• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prava priroda sirenja svemira?

Started by TenMonGaKuSha, June 08, 2006, 11:19:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Kizza

Malo sam zbunjen sa ovolikim "prazninama'' u Svemiru.U tekstu se kaze "nova".Da li to znaci da da su one retke,da li su to normalne pojave ili je to po celom univerzumu?Prosto mi je neverovatno da na jedan milion svetlosnih godina nema nista!Da li to Lindeova teorija ima u vidu?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

vlajkoni

August 28, 2007, 04:04:09 pm #181 Last Edit: August 28, 2007, 05:05:43 pm by vlajkoni
Quote from: Kizza on August 28, 2007, 03:09:52 pm
Malo sam zbunjen sa ovolikim "prazninama'' u Svemiru.U tekstu se kaze "nova".Da li to znaci da da su one retke,da li su to normalne pojave ili je to po celom univerzumu?Prosto mi je neverovatno da na jedan milion svetlosnih godina nema nista!Da li to Lindeova teorija ima u vidu?


To nisu nikakve "praznine" u našem svemiru. Svaki mehur je jedan univerzum za sebe poput našeg.

Međutim u ovoj deceniji su i Lindeov rad kao i uopšte inflatorne teorije dobili konkurenciju u radikalnije novom pristupu ali možda još spekulativnijem a to je Turokov i Štajnhardov ekpirotični model.

Što se tiče Higsovog polja pretpostavka je da se Higsovo polje prostire svuda u svemiru i da čestice dobijaju masu zbog interakcije sa tim poljem. Tačnije čestice dobijaju masu u interakciji sa prenosiocem tog polja ili Higsovim bozonom. To znači da originalno sve čestice nemaju masu već je dobijaju u interakciji za Higsovim bozonom. Ove godine u CERN-u u LHC-u bi trebalo da bude potvrđeno postojanje Higsovog bozona i time i potvrđeno postojanje i samog polja. Inače Higsov bozon je predviđen po standardnom modelu i jedina je čestica koja "fali".

Inače pretpostavlja se da je u prvim trenucima stvaranja svemira postojalo jedinstvo među silama tako da ih nije bilo 4 kao danas već verovatno samo jedna i smatra se da tada Higsovo polje nije postojalo. Ono nastaje sa narušavanjem simetrija među silama.


vlajkoni

August 28, 2007, 05:57:25 pm #182 Last Edit: August 28, 2007, 10:34:11 pm by vlajkoni
Što se tiče Turokovog i Štajnhardovog ekpirotičnog modela sam naziv ,,ekpirotični" je grčkog porekla i  znači ,,rođen iz vatre".
Meni se lično ovaj pristup ne dopada jer je ceo zasnovan na teoriji struna.
Medjutim ona pokušava da odgovori zašto veoma udaljeni delovi današnjeg univerzuma imaju istu temperaturu( do sadašnje teorije nedaju zadovoljavajući odgovor). U jednostavnom modelu Velikog praska, ovi regioni nikad ne bi bili dovoljno blizu da razmene svetlosne signale, tako da između njih ne bi mogla cirkulisati toplota i tako izjednačiti temperature.

Teorija se zasniva na onome što se naziva "scenario o svetovima brana" ili da bi smo objasnili osnovne sile u prirodi neophodno je da uvedemo dodatne dimenzije u svemiru. Ali onda je bilo neophodno objasniti zašto vidimo samo četiri te se otišlo dalje u spekulacije i došlo se do teorije da su "materija i negravitacione sile u svemiru čvrsto vezane za četvorodimenzionalno ostrvo(branu) koja pluta u višedimenzionalnom svemiru."

