• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

maglina Veil

Started by gile.ms, May 25, 2014, 10:17:37 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gile.ms

RA motorče za EQ 1-2-3 (paše svuda) koje sam dobio od Lugera me je pre dve noći oduševilo!!!
Uspeo sam da izvučem 30s na 135mm objektivu (pigibek) bez da mi zvezde postanu crtice. A nisam ništa specijalno ni useveravao - ne verujući da ću moći da snimam išta duže od 15-20s
Veil maglina mi se odmah učinila kao interesantna meta jer je dosta velika i relativno je sjajna (dosta sjajnija od Severne Amerike i Pelikana)...

Ispucao sam 36 snimaka, objektiv je stari manuelni Jupiter 135mm F3.5 (samo malo pritvoren na F4), ISO 1600 + 7 darkova
Pravio sam pauze između snimaka od oko pola minuta (trebalo bi i duže da senzor stigne da se ohladi malo al' ajde - makar nisam pucao rafalno)

Maglina je na ivici vidljivosti tako da sam se svim snagama potrudio da je naglasim u fotošopu - istovremeno pokušavajući da obuzdam ludovanje boja i gradijenta...
Ovo je najbolje što sam umeo da uradim, a skroz dole desno nije objekat dubokog neba već najobičniji jasen koji mi je malo prošao kroz kadar :)

SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Luger

Eto, vidis ti sta radi onaj mali motorcic? :)
Probao bih ja i vecu zizu, cisto da mu znas domet.
Je li ovo iz Bg, ili sa rezervne lokacije?
Kako god, odlican pocetak!

Yagodinac

Sviđa mi se rezultat. Biće još bolje jer ide leto ma Veil može da se snima do mile volje.
Interesantno je da taj Jupiter i nema neku hromatsku aberaciju.

spadej

Video sam to motorce. I ovde je u pitanju covek.

marko

Ako stackiraš u DSSu možeš namjestiti da bude manje zvijezda, preglednije je.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

gile.ms

Hvala svima,
@Luger:
iz Grocke je snimano - i to ovih dana kada je pogašena dekorativna rasveta svuda...
... i mislim da ću se zadržati neko vreme na ovoj žiži a pustiti neki sekund duže :)
(teleskop koristim za gledanje kroz okular sa nitnim krstom i fino doštelavanje brzine motora)

@Yagodinac:
relativno skoro sam pazario tog Jupitera i mnooogo mi se sviđa :D
Kažu da je optički kopija Cajsovog Sonara - za koji opet isti kažu da je jedno od boljih stakala u to vreme...

@Marko:
hvala na savetu, probao sam ponovo ceo proces od DSS-a - i namestio sam "Star detection treshold" tako da registruje oko 1000 zvezda (prethodno je to bilo preko 2000)
ali čini mi se da ovo kaže DSS-u samo na osnovu koliko zvezda da radi poravnavanje... u fotošopu su opet krenule da mi izranjaju gomile zvezda (Mlečni put je u pitanju ipak)...

Novi rezultat je svakako bolji (još iz DSS-a mi je izašao bolji tif) - mnogo realnije boje sam dobio pa nisam morao toliko da zatežem krivulje...

SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Luger

Imam i ja taj objektiv, ostar je, ali ga nisam probao nocu.
Mnogo je bolja ova druga fotografija, sto jes', jes' :)

vasja

Gile, ova druga je odlična slika. Koji je objektiv u pitanju?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

marko

E ovo je nešto sasvim drugo. Čudo jedno što sve može taj stari Zenit. Kaže legenda da su Sovjeti nakon okupacije Njemačke cijelu Zeissovu tvornicu premjestili u Rusiju i počeli štancati svoje objektive.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Yagodinac

Pa jeste, Rusi su to obrazložili ratnom reparacijom. Problem je u tome što je to vrhunska optička tehnologija... s kraja tridesetih godina prošlog veka  :D
Nisu Jupiteri uopšte loši (naročito kad se pogleda koliko koštaju), samo su današnji Canoni i Nikoni mnogo bolji  :) Jedini problem je što su oko deset puta skuplji  >:(

Ova v2.0 fotka je cool, boje su realnije. Mada se u levoj strani snimka vidi drugačiji oblik zvezda, ako bi idući put npr spustio blendu na 5-7 a izlaganje produžio ekvivalentno, odnosno na jedan minut, sigurno da bi dobio bolje zvezde. Naravno, ovo je teranje maka na konac, fotka je odlična... Još kad se pogleda oprema... Bravo  8)

gile.ms

Quote from: vasja on May 27, 2014, 06:02:44 pm
Gile, ova druga je odlična slika. Koji je objektiv u pitanju?

U pitanju je Jupiter 37A 135mm F3.5

Quote from: Yagodinac on May 27, 2014, 09:31:30 pm
... samo su današnji Canoni i Nikoni mnogo bolji  :) Jedini problem je što su oko deset puta skuplji  >:(


... kada maštam (a za sada mogu samo da maštam) o kupovini Canon objektiva - obavezno se zaustavim na "samo" 25x skupljem:  Canon EF 135mm f/2L USM ;D

hvala svima na komentarima i savetima, jedva čekam da vreme posluži da nastavim da se igram i eksperimentišem :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply