• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Tranzit senke Evrope 4.10.2012.

Started by Laci, October 06, 2012, 06:56:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

Snimci tranzita senke satelita Evrope i pojavljivanje Jupiterove oluje - ovoga puta velika praćena manjom.  Evropa je na slici desno od Jupitera dok je satelit sa leve strane, Io.
Snimano u razdoblju 0:22 do 1:52(UT). Kadrovi animacije su sa razmakom od oko 18 minuta.
Postavka: N150/750 + Barlow + ScopiumCam fokus na 1613mm.
Seeing 3/5, vedro bez oblaka nebo osvetljeno Mesecom na kraju pune faze (86%).
Stek po 1000 kadrova i obrada RegiStax V5. Krop od 150%
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

gilecais

Fino,fino Lacika samo guraj dalje pa ces jednom da ubodes i bolje uslove za snimanje pa ce i rezultati biti jos bolji.Pozdeav od Gileta. ;D
P.S.Rvo sta trenutno radim.Vidi gif.

Toma B

Bravo Laci i Gile. Mnogo su dobri snimci!!!
Gile, kako bi bilo lepo kada bi i ti u potpisu svojih postova stavio opremu kojom si to slikao.   ;)

gilecais

Pozdrav Tomo.Ovaj gif je u fazi izrade ali sam samo hteo pokazati Laciki da se i kod mene nesto radi.Kada bude gotov gif sastojace se ne od 14 slicica kao ovde neg preko 70 i pokrivace period od nekih 140 min.Instrument sa kojim radim je uvek isti a to je SCT Celestron C-8 (203 mm/2032 mm)sa Barlowom K2 2x kroz okular GL 15 mm i fotoaparatom Canon A-560.Pracenje je bilo manualno znaci skoro 3sata sam proveo nepokretan cuceci i buljeci u ekran od fotoaparata.Matori ljudi kazu sto se vise covek namuci za nesto to mu je to draze,e tako je i meni moj Jupiter najdrazi.... ;D
P.S.Sto se tice potpisa opreme to bi bilo jako dugacak spisak jer se astronomijom bavim vise od 40 godina.Ima tu mnogo toga.

Laci

Pozdrav ljudi :) Zahvaljujem što ste pogledali fotografije i animaciju, potrudiću se da ulovim i povoljnije trenutke pa da budu boljeg kvaliteta.

Jeste Gile, Jupiter je to i potpuno te razumem, izgleda da imamo slične "slatke muke" ;D Obraduje me kada uočim događaj i mogu da ga zabeležim. U poslednje vreme, kada ulovim trenutke da sam dovoljno odmoran, počnem da snimam i ne mogu da se zaustavim jer je kvalitet bolji kako Jupiter krene ka zenitu. Sve je ovo posle ponoći (za planetu 40 stepeni iznad horizonta pa na više) a još radni dan ali nema veze, jednostavno, uhvati me strast i ne mogu da odolim :P
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

gilecais

To nas sve drzi Lacika.STRAST i zelja da odradimo sve bolje i bolje.... :D

Darchy

Bravo majstori, odlične animacije. Samo napred i strasno :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D