• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Opstrukcija vs neopstrukcija

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 09:37:26 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Zanimljivo i milion puta postavljeno pitanje, nikad u praksi isprobano je kako se ponašaju teleskopi koji imaju opstrukciju (newtonian, cassegrain, SC, RC ili maxutov; jednom rečju reflektori) u odnosu na teleskope koji to nemaju (refraktori).
U prvoj kategoriji se nalaze i tako zvučna imena kao što su Richey Chretien ili Maxutov Cass, svakako teleskopi čija slika nije sinonim za degradirajuće optičke pojave.
U drugoj, sem ahromata imamo i poluapohromate (ED) i prave apohromate čija slika se može smatrati etalonom u tehničkom smislu.

Pošto svi znamo da ja nemam nijedan apo, morao sam nešto da smućkam da bih uopšte imao šta da testiram.  ;)

Na poklopcu mog 150/750 newt-a se nalazi mali otvor prečnika 40mm koji omogućava da ovaj teleskop bude pretvoren u neopstruisani 40/750 teleskop. Uzimajući u obzir činjenicu da je obrada ogledala uvek preciznija, iz prostog razloga što je tolerancija neravnina 4 puta veća nego na sočivu, ispada da sam imao najkvalitetniji mogući 40mm apo.


Nastavak filozofije:
http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2012/01/opstrukcija-vs-neopstrukcija.html



spadej

Vrlo zanimljivo istrazivanje. Uvek sam se pitao cemu sluzi taj otvor na poklopcu (ima i moj 130/650). A pitam se i da li bi vredelo otvoriti jos jedan takav otvor? Da li bi to onda bilo 80cm bez opstrukcije?

Yagodinac

Onda ispada da imaš ogromnu opstrukciju između ta dva otvora...  ::)
Svejedno, ovo je samo simulacija malog apo refraktora. Bolji efekti bi ispali na nekom velikom dobsonu sa otvorom na poklopcu od 10-12cm, jelte  ;D

Danijel

Manji otvor na poklopcu objektiva se zove dijafragma, a služi najčešće za promatranje Sunca. Naime, Sunce je toliko sjajan objekt da je potrebno što više smanjiti njegov sjaj (i toplinsko zračenje) kako bi se moglo promatrati. To se postiže upotrebom te dijafragme na poklopcu. PRI TOME JE KORIŠTENJE ZAŠTITNIH FILTERA OBAVEZNO!!! Isto tako poželjno ju je koristiti i za vizualno promatranje Mjeseca kada je pun. Tada filter nije obavezan. Specijalizirani filteri daju puno bolje rezultate, što je i razumljivo, no ako ih nemate, koristite dijafragmu na poklopcu. Ukoliko se bavite astrofotografijom tada ovisi što želite snimati. Kako je Yagodinac pokazao dijafragma se može korisno upotrijebiti i u te svrhe. Naravno, želite li dobiti što više detalja na velikim povećanjima kada snimate Sunce, tada se koristi puni otvor objektiva, znači skida se cijeli poklopac zajedno s dijafragmom i snimaju se pojedinačne grupe pjega ili pojedinačni krateri na Mjesecu. Tada je poželjno da bude što više svjetla kako bi se sitni detalji mogli zabilježiti. U svakom slučaju, eksperimentirajte ljudi, eksperimantirajte :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kruska

ocigledno neki imaju viska vremena ;D
ranije sam ja to isprobavao na sct-u ali bez prave dijafragme
sa mesecom je lahko on je jak izvor svetlosti pa neke suvisne aberacije dolaze manje do izrazaja, mislim da ce u DSO fotografiji imati druge rezultate, naravno proporcionalne
meni je teleskop ispod prozora krovnog pa imam lateralnu opstrukciju cesto sto utice na izgled zvezda narocito ako nije dovoljno dobro kolimiran teleskop

p.s. gde se nalazi opstrukcija, centralno, lateralno, ivicno? ....  u odnosu na sekundar ogledalo

Yagodinac

Centralno, to ti je senka sekundarnog ogledala koje je zalepljeno na korektivno staklo. Senka se projektuje na primarno.