• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mars 31.03.2014.

Started by Laci, April 05, 2014, 06:57:12 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

April 05, 2014, 06:57:12 pm Last Edit: April 05, 2014, 07:14:04 pm by Laci
Snimak Marsa od ponedeljka, pola sata nakon ponoći. Seeing 3/5 uz transparenciju 4/5, snimano Dobsonom 355/1650, kroz okular GL 6mm i kamerom Sony DSC H-10. Kamera konstanta 0,12"/pikselu, stekirano oko 500 kadrova jednog video zapisa u RegiStax V5.1



Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

gile.ms

Ohoho! Ovo je sjajno!!!
Čak mislim da je svetla tačka blizu sredine oblak nad Olimpom :)

Rekao bih da ti je bila okrenuta ista strana kao Bratislavu nedelju i po dana ranije,
vrlo interesantno koliko dugo oblaci na Marsu ostaju u istoj formaciji...

Još jednom svaka čast Laci, Mars ti je vanserijski :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Laci

Pozdrav Gile :) Hvala!

I mene je ovo sa oblacima interesantno. Snimci koje sam načinio oko pola sata ranije od ovih prikazanih daju, praktično, istu formaciju.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

vasja

Odličan snimak! Puno detalja - naročito mi se sviđa nivo obrade - taman kako treba.
Po Stelariumu, zaista si uhvatio Olimpus Mons na slici! Svaka čast!
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Laci

Zahvaljujem se obojici na korisnim komentarima! Po slici vidim da je severna polarna kapa (donji deo slike) razdeljena i centralni položaj belkaste oblasti zaista ukazuje na Olimpus Mons!

Po završetku snimanja, uklonio sam kameru i pogledao u okular i proverio da li se vide ovi beli detalji rasprostrti po levoj polovini Marsa. Ono što se videlo jeste centralna belkasta oblast ove ogromne planine. Hvala još jednom!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Sekula

Јако лепо Лаци. Честитам!  :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Luger

Svak cast Laci! Odlican je!

goksi

Bravo, ovo je odlicno!


Kako procenjujes seeing i trasparenciju?

Yagodinac

Još jedna čestitka, zaista fenomenalan nivo detalja.

Laci

Hvala na lepim komentarima :)

Quote from: goksi on April 06, 2014, 06:09:50 am
....


Kako procenjujes seeing i trasparenciju?


Seeing procenjujem prema izgledu difrakcionog prstena prema Pikeringu s tim da je kod mene grublja skala (od 1 do 5). Važno mi je da vidim difrakcioni disk zvezde na velikom povećanju (okular 6mm + Barlov 2X) jer onda znam da je seeing barem dobar - trojka. Ako disk nije prelomljen, odnosno, vidi se ceo ne prekinut, onda je već jako dobro 4 ili čak 5 ako je potpuno miran.

Transparenciju određujem posmatrajući asterizme koji su visoko na nebu, u zenitu u trenutku snimanja. Oko ponoći mi je zgodan Veliki Medved jer znam oblik sazvežđa. Ako neke od tih zvezda ne vidim dobro, znam posle koja je granična magnituda gledajući kartu sa zvezdama. Isto gruba procena, zaokružena cela magnituda.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

goksi


gilecais

Zdravo Laci!
Mars ti je vrlo lepo odradjen i lepo izgleda.Po mom ukusu je malo vise zrnast nego sto bi trebalo.Pozdrav od gilecaisa (Zoltana).