• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prava priroda sirenja svemira?

Started by TenMonGaKuSha, June 08, 2006, 11:19:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

stameni

Quote from: vlajkoni on August 24, 2007, 04:04:08 am
E da ja ne bih bio dosadan, ukoliko nekog zanima mogu da malo opširnije pričam o ovome ukoliko ne manje posla za mene.


Ne verujem da bi bio dosadan, pa zato navali :) Sve dok se držiš nauke i, tu i tamo, pomenute filozofije, kao što si čini mi se radio u svojim prethodnim postovima, čitaću sa zadovoljstvom :)

vlajkoni

Quote from: Kizza on August 24, 2007, 07:21:57 am
E moj Vlajkoni da je bar nesto sigurno!
Crna rupa oko sebe,kada pridje nekoj Zvezdi,stvara akrecioni disk.A u slucajevima gde se stvara Lagranzova tacka moze doci do izbacivanja ogromne kolicine materije.Zahvaljujuci sto fotonski krug nije stabilan  mi to mozemo videti!
Crne rupe kao i Veliki Prasak se jedino mogu objasniti kombinacijom Anstajnove opste teorije relativnosti i Kvantne Mehanike gde u Anstajnovoj teoriji velike pojave su DETERMINISANE a u KVANTNOJ MEHANICI je to Svet u malom koji sve objasnjava u okviru verovatnoce ali NE TACNO ODREDJENIH VREDNOSTI.Zato se sve vise naucnika i bavi "THEORY OF EVERYTNG!"(ja nism naucnik ali je podrzavam iako ne govorim engleski jezik)
Ako je teorija singulariteta tacna opet po MOJOJ ZAMISLI to negde mora izaci,sto ima smisla u Andrejovoj teoriji.Mehurovi "rastu'' :o.

I to je sve super ali Anstajn nije prihvatio KVANTNU MEHANIKU dok je Stiven Hoking uvodi KVANTNE EFEKTE u razmatranju GRAVITACIONIH POLJA!

A Ja imam nekog posla,to jest moram izaci iz minusa,samo ne znam kako?Ima mnogo teorija,koju primeniti ???


Nema baš smisla u Lindeovom pristupu.
Hawking koji spada u najveće autoritete što se tiče crnih rupa je i sam napustio ceo koncept beba-Vasiona koje je uveo da bi objasnio da informacija sadržana u materiji ili energiji koji su prvobitno upali u crnu rupu ne nestaje. Jer tako nešto(nestajanje informacije) nije dozvoljeno zakonima kvantne fizike, koji kažu da informacija o onome što je upalo u crnu rupu nikako ne može da bude potpuno izbrisana. Pa je Hawking pokušao da nađe "izlaz" u drugim univerzumima ("bebama univerzumima"), objašnjavajući kako intenzivna gravitacijska polja unutar crne rupe rešavaju problem slanjem informacije u druge univerzume.
Hawking je promenio mišljenje u svetlu novih istraživanja i sada smatra da informacija ipak curi nazad u naš univerzum. Povodom toga on je izjavio:
"Žao mi je što ću razočarati ljubitelje naučne fantastike, ali ako je informacija sačuvana, ne postoji mogućnost upotrebe crnih rupa za putovanja do drugih univerzuma. Ako uskočite u crnu rupu, vaša masa/energija biće vraćena nazad u naš univerzum, ali u narušenom obliku, koji sadrži informaciju o tome kakvi ste bili, međutim u neprepoznatljivom stanju."
Hawking-ovo zračenje dovodi do isparavanja crne rupe i ona se smanjuje. Dakle postaje sve manja i zbog toga sve brže odaje čestice dok na kraju ne svede svoju masu na nulu i potpuno nestane.

Kizza

Hvala ti na novim,za mene,informacijama!Ako je on napustio tu tezu moram i Ja svoju. :'(
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

