• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Moc razlucivanja - U PRAKSI

Started by Vlada, January 13, 2010, 12:36:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vlada

kako komentarisete razliku izmedju one teorijski zadate vrednosti za granicu razlucivanja teleskopa i onoga sto se u praksi, u osrednjim teleskopima i naravno sa umereno dobro atlosferom, svetlosnim zagadjenjem i slicno.
Na primer za reflektorski objektiv od 150mm ova teorijska granica je ispod 1 ugaone sekunde, ako se ne varam. Ne znam kako na to gledaju ljudi koji imaju dugo i bogato osmatracko iskustvo? Verovatno je ona daleko losija od toga?

Ljubo

E pa postavio si kratko pitanje za čiji odgovor treba mnogo, mnogo teksta.
Nemam namjeru da se upuštam u toliko duboku analizu. Računaj da kako-tako dobar teleskop imaće rezoluciju dvostruko veću od one koju zoveš "teorijska granica" (ima raznih reflektora, a to znači i raznih granica). Ukoliko atmosferski i drugi uslovi nisu dobri, onda čak i više.

Ovo je gruba procjena, nisam se time bavio, jer ona rezolucija koja mene zanima je astrofotografska, a tu je stvar savršeno jasna  jer je granica odredjena tzv. semplovanjem. To znači da u idealnom slučaju svaki piksel detektora (senzora) treba da pokriva 2 lučne sekunde, i ja se držim toga ;)