• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Name a Star

Started by Obersturmfuehrer, October 14, 2006, 02:08:37 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Obersturmfuehrer

http://www.starregistry.com/
sta vi mislite o ovome?
juce citam u novinama da su otvorili predstavinstvo u bg, i da za 11 800din mozete da nazovete neku zvezdu kako hocete.
Osim, sto je to dobra ideja, i sto je lepo imati zvezdu sa svojim imenom, zanima me kolik je to uopste validno, tj, da li se ta imena priznaju u zvanicnoj astronomiji.
Sigurno se secate onoga lika sto je prodavao parcele na Mesecu (ja kupio 2 :) ), i normalno, ispostavilo se kao neka vrsta prevere, tj. neki sud je presudio da on ipak ne moze da prodaje Mesec. Opet, to ne umanjuje moje zadovoljstvo, ali pitam se, pitam se....

Sasa

U jednom od proslih brojeva Astronomije postoji clanak o tome.
U svakom slucjau 11 800 dinara je mnogo. Ja cu ti nazvati zvezdu za dva piva - i to ce biti isto toliko zvanicno koliko i u tom predstavnistvu.

Vidi, to nije prevara, nego je obmana za lakoverne. Nije prevara jer negde obicno ti likovi napisu kako to nije zvanicno ime, ali je obmana jer te ipak navedu da mislis kako je to neka velika stvar.

Mozes ti i sam dati ime cemu god hoces, pa i zvezdama, ali astronomi priznaju samo ona imena koje dodeli Medjunarodna astronomska unija.

Dakle ti i ja se mozemo dogovoriti da se Severnjaca od sad zove recimo Kajgana (ili sta vec hoces), ali cemu to kad to niko drugi nece priznati.

Drugim recima, postoje mnogo elegantniji nacini da se baci 11 800 dinara.

Obersturmfuehrer

upravo to je i poenta moga posta, da li AU priznaje ta imena?
cisto sumnjam, ali ajde, da proverim...
inace, na zvanicnom sajtu ova usluga kosta oko 50$, sto je mnoogo manje od 11000....

gucic

Totalna glupost. Kada sam cuo da su Harison Ford i Tom Kruz "kupili" zvezdu, onda mi je bilo jasno o cemu je rec.
Ovo je sjajno trziste za takve stvari.
Cini mi se da AU ne priznaje novo imenovanje ali i preimenovanje zvezda. Nema veze zato sto se te nove zvezde ne vide. I one imaju svoje oznake i imena koje je dala ovlascena Astronomska unija. Nemoguce ih je preimenovati bez njihove dozvole.

astromilke

A jel vracaju novac ako se jave oni cija je to zvezda??  :D
SW Newton 76/900
EOS 1200D