• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Newtn teleskop SW 150/750 - misljenja

Started by kruska, December 06, 2011, 06:27:36 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

kruska

generalno ako umes cuvati teleskop od grubih pokreta tj. ako je sve zategnuto, teleskop ne mora da se kolimira
po pola godine godinu dana, a i tada su male oscilacije
Samo treba uvezbati kolimaciju i proveriti je bilo manuelno nakon koriscenja laser kolimatora kao i tokom koriscenja
astrofoto opreme ..
Sve se da nauciti, na manjim ekspozicijama proucavati izgled zvezda najpre u sredini slike pa na krajevima...
sve mora da bude u osi kako treba a posle ide dalja analiza slike pogotovu kod ganjanja guidinga itd itd
sto se vise radi na tome vise se moze nauciti i savladati bilo da je newton ili katadioptrik u pitanju

Yagodinac

Ma nije kolimacija nikakav bauk...
Ja se užasavam teleskopa koji se NE kolimiraju. Šta ako ti neki tamo apo stigne fabrički pomeren iz ose, a ne postoji mogućnost kolimacije? Ne govorim napamet jer se vrlo često objektivi DSLR-a prilikom pada "raskolimiraju", tj neki elementi od 10-15 staklenih površina se malo pomere i zdravo đaci. Doduše, mislim da je to retko ali zamislite neki jeftiniji kineski ahromat - mogu misliti koliko proizvođač vodi računa o kolimaciji. Dešava se i maxutovi da stignu raskolimirani.
U suštini kolimacija njutna laserom je samo orijentaciona, najpreciznija kolimacija se radi na zvezdi i velikom uvećanju. Laser naravno da to ubrzava ali nije neophodan. A postoje i fabrički loše podešeni laseri pa gađaju malo u stranu (mada sam čuo da je to izuzetno retko). Sem toga i vredni Kinezi mogu za milimetar pogrešno da obeleže centar ogledala.

Zbog tih svih razloga ja kažem: zvezda je zakon (a navijam za Partizan).

Predrag

Quote from: Yagodinac on December 10, 2011, 07:57:49 pm
Ma nije kolimacija nikakav bauk...
Ja se užasavam teleskopa koji se NE kolimiraju. Šta ako ti neki tamo apo stigne fabrički pomeren iz ose, a ne postoji mogućnost kolimacije? Ne govorim napamet jer se vrlo često objektivi DSLR-a prilikom pada "raskolimiraju", tj neki elementi od 10-15 staklenih površina se malo pomere i zdravo đaci. Doduše, mislim da je to retko ali zamislite neki jeftiniji kineski ahromat - mogu misliti koliko proizvođač vodi računa o kolimaciji. Dešava se i maxutovi da stignu raskolimirani.
U suštini kolimacija njutna laserom je samo orijentaciona, najpreciznija kolimacija se radi na zvezdi i velikom uvećanju. Laser naravno da to ubrzava ali nije neophodan. A postoje i fabrički loše podešeni laseri pa gađaju malo u stranu (mada sam čuo da je to izuzetno retko). Sem toga i vredni Kinezi mogu za milimetar pogrešno da obeleže centar ogledala.

Zbog tih svih razloga ja kažem: zvezda je zakon (a navijam za Partizan).


Zvezda je zakon, ali ti ga baš ocrni. ;)
Mada si u pravu, jer mnogo stvari može da krene naopako. Posebno što većina naručuje teleskope koji prevale veliki put do novog vlasnika, kao i put iz mesta proizvodnje pa do radnje u našoj zemlji.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

generator

skoro svugdje uz ove teleskope idu i 25 i 10mm okulari .... posto vecina vas ovdje ima ovaj teleskop koji biste barlow i okular uzeli da bi bio idealan za ovaj skop osim ovi pomenutih?

kruska

32mm i 40 mm (sa ili bez barlowa   2x 2.5x 5x)

stefan_m

Quote from: kruska on December 10, 2011, 01:48:44 pm
generalno ako umes cuvati teleskop od grubih pokreta tj. ako je sve zategnuto, teleskop ne mora da se kolimira
po pola godine godinu dana, a i tada su male oscilacije


Mora da se salis. Svaki Newton se kolimira uvek pred svako posmatranje, pogotovo ako je "brzi"- f4 ili f5.

Yagodinac

Quote from: kruska on December 11, 2011, 03:56:19 pm
32mm i 40 mm (sa ili bez barlowa   2x 2.5x 5x)


Pa da dobije 23 i 18x uvećanja... Haha, ako ti je centar u fokusu periferija nije i obrnuto  ;D
Čist promašaj na tom teleskopu sve preko 25mm, i to samo ako su kvalitetniji okulari u pitanju. Na preko 25mm imaćeš sve moguće distorzije uvećane.
Okulari 32 i 40mm su napravljeni zbog sporih teleskopa kao što su SC i max.

Sekula

Quote from: Yagodinac on December 11, 2011, 09:27:09 pm
Quote from: kruska on December 11, 2011, 03:56:19 pm
32mm i 40 mm (sa ili bez barlowa   2x 2.5x 5x)


Pa da dobije 23 i 18x uvećanja... Haha, ako ti je centar u fokusu periferija nije i obrnuto  ;D
Čist promašaj na tom teleskopu sve preko 25mm, i to samo ako su kvalitetniji okulari u pitanju. Na preko 25mm imaćeš sve moguće distorzije uvećane.
Okulari 32 i 40mm su napravljeni zbog sporih teleskopa kao što su SC i max.


