• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Clip-Filter (EOS) with ASTRONOMIK L (UV+IR Block filter)

Started by dejravian, December 21, 2015, 11:44:48 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dejravian

 Pozdrav svima vama , ima li neko iskustva sa Clip-Filter (EOS) with ASTRONOMIK L (UV+IR Block filter), treba mi savet jer nemam modifikovani DSLR  , ovo mi je ponudjeno za astrofotografiju u TC za deep sky objekte ... http://www.astronomik.com/en/photographic-filters/l-filter.html ,a interesuje mi kakve slike mogu napraviti sa ovim umetkom  :) :) :)
NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55

Yagodinac

Nisam to nikad koristio (ali nadam se da jednog dana hoću) tako da mislim da se u principu ne razlikuje od ostalih LP filtera. Jedino u tome gde stoji.
Imaćeš duže ekspozicije na objektima ali i neuporedivo tamnije nebo. Ako sad npr na tvom teleskopu možeš da eksponiraš 3-4 minuta i da ti nebo bude kao mleko, sa ovim filterom ćeš moći duže da eksponiraš i samim tim magline i galaksije će "iskočiti" iz mraka, biće više izražene.
Još jedna usputna stvar a to je da će balans boja biti pomeren. Možda će sve vući u ljubičasto, možda u cijan - ne znam, saznaćeš; ali kad to budeš trebao da središ u photoshopu okači nam TIF pa ćemo po nekoj beloj zvezdi tačno da odredimo koje vrednosti kanala treba da ubaciš da bi fotke bile OK.

vlaiv

Nemam iskustva ali ono sto vidim po netu (ne konkretno za ovaj astronomik filter nego generalno za promenu IR/UV cut filtera) dobiju se vidljivi rezultati
i definitivno se mora koristiti custom white balance za dnevnu upotrebu posle toga (automatski white balance u aparatu je bazdaren na fabricki uv/ir cut filter
u odnosu na odziv samog senzora).

Evo par uporednih slika koje sam na brzaka iskopao:







Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dejravian

Cena je 13900 din u TS , potrebno je samo naruciti ... Hvala na pomoci Vlaiv i Jagodinac  :) :) :)
NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55

Yagodinac

Generalno mislim da je funkcija tog filtera da se stavi na modifikovani aparat u prorez za objektiv, kome nije već stavljen filter na senzor. Na nemodifikovanim ne verujem da ima neku funkciju jer oni uglavnom zaobilaze UV i IC frekvencije (zahvaljujući fabričkom filteru). Verovatno bi postojalo izvesno (ograničeno) poboljšanje po pitanju oštrine na lošim objektivima, i smanjenja hromatske aberacije jer se fokus na svim frekvencijama razlikuje - opet na lošim objektivima.

Na modifikovanim aparatima UV/IR filter dovodi do značajnog oboljšanja.

Inače mislio sam da pitaš za CLS klip filter, pa je moj prethodni post usmeren na to... mea culpa  :)

frugorski

    Nesporazum je u pitanju.Poslednja Yagodinceva recenica razresava dileme.
UV- IR cut filter se koristi kod modifikovanih aparata,a kod obicnih nema nikakve funkciju.Kod nemodifikovanih aparata  znacajno povecavaju protok svetlosti u crvenom i plavom delu spektra CLS,kao i UHC filteri. Time magline,pa i galaksije postaju vidljivije,sa vise detalja.Ovi filteri skidaju LP,svetlosno zagadjenje,tako sto seku svetlost u zutom i narandzactom delu spektra i time nebo postaje tamno.
     Dejane,predlazem ti da kupis CLS ili UHC klip filter i rezultati nece izostati. :) Ima  ih verovatno i polovnih na ebay-u.
     Luger i Allexxandar imaju iskusta sa ova dva filtera.
     Razvedrilo se na Fruskoj Gori ,ali je i Mesec povelik. :'(
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

frugorski

     Astronomik L se koristi ca RGB filterima za kompozit fotke. L znaci luminance.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Ljubo

Koristim CLS-EOS klip filter i daje dobre rezultate ukoliko je nebo malo do umjereno svjetlosno zagadjeno. Za veće zagadjenje trebaće ti UHC filter, ali on dosta produžava ekspoziciju, jer je restriktivniji po pitanju bandpass-a. Ukoliko je svjetlosno zagadjenje jako, neces moci izvuci dovoljno korisnih fotona ni jednim širokopojasnim filterom (pa ni sa ova dva), osim, donekle, kod sjajnijih maglina (čitaj: najsjajnijih).
L-filter ti za tvoju namjeru uopšte ne treba, pa ne znam kako su ti preporučili nešto takvo.

Jedna bitna stavka kad planiraš klip filtere: Neces ih moci nikako koristiti sa EF-S objektivima (a takvi su, izgleda, upravo ovi tvoji), jer im tijelo prodire dublje u DSLR aparat od pozicije samog klip filtera!!

dejravian

 Hvala Ljubo , Dragane i Dok  , sacekacu bolju priliku ...
NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55

vlaiv

Ja sad nisam shvatio :D

Jesi li ti hteo da modujes svoj eos ili da dodas neki filter "na nemodovan" eos?

