• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Predavanje ili knjiga za osnovu astronomije

Started by HAL, November 02, 2010, 07:31:03 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

HAL

Da li se možda održavaju predavanja kod nas koja mi mogu prižiti osnovu iz astronomije, konkretnije kretanje planeta. Ili neka dobra knjiga/udžbenik ?

Jeca_

Postoji predavanje u planetarijumu na kalemegdanu.. sledece predavanje je 4.11. u 17h, program mozes pogledati ovde http://adrb.org/
:)

stameni

Jeco, dobro nam došla na forum :)

I u pravu si, beogradski "Ruđer" dva puta godišnje organizuje kurs astronomije za početnike, već duže vreme unazad. Onima koji hoće nešto više, na raspolaganju je i kurs praktične astronomije. Sve besplatno, potrebna je samo dobra volja :)

Možda sam već postao dosadan kada ponavljam kao papagaj, ali Otaševa predavanja (kurs za početnike) izuzetnog su kvaliteta, na prilično visokom nivou, a opet -- samo popularna. Topla preporuka!

Banetova predavanja praktične astronomije, koja nekako "nastavljaju" teorijski deo, takođe su na visokom nivou.

A kada je reč o pisanoj literaturi, to će valjda neko drugi :)

sale11472

Pa i pisana literatura je pobrojana na ADRB sajtu

Takođe preporučujem i Svemir kao odličnu knjigu

Ima i Astronomija, koju sam samo prelistao ali mi deluje OK (možda malo redudantno pored Fonovićeve knjige)...

Tako da ima što šta da se nađe

Naravno ADRB-ov kurs je stvarno odlična stvar koja zaslužuje najtoplije preporuke...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Jeca_

Hvala na dobrodoslici :)
Ja idem na kurs za pocetnike, i skroz sam zadovoljna, svidjaju mi se predavanja.
Ali me zanima i taj prakticni kurs(za to nisam cula), kad, kako, gde?

sale11472

Pa pretpostavljam da će reći na samom kursu..
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Svemir da!!! (najbilja knjiga objavljena u ovom delu sveta na temu astronomije) a knjiga "Astronomija"... tja... tako da ostaje samo Svemir.

marino

pogleaj na nasem siteu www.m-111.org

imas besplatni casopis za astronomiju i astronautiku u PDF formatu
+
ima dvije knjige (takodjer besplatno u PDF) jedna o astrognoziji (zvjezdane staze) i astronomska pocetnica


casopis i knjige su na hrvatskom ali to ti nece biti problem

m
Vidulini Observatory

HAL

stameni hvala puno na informacijama, ali ništa mi to ne znači ako mi ne ostaviš neki konkretan link, datum, termin BILO ŠTA!
Ja razumem da ste vi duboko u ovim vodama, i da su vam ove stvari kao dobar dan dobar dan, ali kada meni kao laiku sve to nabrojite, apsolutno mi ništa ne znači.

sale11472

Hej pa link ti je postavila Jeca, stameni je samo proširio njen komentar sa par detalja i pohvala nema potrebe da ponavlja link
ali ako si ga prevideo u Jecinom posltu evo klikni ovde pa pogledaj sa leve strane imaš vest o kursu kao i detaljan program u PDF formatu

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

HAL

Au, pa ta predavanja su krenula baš davno, ne mogu da verujem da nisam upoznat sa tim programom.

sale11472

Nema veze krenuće opet na proleće ....pa opet na jesen, pa opet na proleće i tako iz godine u godinu....
Znam neke koji su redovni skoro svake godine, uvek ima nešto novo i sveže.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D