vlajkoni

A da se vratim na Lindeov pristup.
Prvi problem teorije Velikog praska su magnetni monopli.
Ako na kosmologiju primenimo kvantnu teoriju polja, a tu se pogotovo misli na tzv. Veliku objedinjenu teoriju(do koje da napomenem već 20 godina pokušavaju da dođu na hiljade fizičara). Predviđanja ovih teorija kažu da bi u ranim fazama evolucije kosmosa trebale da nastanu ogromne količine čestica koje se nazivaju magnetnim monopolima. Iako svi makroskopski magneti uvek imaju dva pola teorija predviđa da na mikronivou postoje izolovani magnetni polovi, koje nazivamo monopolima. Inače ove monopole je predvideo i Dirak pa se po njemu negde i nazivaju Dirakovi monopoli. Broj monopola koji se predviđa ovim teorijama je toliko ogroman da on prevazilazi broj svih drugih čestica materije u čitavom svemiru. I tu upravo i nastaje problem jer niko nikada do sada nije otkrio magnetne monopole. Ali u suštini to i nije jedini problem. Toliki broj magnetnih monopola bi gustinu svemira doveo do mere koja je mnogo veća od one koju posmatranjima uočavamo i to bi posledično dovelo do Velikog sažimanja tj. svemir bi već odavno kolapsirao a to sigurno znamo da se nije dogodilo. ;)

vlajkoni

Drugi problem je zašto udaljeni delovi kosmosa, koji nikad nisu bili u međusobnom kauzalnom kontaktu, liče jedan na drugi(tzv. problem horizonta).
Klasična kosmologija još uvek nema odgovor na ovo pitanje. Neki od primera problema horizonta se manifestuju npr. kroz savršeno ujednačenu temperaturu kosmičkog mikrotalasnog pozadinskog zračenja u svakoj tački neba međutim ako pogledamo u jednom pravcu pa potom u drugom udaljenom od prvog 180°,shvatićemo da te dve tačke svemira nikada nisu bile u kontaktu ako je tačno da se svemir širi sporije od svetlosti.

mmilan

Quote from: vlajkoni on August 24, 2007, 05:24:29 pm
Nema baš smisla u Lindeovom pristupu.

Na osnovu cega iznosis ovu tvrdnju? Linde je jedan od vodecih strucnjaka u danasnjoj kosmologiji, tako da je potrebno mnogo da bi se reklo da u njegovom pristupu nema smisla.

QuotePrvi problem teorije Velikog praska su magnetni monopli.

Koliko je meni pooznato magnetni monopoli su prevazidjeni

QuoteDrugi problem je zašto udaljeni delovi kosmosa, koji nikad nisu bili u međusobnom kauzalnom kontaktu, liče jedan na drugi(tzv. problem horizonta).

Sta je sa inflacijom i cinjenicom da su svi delovi sadasnjeg kosmosa bili jedna tacka

Quotesmatra da informacija ipak curi nazad u naš univerzum

Hm, ne mogu da povezem ovo sa ovim o cemu pricate. Ovo se odnosi da nema SF-a o crvotocinama, povezivanju crnih rupa itd i svodi na Hawkingovo zracenje, nista spektakularno.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

vlajkoni

Pa malo filozofija:
Kako je materija nastala ni iz čega?

Tu se, da se tako izrazim, standardni pristup "vadi" na to da u singularitetu pre Velikog praska nisu važili zakoni fizike i sl. ali opet samog odgovora koji bi zadovoljio filozofsko stanovište nema.

I takođe veliki problem je poreklo niske početne entropije, odnosno visoke uređenosti Velikog praska.

Ovo je tzv.problem strele vremena. Naime svi fizički procesi se dešavaju samo u jednom smeru(čaša pada sa stola i lomi se ne i obratno) pa mi dakle trebamo da postuliramo čitav niz prethodnih stanja a svako prethodno je sa sve manjom entropijom i tako unazad sve do Velikog praska koji bi po svoj logici trebao da bude sa najmanjom entropijom. Ukoliko želimo da izbegnemo postulat da je Bog predodredio visoku uređenost Velikog praska moramo da odgovorimo na pitanje ZAŠTO je Veliki prasak bio tako uređen.

K



vlajkoni

August 24, 2007, 06:30:11 pm #172 Last Edit: August 24, 2007, 06:40:17 pm by vlajkoni
Quote from: vlajkoni on August 24, 2007, 05:24:29 pm
Nema baš smisla u Lindeovom pristupu.

"Na osnovu cega iznosis ovu tvrdnju? Linde je jedan od vodecih strucnjaka u danasnjoj kosmologiji, tako da je potrebno mnogo da bi se reklo da u njegovom pristupu nema smisla."

Ja podržavam Lindeov pristup. A ti nisi baš pažljivo pratio diskusiju. Rekao sam da ono što Kiza tvrdi nema baš smisla u Lindeovom pristupu a ne da pristup ne valja (povezivao je crne rupe sa Lindeovim mehurima).