Objašnjenje Velikog praska je kod njih sledeće: pošto brane imaju svoju masu - pokretna brana ima ogromnu količinu kinetičke energije. Ako bi se naša brana sudarila sa nekom drugom, ova ogromna količina kinetičke energije bi se oslobodila i pokrenula veliki prasak i svu materiju koju vidimo.
Dalje su "otkrili" da se kinetička energija brana koje se sudaraju pretvara u toplotnu energiju te se na taj način stvaraju čestice iz vakuuma. Dalje su utvrdili da brane pre sudara spaja vakum koji deluje poput opruge između brana i stvara odbojnu silu u našem univerzumu koja razdvaja galaksije.
Posle Velikog praska brane se šire i hlade i tada se formiraju galaksije i sve ostalo u našem svemiru. Galaksije se vremenom razdvajaju i stare. Razdvajanju doprinosi vakum koji unutar brana čini da se ovo širenje ubrzava i galaksije se razdvajaju još većom brzinom. Opet zahvaljujući vakumu između njih dve rastavljene brane se privlače, ponovo sudaraju i tada novi veliki prasak zahvata oba univerzuma.

vlajkoni

August 31, 2007, 03:42:02 am #183 Last Edit: August 31, 2007, 04:10:20 am by vlajkoni
Quote from: r2d2 on August 27, 2007, 02:33:07 pm
prvo pitanje je sta je to kauzalni kontakt?


Kauzalni kontakt je uzročno-posledični kontakt.
U astronomiji se pod tim misli na to da su tokom ekspanzije svi delovi svemira nužno morali da budu u komunikaciji (svetlosnim transferom ili razmenom energije) tj. isti fundamentalni principi fizike važe za sve delove svemira. Ovo je neophodno u celokupnoj skali svemira da bi se održala homogenost(suština kosmološkog principa koji postulira opštu homogenost i izotropizam).
Međutim tu nastaje problem jer dve tačke kosmosa na udaljenosti većoj od npr. 20 milijardi svetlosnih godina nikada nemogu biti u kauzalnom kontaktu imajući u vidu da je kosmos star ~15 milijardi godina do sada nisu stigle da razmene ni fotone(ako znamo da se ništa ne kreće brže od brzine svetlosti).
E ovde sada ide priča o inflaciji prvo mnogobrojni modeli vrlo kontraverzni, pa Gutova inflacija iz 1981.(prevaziđeno-opet problematična) pa do Lindeove haotične inflacije koja služi kao primer moderne kosmologije. I videćemo dokle tako...

Quote from: r2d2 on August 27, 2007, 02:33:07 pm
drugo pitanje
zasto se pz vidi kao stalno zracenje koje nema kraj u trajanju od svog nastanka do danas /znam da je prosecna temperatura opadala s vremenom ali me zbunjuje to sto je u pitanju zracenje kao pojava  a ne materija iz koje proizilazi zracenje/


http://hr.wikipedia.org/wiki/Kozmi%C4%8Dko_mikrovalno_pozadinsko_zra%C4%8Denje



r2d2

Quote from: vlajkoni on August 31, 2007, 03:42:02 am
Kauzalni kontakt je uzročno-posledični kontakt.
U astronomiji se pod tim misli na to da su tokom ekspanzije svi delovi svemira nužno morali da budu u komunikaciji (svetlosnim transferom ili razmenom energije) tj. isti fundamentalni principi fizike važe za sve delove svemira. Ovo je neophodno u celokupnoj skali svemira da bi se održala homogenost(suština kosmološkog principa koji postulira opštu homogenost i izotropizam).
Međutim tu nastaje problem jer dve tačke kosmosa na udaljenosti većoj od npr. 20 milijardi svetlosnih godina nikada nemogu biti u kauzalnom kontaktu imajući u vidu da je kosmos star ~15 milijardi godina do sada nisu stigle da razmene ni fotone(ako znamo da se ništa ne kreće brže od brzine svetlosti).
E ovde sada ide priča o inflaciji prvo mnogobrojni modeli vrlo kontraverzni, pa Gutova inflacija iz 1981.(prevaziđeno-opet problematična) pa do Lindeove haotične inflacije koja služi kao primer moderne kosmologije. I videćemo dokle tako...


Hvala na odgovoru.
Izgleda mi potpuno jasan termin klauzalnog kontakta (he he barem mi tako izgleda) i njegova direktna posledica je Pozadinsko zracenje (izmedju ostalog) koje je homogeno i ujednaceno ako sam dobro razumeo!
Kauzalni kontakt je cini mi se kljuc za razumevanje prave prirode sirenja univerzuma.