Ako si mislio da dodas taj IR/UV cut na nemodovani eos - nista neces dobiti time, cak ces malo smanjiti osetljivost aparata. (dva filtera ispod 100% propusne moci)

Ako si hteo da modujes aparat sa tim filterom (izvadis original filter i stavis taj drugi) onda ce to da radi, al sa druge strane mi nije jasno
zasto ne bi radilo sa objektivima, osim ako Clip filter nije dodatni filter u odnosu na vec ugradjeni filter koji postoji a ne zamena, onda moze da ne radi sa objektivima.
Ako je u pitanju isti filter koji vec postoji u aparatu (isto UV/IR filter, samo manje propusne moci u crvenom delu spektra) i zelis da ga zamenis, ne vidim zasto ne bi radilo
sa objektivima ako ti sad radi. (ps nemam pojma sta je Clip filter, mislim koja mu je pozicija u aparatu :D )
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dejravian

Ja ovde najmanje znam , ucim se od vas ... hteo bih da ufotkam magline , ali nebih modifikovao Kanon , vec bih koristio za pocetak neki clip-filter(EOS) , upravo gledam  :( :o :-\

- http://www.teleskop-austria.at/shop/index.php?m=2&kod=eosUHCE&lng=eng

NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55

Sekula

Samo jedno dodatno objasnjenje zasto jos ima smisla staviti dodatni filter. A to je da ce za neke objektive u autofokus rezimu to biti mnogo veci izazov ako ga stavimo na telo bez ugradjenog filtera. Dodatni zamenski fabricki bazdareni filter tu funkcionalost tela cuva tako da cemo i dalje imati precizan fokus.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Ljubo

@ Vlaiv & Sekula,

Kako vidim, dejravian u potpisu ima EF-S 55-250, a i ovaj 18-55 je najvjerovatnije (ako je noviji tip koji ide kao kit) EF-S objektiv. Ti objektivi se NIKAKO NE MOGU koristiti uz Astronomik klip filtere, jer, kao što sam napisao, tijelo im prodire dublje u aparat nego što je pozicija samog klip filtera!!
Poenta je u tome da su EF-S objektivi (za razliku od standardnih, EF objektiva) napravljeni posebno za APS senzore, i pošto im je izlazni svjetlosni konus uži, napravljeni su tako da budu bliži senzoru (vjerujem da bi se smanjilo vinjetiranje i rasipanje svjetlosti). Tako da otpada i najmanja mogućnost da klip filtere koristi sa ovom (pod)vrstom objektiva, a to znaci Sekula da ne može koristiti ni opciju autofokus.
O svemu ovome lijepo (ali malo skriveno) i piše na Astronomik stranici posvećenoj ovim filterima:
http://www.astronomik.com/en/clip-filter-system.html
Citat: "Almost all Canon system lenses (with the exception of the EF-S series) and all M42 and T2 lens adapters, can be used with the Astronomik Clip-Filter System."

@ dejravian,
Napiši koliko je svjetlosno zagađenje sa pozicije sa koje bi htio najradije da fotkaš astro objekte, i daću ti preporuku šta mislim da je najbolje da napraviš što se tiče astrofoto filtera. Dosta sam vremena i analiza načinio i sam u tom smislu, a znam prilično o propusnosti filtera i njenom značaju za snimanje različitih astro objekata.
U svakom slučaju, za optimalne rezultate bilo bi, pa gotovo neophodno da modifikuješ aparat. Nakon modifikacije, aparat se i dalje može veoma kvalitetno koristiti i za dnevna snimanja (klasično fotkanje) uz jednostavno podešavanje funkcije Custom White Balance u aparatu! Tako sam ja napravio na oba aparata, i radi odlično.

vlaiv

Znaci (cisto da naucim nesto :D ) Clip filter i ugradjeni IR/UV filter nisu na istoj poziciji? Ovaj ugradjeni je dublje jel?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

December 22, 2015, 12:19:02 pm #14 Last Edit: December 22, 2015, 12:24:39 pm by Yagodinac
Clip filter se stavi u onaj prorez iza šrafljenja za bajonet na telu, evo:

http://briareos.up.n.seesaa.net/briareos/image/130108_02.jpg?d=a0

Na TS stranici ima mnogo vrsta klip filtera koje proizvođač nudi, pogledajte i tamo.
Ugrađeni filter (zajedno sa zaštitinim) leži na senzoru. Ako to skinemo onda aparat vidi ceo spektar, zajedno sa uglavnom štetnim UV i IC frekvencijama i otud sva zbrka oko filtera. Hoćemo i jare i pare: i autofokus i magline i da nam ne smetaju UV i IC, eto, prilično smo zahtevni  ;D