• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Tranzit Velike crvena pege 20.03.2015.

Started by Laci, March 21, 2015, 07:53:09 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spadej

Laci , fotka je vrhunska a ovi detalji o njenom nastanku su jos bolji. Eh kad bi svi tako objasnjavali, meni nikad ne bi dosadilo da citam.
Nedavno sam se i ja malo igrao fotoaparatom, otprilike isto ovako kako si ti radio. Snimio sam 15-ak klipova od po 1 min. ali mi je Jupiter previse svetao. Na snimcima se ne vidi ni jedan detalj. Da li ima svrhe da se upustam u obradu?

gilecais


Laci

Quote from: spadej on March 23, 2015, 07:07:52 am
... Snimio sam 15-ak klipova od po 1 min. ali mi je Jupiter previse svetao. Na snimcima se ne vidi ni jedan detalj. Da li ima svrhe da se upustam u obradu?

Ukoliko je snimljeno fotoaparatom u primarnom fokusu, Jupiter je i suviše mali i sva prikupljena svetlost je skoncentrisana na maloj površini. To dovodi do saturacije na snimcima i ne vidi se niti jedan detalj. Nažalost, obrada u ovom slučaju ne pomaže da se nešto više izvuče iz ovako snimljenog materijala. Dodaj barlov okular ispred fotoaparata ukoliko snimaš, da povećaš žižnu daljinu sistema i učiniš snimak tamnijim. Na primer, za BD 150/750 dodaj, recimo, barlov 2X.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

allexxandar

SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56