Mene jos uvek zbunjuje sledece:
Razdvajanje gustine zracenja i gustine materije se dogodio pre 15 milijardi godina (znaci mislim na 300 000 godina posle velikog praska). Tada je temperatura zracenja iznosila 4000 K svuda homogeno. Danas takodje postoji pozadinsko zracenje koje je homogeno (pa samim tim i klauzalni kontakt) i iznosi 2.7 K (ali samo usled razvlacenja svemira?)
Kolike god da su dimenzije svemira velike, zracenje nije prestajlo celih 15 milijardi godina?

Zasto?

Verovatno je u pitanju neka sitnica koju promasujem? Sto vise se krecemo i razdvajamo (starimo) vidimo dalju proslost?

"Fotoni koji stižu u naše detektore putovali su više od 10 milijardi godina i prešli više milijuna milijardi milijardi kilometara. To su najstariji fotoni koje opažamo." Pise na wikipediji, da li to znaci da je recimo planeta zemlja
pre 3,5 milijardi godina bila u pozadinskom zracenju koje je putovalo na primer 7 milijardi godina do zemlje, pa samim tim bilo "toplije"?
Ako je pozadinsko zracenje bilo intezivnije u proslosti to znaci da je moglo bitnije da utice na stvaranje planeta, zvezdanih sistema i galaksija zar ne???

Kizza

Vidim da ti niko ne odgovara, pa mislim, što da cekaš odgovor,TAKO JE ;D!
Nema pojma o cemu više pričamo ???_
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

He he pa nije ovo dopisna skola malih izvidjaca, Ako je pitanje na mestu nacice se i odgovor ne brini. Sad ili za 100 godina.

r2d2

E jel pitanje na mestu ili sam se nalupetao?   
Hm ni ja vise nista ne razumem!!!

Kizza

Brate moj r2d2,sve teorije padaju u vodu(i to je pod znakom pitanja)!Ako sad nema i Crnih Rupa onda se ja vracam u bucnost iz koje sam dosao :P :'(
Bolje da sacekamo jos par meseci pa da damo neko misljenje o cuvenoj "PRAVOJ PRIRODI SIRENJA SVEMIRA"!
P.S.
Spanske serije mi se sad cine jako normalnim iako nisam ni jednu odgledao ;D :D :D :D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

Quote from: Kizza on September 12, 2007, 11:18:12 pm
Spanske serije mi se sad cine jako normalnim iako nisam ni jednu odgledao ;D :D :D :D

Nisi gledao esmeraldu, cc cc. Visoko si pao u mojim ocima  ;)
A sto se tice crnih rupa ima jedna teorija koja kaze da postoje mikrocrne mikrorupe i da se one bez problema mogu nalaziti cak i u nasem suncevom sistemu. Ako imas vremena samo ti procitaj "kratku povest vremena" Ludo ces se zabaviti...

vlajkoni

U NewScientis-u je skoro izašao članak u kome Andrew Liddle navodi mogućnost da su dve velike "misterije" svemira tamna materija i inflacija možda deo iste pojave. Članak je pod nazivom:
Dark matter and inflation - one and the same?
Možete ga pročitati na:
http://space.newscientist.com/article/dn12651-dark-matter-and-inflation--one-and-the-same.html



r2d2

Eh momentalno ne radi taj sajt pa cu pokusati kasnije. Po cistoj logici ima indicije da su te dve stvari usko povezane...

Kizza

Ima li kraja ovoj besedi ???Tamna materija,Crne Rupe,Sunceve Pege,Akrecioni Disk,Mlazevi materije,Mehurovi,Inflacija,Horizonti,Bombe koje ne eksplodiraju,Dr.Alien,NLO pretvaram se u BOLIDA :D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

Nadjoh na zanimljiv sajt koji obasnjava superstrune i M teoriju na lokaciji:
http://users.pandora.be/ahmadi/physics.htm
Naravno nije za kizu, posto nije na srpskom....

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?