Slažem se za tu aperturu da je previše uzeti ta dva okulara. Ja recimo rado koristim 32 mm svom njutnu 200/1000 i on je tačno knap za njega (pa na gore). Ispod toga ne bi imalo smisla koristiti 32mm.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

generator

pa i meni se cini da je to ipak mnogo za ovaj skop...pitam iz razloga sto cu uskoro da nabavim opticku cijev 150/750 sa ova dva okulara uz to sam planirao da kupim jos i 6mm i barlow 2x.... mislim da nebi bila losa kombinacija barem za planete?

kruska

pozajmicu vam moj ultrabrzi (dodin - od Doda) 200/800mm newton sa sve okularom 40mm pa da vidite sta je mlecni put i north america
kolimacija treba mozda za vase newtone fabricki pravljene  ;D da bi obavezno kupio laserski kolimator
za ovaj sa rucno pravljenim drzacem sekundara nije potrebna cesta kolimacija

svaki veci okular 32mm ili 40mm donosi lakocu pri radu i gledanju, a ukusi pri gledanju kroz teleskop su razliciti

kruska

Quote from: generator on December 11, 2011, 11:35:40 pm
pa i meni se cini da je to ipak mnogo za ovaj skop...pitam iz razloga sto cu uskoro da nabavim opticku cijev 150/750 sa ova dva okulara uz to sam planirao da kupim jos i 6mm i barlow 2x.... mislim da nebi bila losa kombinacija barem za planete?


ne bacaj pare na 6mm okular bolje kupi barlow i
okulari su moji plossl(celestron i GSO) i ne nameravam da kupujem druge, mozda neko i njima nadje mane ali dobri su
za tu cenu,
uporedjivao sam saturn s newtonom mojim 200/800 mm plus barlow i mojim SCT 200/2000mm i razlika je ocigledna(i prema ziznoj daljini tj uvelicanju) u korist  SCT

Yagodinac

Quote from: kruska on December 12, 2011, 03:18:39 pm
pozajmicu vam moj ultrabrzi (dodin - od Doda) 200/800mm newton sa sve okularom 40mm pa da vidite sta je mlecni put i north america
kolimacija treba mozda za vase newtone fabricki pravljene  ;D da bi obavezno kupio laserski kolimator
za ovaj sa rucno pravljenim drzacem sekundara nije potrebna cesta kolimacija

svaki veci okular 32mm ili 40mm donosi lakocu pri radu i gledanju, a ukusi pri gledanju kroz teleskop su razliciti


Dogovoreno, jedva čekam recimo na Letenci  :o
Inače to je 20x i na toj aperturi verujem da se vidi lako North America. S druge strane ako su zvezde na rubu pin-point do ruba onda plaćam pivo. I to ne jedno!

gile.ms

Kada sam probao 32mm plosl na dotičnom SW 150/750 iznenadio sam se koliko slika zapravo nije mnogo izdeformisana,
ali jako negativan utisak je davala presvetla slika (bilo je magle koja vlada ovim krajevima pa... otkako sam kupio teleskom  :-X )
Čak sam nekako došao do zaključka da je prijatnije gledati kroz fabrički 25mm okular u kome je nebo tamnije, ali sa rubom koji podseća na vatromet :)
(brzo sam našao prelazno rešenje - stavio sam 32mm u barlow 2x i pesma :) jedino što je vidno polje malo osakaćeno a rub vidnog polja zamućen)

Kasnije kada sam se domogao tamne lokacije bez magle priča je bila sasvim drugačija: 32mm na ovom teleskopu uopšte nije za bacanje - ali je očigledno da traži uslove bliske idealnim...

Ljubaznošću člana Sasmir, probao sam i Gold Line 15mm i bio sam oduševljen kontrastom i "tačkastošću" zvezda (testirao sam na nekom otvorenom jatu),
ali pomeranjem oka ispred okulara slika se prosto "uvijala" od sferne aberacije...

I dalje smatram da je optimalno za DSO za ovu cev neki dvoinčni 20-25mm... ali takođe sam stekao utisak da je pri ovim "brzinama" (f/5) sve preko 10mm teren na kome aberacije vrebaju...
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Darchy

Ja sam se ovih dana dvoumio između 32 i 40 mm GSO Plössl u nadi da ću tako dobiti ultra wide field,
međutim posle ovakvih komentara najverovatnije je da ću uzeti 25 mm.
Šta mislite, dali neki filter može da reši problem presvetle slike na 32 i 40 mm okularima?
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

kruska

December 14, 2011, 09:13:08 am #29 Last Edit: December 14, 2011, 09:45:47 am by kruska
moj ti je savet da prvo uzmes 25 jer je on univerzalni naj okular a posle toga npr. ja sam uzeo i 32mm i 40mm jer prosto gledano to je to
svemir je drukciji kad imas 32mm okular a okulare manje od 15 mm i ne koristim jer je mucenje traziti objekat kroz mali okular
moja preporuka imati 15,25,32,i 40 mm