivalent atomskoj bombi ali kroz ljudsku istoriju je uvek bilo ratova i meni izgleda licimerno kada neko pljuje po progresu, a zaboravlja da je taj progres doneo globalno smanjenje ratova koji su bili uobicajeni pre samo 200 -300 godina u svakom kutku planete. Ako je covek lukavi predator, obdaren nekom inteligencijom ( a valjda jeste ) ne ocekujes valjda da ce jesti samo korenje. Mozda ce mu pogled biti uperen ka zvezdama kao krajnjoj destinaciji ekspanzije vrste. Ja licno se ne bih osecao "prirodno" i logicno da jedem korenje i da budem "srecan" a da lokalni vrac s pistoljem mi igra iza kuce prizivajuci kisu. Pravila nismo smisli mi, ali volimo da se samozavaravamo kad je u pitanju nasa "bozja" dobrota kako smo mi eto fini samo pojedinci nas upropastise. Crno belo nece da moze.  

Quote
Pa i to je relativno.
:)


Slazem se i upravo zato mozda ni ne znamo sta ce biti sa nama i da`l je to dobro za evoluciju ili nije (mozda je sledeci korak nestanak ljudske vrste koja ustupa mesto necem savrsenijem ko nas pa i pita). Mozda "progresu" ne odgovara ta promena u 50 godina o kojoj ti tako racionalno pricas. Ovo banalno navodim samo kao protivtezu, drugih solucija od naseg ego-homosapanes bogom danog stava (zemlja postoji zbog nas) da zagadjujemo okolinu.

sasaz

August 04, 2009, 08:59:46 pm #73 Last Edit: August 04, 2009, 09:21:58 pm by sasaz
Quote from: bear on August 04, 2009, 08:24:37 pm
zasto gledati uspehe i pozitivne stvari kada mozemo da se gadjamo najcrnjim momentima ljudske istorije !


Zašto? Zato što je čovek i pored svih pronalazaka i dalje primitivan kao u srednjem veku. Napredak tehnologije i ljudske svesti i dalje su u velikom raskoraku i sve se gleda kroz lupu novca. Zato i nema realnog napredka koji bi bio u skladu sa poštovanjem prirodnog okruženja u kome smo i odakle za sada ne možemo. Za velike pronalaske zaslužni su uglavnom pojedinci, a cilj moćnih kompanija uvek da zadrži poziciju i status quo i uglavnom je uvek prisutan i presudan da se neki pronalazak i primeni u onom obimu i obliku koji će im ogovarati toliko da uvećaju kapital ili se iskoristi u svrhe koje niko normalan ne može ni da zamisli...

Quote from: r2d2 on August 04, 2009, 08:36:51 pm
Ovo banalno navodim samo kao protivtezu, drugih solucija od naseg ego-homosapanes bogom danog stava (zemlja postoji zbog nas) da zagadjujemo okolinu.


Mislim da se ne razumemo, ali nije ni bitno.

Već smo u debelom off-topicu... ;)  Over & out.


r2d2

August 04, 2009, 09:48:44 pm #74 Last Edit: August 04, 2009, 09:58:07 pm by r2d2
Ma jest malo smo usli u dubiozu i off topic, mada sama tema je zanimljiva ;), i moje misljenje tj stav je slican Bear-ovom, ali i nije toliko bitno kako ti rece.