Ja sam pokušao da obrazložim koliko je Lindeov rad doprineo razvoju kosmologije navodeći 4 elementa koji su bili problem a koje je Linde u svom radu prevazišo ali pre nego što sam stigao i da počnem da pričam o Lindeovom pristupu ti si me prekinuo.


vlajkoni


Dakle inflatorno širenje bi bilo ovo: uzmeš klasični model Velikog praska i kažeš da se u prvom milijardu-milijardu-milijarditom.... delu sekunde svemir širio eksponencijalno tj. daleko brže od svetlosti(imajući u vidu da se ovde materija ne giba kroz prostor već da se sam prostor širi nema protivurečnosti sa TR).

I to je ono što mmilan kaže Inflatorno širenje rešava to što različiti delovi danas vidljivog svemira podsećaju jedni na druge (zato što je sve što vidimo poteklo iz veoma malog i homogenog regiona koji se naglo proširio). Inflacija i sama po sebi predviđa postojanje velikog broja mehura koji su nastali inflacijom drugih takvih malih delića.
Međutim i ovde imamo veliki problem a on je taj da su po završetku inflatornog širenja dobijeni mehurovi-svemiri suviše homogeni. Ili pokušavajući da objasnimo sličnosti različitih delova svemira inflacijom dovodimo se u situaciju da to čini problematičnim upravo postojanje različitosti (npr. različite galaksije, zvezde, planete itd.)

E tek ovde na scenu dolazi Linde i njegova haotična ili večita inflacija tj. nije neophodno da svemir uopšte počne u jednoj tački koju postulira klasična teorija Velikog praska.

Savremena kvantna kosmologija i savremene verzije inflatornog modela prihvataju haotičnu ili večitu inflaciju. U ovom modelu, inflacija može otpočeti bilo gde i bilo kada i odvija se suštinski nekorelisano i nepredvidljivo - zbog toga "haotična". 

Dakle :
Quote from: mmilan on August 24, 2007, 06:10:04 pm
Sta je sa inflacijom i cinjenicom da su svi delovi sadasnjeg kosmosa bili jedna tacka.

ovo, bar u Lindeovom pristupu, ne stoji.


Kizza

Da li je Tamna materija bila deo Velikog Praska ili ne?
Ako je ona "svuda oko nas" kako to da ne utice na fotone,niti ih skrece niti uvelicava itd...Mi jasno vidimo jako udaljene objekte,da li je bar malo definisana TM?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

August 27, 2007, 12:52:57 pm #175 Last Edit: August 27, 2007, 02:47:02 pm by r2d2
prostor jeste materija i energija, i  ne moze da se rasteze/siri/ brze od 300 000 km/s u samim pocecima velikog praska, jer bi onda morali da menjamo definiciju prostora.
kada se kaze da se rasteze prostor to znaci da u tom rastezanju ucestvuju i materija i energija i mozda i vreme. ;D ako se stvarno vreme rasteze onda mi vidimo.......sta u odnosu na realnost celog svemira????
vreme je relativan pojam ali onda postoji i konkretan pojam vremena koji vazi za sveobuhvatni univerzum ?

koji opsti zakoni fizike su sigurno i bez rezerve i sumnje, vazili u pocetku velikog praska  /ne mislim na famoznu tacku 0/?




r2d2

August 27, 2007, 02:33:07 pm #176 Last Edit: August 27, 2007, 02:39:57 pm by r2d2
Quote from: vlajkoni on August 24, 2007, 04:04:08 am
......
2. Zašto udaljeni delovi kosmosa, koji nikad nisu bili u međusobnom kauzalnom kontaktu, liče jedan na drugi(tzv. problem horizonta)?
......


jel moze malo vise informacija o kauzalnom kontaktu. onako na na prvu misao izgleda da mi jesmo u klauzalnom kontaktu sudeci po pz-u tj ako to zracenje jos uvek postoji a dogodilo se pre 13-14 milijardi godina a posledica je velikog praska kako onda da ono ravnomerno prozima celokupni svemir iako je prasak bio daleko u proslosti ?
nesto je tu mnogo nejasno, kada se logicno razmislja.

evo da preformulisem pitanje

prvo pitanje je sta je to kauzalni kontakt?
drugo pitanje
zasto se pz vidi kao stalno zracenje koje nema kraj u trajanju od svog nastanka do danas /znam da je prosecna temperatura opadala s vremenom ali me zbunjuje to sto je u pitanju zracenje kao pojava  a ne materija iz koje proizilazi zracenje/

vlajkoni

Quote from: r2d2 on August 27, 2007, 12:52:57 pm
prostor jeste materija i energija, i  ne moze da se rasteze/siri/ brze od 300 000 km/s u samim pocecima velikog praska, jer bi onda morali da menjamo definiciju prostora.


