• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

utcaita

Pre par dana mi je stigao okular iz Subotice i konacno sam uspeo izprobati. Kad sam vec posmatrao mesec, rekoh ajde da probam i da fotografisem. Kad sam primakao fotoaparat(nikon coolpix 4100idiot) do okulara, video sam ostru sliku na displeju. Okinuo tako iz ruke. Mutna slika nema sta videti, ali posle jos par pokusaja evo i jedne prilicno dobre slike:http://s707.photobucket.com/albums/ww80/utcaita/
U Photoshopu je korgovana slika.

mravic

Slika ti je prva liga, ipak ti je to pocetak.
Sledeci put pokusaj da uslikas vise tako dobrih pa ih slozis u Registax-u u jednu jos bolju.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

utcaita

Hvala. Pokusacu. Samo treba nekako da montiram fotoaparat na okular. Ima li neko dobru ideju kako to da izvedem?

Yagodinac

http://www.teleskop-austria.at/prod.php?tid=31&lng=srb i tu možeš da vidiš kako izgleda ja mislim bolja verzija microstagea koji služi za kačenje digitalca na teleskop. Kad to vidim u praksi, tj. isprobam javiću ti.
Inače postoji mazohistička opcija da držiš aparat u ruci i sadistička da probaš da sam napraviš od šper-ploče ili plastike podešavajući adapter. Ja sam posle nekoliko meseci eksperimentisanja nezadovoljan čvrstinom i opsegom podešavanja pa ima smisla prežaliti 50-90EUR ako već nemaš SLR.
Inače lično mislim da su dobri digitalci zakon za planete i mesec, bolji od webcam a pogotovu bolji od SLR. Zapravo upotrebljiviji, ne baš u svemu bolji.

mravic

Da adapter se lako napravi. Amateri ga prave od selne koja se stegne oko okulara , šine od prozora na kipu i šarafa koji se zavrne u aparat koji je colovni...
Ako pronadjem sliku okacicu ovde link.
Na Letenki se mogao videti zanimljiv adapter od komada dascice gde je napravljen drzac za mobilni telefon da se sa njim fotografise.
Evo, nasao sam i link. Procesljaj malo...sve ces pronaci sto te interesuje. http://www.zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=982.0
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Gugi

I meni se sviđa tvoja fotka Mjeseca! Znam i sam da nije lako napraviti dobru fotku drzeci fotoaparat u ruci...

Na www.teleskop.rs ako download-ujes cenovnik, naci ces pod "razno (filteri, adapteri, fokuseri)" i ovo:
William Optics MicroStage držač za digitalne fotoaparate sa finim podešavanjima otvora 31.7 mm Cena je 7300 din.


Yagodinac

Gugi očigledno misli na ovo:


Slika nije fokusirana ali stage je napravljen od aluminijuma i dobro paše na okular.

Nisam ga još isprobao, mogao sam ali mi je deepsky bio mnogo interesantniji od Meseca. Trebalo bi da je dobar ovaj microstage za kačenje idiota na teleskop - to je ipak najbolji uvod u amatersku astrofotografiju. Planiram da za neki dan opalim po Saturnu pa javljam kako se pokazalo.

utcaita

Tako nesto planiram da napravim od drveta. Veceras ce biti vedro pa cekamo fotke Saturna!

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Kizza

Eh ovako sam pre trideset pet godina gledao Saturn kroz teleskop na Kalemegdanu!To mi je bio ispit da ga pronadjem i to preko tabela.Time sam uspešno završio kurs Astronomije a i iskoristio bih priliku da pozdravim mog mentora Milana  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Yagodinac

Probao sam Saturn ali microstage naprosto nije prijateljski nastrojen prema meni. Svoj deo posla (učvršćivanje) on genijalno odrađuje ali ako tražiš nešto i fokusiraš na 200x bićeš prilično iznerviran. Sve u svemu može samo sam posle 20min digao ruke i krenuo na coma/virgo - uprkos Mesecu koji je izlazio.

Glavni problem je gledati i fokusirati kroz displej jer skidanjem microstagea i njegovim stavljanjem gubiš vreme pa ne možeš da nađeš Saturn.

Valjda ću to da uvežbam, ako ništa onda na Mesecu.

Opticar

Yagodinac, probao si da fotkas devicu i b.kosu digitalcem kroz teleskop?

Yagodinac

Nisi me skontao, kamo sreće da sam mogao...
Gledao sam samo galaksije bez obzira na Mesec u usponu. Većina se videla ali negde oko 1/3 nađem po kartama ali morgen, nebo je bilo na jugu svetlo.
Ipak sa Canonom A560 i bednih 15 sec exp možeš Mesecu i ponekoj planeti da se nadaš. I komšinicama. :P

Igor

March 19, 2009, 09:43:05 pm #478 Last Edit: March 19, 2009, 09:49:01 pm by Igor
Današnja Venera, malo pre 18h. Dobson 200/1200 mm Canon PowerShot A580, auto mod, optički zum 4x, osim prve fotografije, aparat  držan u ruci iza okulara Plossl 25 i 12.5 mm, bez obrade. Skromno, ali vredi bar kao dokument.





Izvinjavam se na svojoj neukosti da postavim one simpatične male slike, koje se uvećaju nakon što se klikne na njih...




Yagodinac

Probaj klip da snimaš i da frejmove složiš u Registaxu. Za Veneru to je zakon, samo stavi klip na max br frejmova u sekundi jer ti je Venera u tom dobsonu mnogo sjajna. Vrisnućeš kad vidiš rezultat :o