• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Otkazana Dawn misija

Started by wexy, March 05, 2006, 05:45:50 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

wexy



QuoteNASA on Thursday canceled a mission to visit two asteroids, five months after the program was put on hold because of cost overruns and technical problems.

The cancellation is the latest setback for NASA, which has been forced to delay science missions to focus on developing a new manned spacecraft to return to the moon in the next decade.

The project was capped at around $371 million, project scientists said previously. But scientists asked for an additional $40 million last year.

The Dawn spacecraft was supposed to lift off in June on a nine-year voyage to two of the solar system's largest asteroids, Ceres and Vesta, which reside in the main asteroid belt between Mars and Jupiter.


Izvor vesti i više informacija:
http://www.cnn.com/2006/TECH/space/03/02/asteroid.mission.ap/index.html

Sich

Kada ce ljudi shvatiti da je buducnost dobrim delom u asteroidima.
Po mom skromnom misljenju i dalje se ide u pogresnom pravcu. Nasa je postala strasno trom dinosaurus i izgleda nema mogcnosti da bude predvodnik naucnih istrazivanja.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

wexy


GENESIS

Mislim da je NASA ipak samo paravan za vojna istrazivanja  :(

Skyw@lker

Takodje...  :( Stvarno se pitam dokle ce vise da nas zavitlavaju? Verovatno zato sto im je danas i konkurencija slaba, mada se nadam da ce ESA, Rusi, Kinezi i Japanci a od skora sam cuo i Indijci uraditi nesto po pitanju konkurencije ili saradnje. Ako ne bude nesto od toga NASA idalje ima da gnjavi i da odlaze misije.
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

maxydelanoche

Resenje za velike misije u buducnosti je medjunarodna saradnja, po meni. Ako se i dalje bude radilo na povecanju jaza izmedju konkurentnih agencija, necemo dobiti nista, sem otkazanih misija i manjka sredstava.

Djorvoz

MIslim da nas je zdrava konkurencija dovela do spustanja na mesec.

NemanjaM

Quote from: "Djorvoz"MIslim da nas je zdrava konkurencija dovela do spustanja na mesec.


Zamisli gde bi tek bili da su radili ujedinjeni!  :o

Skyw@lker

Sada su svi manje - vise ujedinjeni pa ne vidim neki veci napredak.
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

NemanjaM

Quote from: "Skyw@lker"Sada su svi manje - vise ujedinjeni pa ne vidim neki veci napredak.


Jeste, ali sada Ameri vise nemaju budzet za NASA-u k'o sto su ga imali ranije, Rusi su prsli skroz... Meni je uvek fascinantno da je budzet NASA-e danas 15-16 milijardi dolara, a budzet americkog ministarstva odbrane 800-900 milijardi...

nikolab

budzet nase je oko 16.5 milijardi(2006),da bi do 2010/11 porastao do nesto manje od 20 milijardi,takodje ce na istrazivanje Mjeseca da se trosi mnogo vise,a sve to zbog New Vision,tj. spustanje na mjesec(ljudi) do 2020.
Budzet ministarstva odbrane je devedesetih bio konstatno oko 300 miljardi,
uz dozvoljenu gresku od 1%,tako je bilo sve do 11/9,da bi buzet za 2005 bio "samo" 420 milijardi.

NemanjaM

I to je mnogo... Ma sve pare (vojne) u nauku!

SrdjanP

Quote from: "NemanjaM"I to je mnogo... Ma sve pare (vojne) u nauku!



A iz čega će da nam puca goloruki narod?