Inflatorno širenje se još od 1981. uzima kao neizostavni deo u tumačenjima ranog širenja svemira.
Osnovna za razumevanje inflatornog širenja jeste skalarno polje. Skalar je izraz za običan broj ili uprošćeno rečeno skalar je nešto prostije od vektora(pored dužine (broja) opisan i pravcem i smerom). Fizičari još uvek nemaju empirijski odgovor na pitanje da li postoje univerzalna skalarna polja(ili skalarna polja koja ispunjavaju čitav svemir) ali se u mnogim modelima predviđaju i postoji gotovo koncenzus u nauci da moraju postojati.
Ono što je značajno za inflatorno širenje jesu dva skalarna polja: inflatonsko polje i Higsovo polje. Uticaj ovih polja je toliki da ona menjaju osobine elementarnih čestica. Uniformno skalarno polje je teško utvrditi(možda i nemoguće). Međutim kao što A.Linde navodi
"Kada na nekom mestu vlada ekstremno visok pritisak u odnosu na okolinu, onda nastaje vetar; kada postoji ekstremno visoko naelektrisanje, pojavljuju se varnice a kada univerzalno skalarno polje (inflatonsko polje) ima u nekoj oblasti veoma veliku vrednost u odnosu na okruženje, dolazi do naglog širenja samog prostora."
Tj. kada se negde pojavi mesto gde ove slučajne fluktuacije daju inflatonskom polju ekstremnu vrednost, na tom mestu počinje nagla inflatorna ekspanzija svemira koja stvara veliku količinu novog prostora.

Quote from: r2d2 on August 27, 2007, 12:52:57 pm
koji opsti zakoni fizike su sigurno i bez rezerve i sumnje, vazili u pocetku velikog praska  /ne mislim na famoznu tacku 0/?


Ptetpostavlja se da je vladalo tzv. jedinstvo sila.

sale11472

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

August 27, 2007, 10:09:03 pm #179 Last Edit: August 28, 2007, 03:49:54 pm by r2d2
Quote from: vlajkoni on August 27, 2007, 04:57:29 pm
.......
Ono što je značajno za inflatorno širenje jesu dva skalarna polja: inflatonsko polje i Higsovo polje. Uticaj ovih polja je toliki da ona menjaju osobine elementarnih čestica. Uniformno skalarno polje je teško utvrditi(možda i nemoguće).
........


Totalno nova oblast za mene je Higisovo polje, i vidim da zahteva prilicno udubljivanje. Hvala na odgovoru. Za sada.

na adresi http://www.b92.net/zivot/nauka.php?nav_id=238250
na kojoj postoje moderne i jako zanimljive teorije i modeli svemira a o kojima pise Dr Milan Ćirković
sam nasao ovo;
Higsovo polje je odgovorno za neke od najtemeljnijih zakona našeg sveta, pre svega za mase koje imaju elementarne čestice materije, kao i prenosioci fundamentalnih interakcija. Higsovo polje može imati isto tako različite, fluktuirajuće vrednosti u raznim delovima multiverzuma, tako da ti delovi mogu imati različitu fiziku. Drugim rečima, postoji jedinstveni objedinjeni zakon za ceo multiverzum - zakon koji predstavlja kvantnu dinamiku Higsovog polja - ali fluktuacije samog polja obezbeđuju različite realizacije tog istog dubinskog zakona. Ovo je slično postojanju supstanci poput vode u različitim agregatnim stanjima u prirodi.

Oblasti multiverzuma koje rastu brže od drugih sadrže i veću zapreminu, tako da bi se moglo očekivati da, ako su uopšte nastanjive, sadrže i više inteligentnih posmatrača. Ovo može imati ukupan efekat sličan sposobnosti preživljavanja u Darvinovoj teoriji evolucije. Ovime rešavamo i drevni problem nastanka sveta ni iz čega koji je mučio još jonske filozofe; prosto, iako svaki pojedinačni svemir koji nastaje haotičnom inflacijom ima konačnu starost, čitav multiverzum je večna, odugovek postojeća fraktalna celina.