• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prava priroda sirenja svemira?

Started by TenMonGaKuSha, June 08, 2006, 11:19:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

trut

Posto mi je ovo prvi post pozdrav svima :)
Moram da se osvrnem na Neletov post gde tvrdi da je gravitacija i magnetizam ista stvar. Po ovome ispada da tela u svemiru koja nemaju magnetno polje nemaju ni gravitaciju, ja isto pretpostavljam laicki da su usko vezani ali sigurno nisu isto.

TenMon

Pozdrav, trut! Dobrodosao na forum!

branexer

A kad ste već pomenuli crne rupe, njihovo gravitaciono ubrzanje veće od brzine svetlosti? Ako je ovo tačno onda znači da postoji veća brzina od brzine svetlosti? Iz ovog se onda može izvesti zaključak: fizika nam nije tačna ili da zakoni fizike ne važe u crnim rupam? (A gledao sam emisiju max-q u kojoj su samu svetlost ubrzali da ide brže od brzine svetlosti u vakumu).

mmilan

Nijedno ubrzanje ne moze da bude vece od brzine, tacnije te dve stvari ne mogu da se uporedjuju :)

Ako si mislio na isparavanje crnih rupa - u je rec o kvantnim efektima, a kvantna fizika i relativnost se bas i ne slazu oko nekih stvari (kvantna fizika fazi z amikrosvet, relativnost za mnogo vece stvari)

Emisija Max-Q je mala zloupotreba naucnih cinjenica, tacnije pogresna interpretacija. Nisu oni uradili nista pogresno u experimentu, jedino su pomesali faznu i grupnu briznu talasa, jedna moze d abude brza od svetlosti druga ne. Sve je saglasno sa relativnoscu, samo kad se interpretira na tacan nacin.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Predrag

Fizika je tacna, odnosno njeni zakoni! A to da oni prestaju da vaze ispod horizonta dogadjaja i to je tacno!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

sale11472

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kizza

Veoma zanimljivo!Ako zamislimo da hipoteticki svemirski brod ubrza do Brzine svetlosti ,gubi mu se horizont,kako ce kapetan broda znati kojom brzinom ide? ;) :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

Quote from: branexer on September 29, 2008, 08:14:13 pm
A kad ste već pomenuli crne rupe, njihovo gravitaciono ubrzanje veće od brzine svetlosti?

Gravitaciono ubrzanje, kao i ubrzanje uopšte nije isto što i brzina. Čak ni jedinica nije ista. Ubrzanje praktično može biti neograničeno a da se ne sukobi ni sa jednim zakonom. Osim možda ovim u saobraćaju. (Neka me neko tu ispravi ako grešim).

Za crnu rupu možemo reći da je kosmička brzina potrebna da se rupa napusti veća od brzine svetlosti. A pošto nema veće brzine od svetlosne, ništa rupu ni ne napušta (sem tog Hokingovog zračenja, al' to je druga i duga priča).

r2d2

September 30, 2008, 09:20:51 am #219 Last Edit: September 30, 2008, 10:08:29 am by r2d2
Fizika je tacna, odnosno njeni zakoni! A to da oni prestaju da vaze ispod horizonta dogadjaja i to je tacno!

Takodje je tacno da ne znamo sta znaci : zakoni prestaju da vaze... ..onako filozofski receno i tamo vaze neki zakoni neke fizike inace se gubi smisao  energije i materije (a posto crna rupa ipak zraci znaci ipak postoje neki zakoni u njoj).

Da ne vaze zakoni fizike u crnoj rupi ili njenom horizontu mi ne bi imali za posledicu gravitaciono privlacenje svega oko crne rupe zar ne?

A u ostalom cak i da si bio tamo nema sanse da nam se vratis i to opises.. ..osim u vidu zracenja i to posle mnogo eona pod uslovom da zapamtis inventar svih cestica i korelacija od kojih si sastavljen.
 

Ama  dok se ti vratis ko zna kakv bi bio svemir tada, ne bi imao gde da se vratis jel svemir se siri zar ne. Strasni zakoni termodinamike uh!

Mislim da crna rupa fascinira ljudski rod zbog svoje egocentricnosti sto uzima a vema malo(citaj nista) daje.

Po sadasnjem vazecem scenariju ubrzanog siranju svemira svi cemo jednag dana zavrsiti u nekoj crnoj rupi u svemiru (verovatno u onoj iz centra nase galaksije),tako da ne treba da se sikiramo, saznacemo sve iz prve ruke.....

r2d2

September 30, 2008, 09:32:11 am #220 Last Edit: September 30, 2008, 12:01:21 pm by mmilan
QuoteGravitaciono ubrzanje, kao i ubrzanje uopšte nije isto što i brzina. Čak ni jedinica nije ista. Ubrzanje praktično može biti neograničeno a da se ne sukobi ni sa jednim zakonom. Osim možda ovim u saobraćaju. (Neka me neko tu ispravi ako grešim).

Problem ubrzanja u nedogled lezi u povecanju i same mase objekta koji ubrzava. U jednom trenutku osim ostalih problema(energije, vremena itd) dolazimo do problema beskonacne mase pored ostalih beskonacnosti.

branexer

Zanimljivo... U knjizi Stivena Hokinga 'teorija svega' sam pročitao: da je u crnim rupama  singularnost, te naučni zakoni prestaju da postoje; u crnim rupama važi drugi zakon termodinamike.

Predrag

September 30, 2008, 11:48:52 am #222 Last Edit: September 30, 2008, 02:50:48 pm by Predrag
Naravno da postoje neki drugi zakoni u crnoj  rupi, ali drugaciji od ovih nama poznatih! Mozda cak i drugi zakon termodinamike (entropija) ima suprotan smer dogadjaja! Mozda nesredjenost prelazi u sredjenost! ;D
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

mmilan

Quote from: branexer on September 30, 2008, 10:45:15 am
Zanimljivo... U knjizi Stivena Hokinga 'teorija svega' sam pročitao: da je u crnim rupama  singularnost, te naučni zakoni prestaju da postoje; u crnim rupama važi drugi zakon termodinamike.

Opsta teorija relativnosti, koja za posledicu ima postojanje crnih rupa, za oblast unutar horizonta dogadjaja kao resenja daje beskonacnosti. Kad neka teorija kao rezultat daje beskonacno to je otprilike kao da vice "pusti me odavde, ne znam sta je to! trazi nesto bolje" :)

U prirodi beskonacnosti ne postoje, kad teorija stigne do beskonacne vrednosti zna se da je tu granica primene. Ta teorija ne moze dalje, ali neka druga mozda moze.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

sale11472

Quote from: r2d2 on September 30, 2008, 09:20:51 am
Fizika je tacna, odnosno njeni zakoni! A to da oni prestaju da vaze ispod horizonta dogadjaja i to je tacno!


Da naravno da je Fizika tačna i da njeni zakoni važe ....
Pitanje samo koliko dobro mi poznajemo njene zakone?
A šta se dešava ispod horizonta događanja .....pojma nemamo tj. nemamo teoriju koja to opisuje kako treba.... daleko od toga da tamo ne važe zakoni fizike ..... u neku ruku ova tvrdnja je gora od merenja težine kilogramima ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D