• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prava priroda sirenja svemira?

Started by TenMonGaKuSha, June 08, 2006, 11:19:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Ljubo

To je bila analogija, a ne sintaksa. Pa jasno je da tacka (u slobodnoj interpretaciji objekat beskonacno malih dimenzija) i singularitet (objekat čija najmanje jedna dimenzija, da opet parafraziram, ide u beskonacnost) ne mogu biti isti objekti. Slažeš se?

Kizza

Pitam se da li je ta "tačka" rotirala pre,nazovi,eksplozije  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

QuoteSlažeš se?

Ma nema veze ionako bi otisli u bezveze off topic (ne znam dovoljno ali se ne slazem jer u mom nacinu pojimanja ne postoji objekat beskonacno malih dimenzija pa cak i uslovno receno zarad objasnjenja)  Nije vazno...

mmilan

Quote from: r2d2 on January 17, 2009, 10:35:00 pm
ne slazem jer u mom nacinu pojimanja ne postoji objekat beskonacno malih dimenzija pa cak i uslovno receno zarad objasnjenja

Prema teorijama koje imamo nije uslovno već stvarno. Matematika GTR daje deskonačne dimenzije, beskonačnu gustinu u singularitetu itd. Očigledno nešto ne funkcioniše.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

sale11472

Quote from: mmilan on January 17, 2009, 11:43:49 pm
Matematika GTR daje deskonačne dimenzije, beskonačnu gustinu u singularitetu itd. Očigledno nešto ne funkcioniše.


Pa upravo je to ono na šta ja mislim kada kažem da su nam alatke (teorije) neadekvatne... No naravno to ne znači da u pogrešne i sigurno ne znai nikakav krah fizike (ili nauke) jednsotavno danas nemamo čvrstu onovu za proučavanje samog singulariteta, mada kao što rekoh neki se time ozbiljno bave ali preko "jačih" ili "slabijih" hipoteza (a svaka teorija je u početku bila hipoteza, ma šta o tome Njutn svojedobno mislio i govorio ;) ) ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Koliko vidim, sale, nisi mi dao nijedan link za naucni rad o fizickim karakteristikama singulariteta, a tvrdiš da nauka proučava singularitet.

Sad tvrdiš da je Njutn pravio hipoteze; pa dobro, daj mi navedi jednu Njutnovu hipotezu (makar i u početku njegovog stvaralaštva, kako pišeš)?
Ako uopšte mislimo na istog Njutna. Jer ja mislim na onog Njutna koji je dugi niz godina izvodio eksperimente u svojoj kući u Kembridzu, a potom 1687. objavio svoje "Principe..."
Pazi koliko je on vjerovao tvojim hipotezama, kad mu je trebalo 20 godina da dočeka da se odredi tačna udaljenost Zemlja-Mjesec da bi objavio svoju teoriju gravitacije.

sale11472

Izvini ali ja nigde nisam rekao da uspešno proučavamo singurlaritete niti da imamo bilo kakavu teoriju o njihovim karakteristkama čak sam i naveo da su nam (sadašnja) teorijska i naučna znanja potpuno neadekvatna i da se naučnici istima bave još uvek na nivou hipoteza

I da i Njutn je pravio hipoteze ili neko stvarno misli da mu je Teorija Gravitacija pala na pamet poput jabuke? Samo što je to bilo neko drugo vreme pa (skoro) niko nije objavljivao svoje hipoteze nego je mogao na miru da je razvija u teoriju....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Zanimljivo da je sinoć na Nacionalnj Geografiji emitovana(reprizirana) emisija o Crnim Rupama i o Svemiru uopšte.Zanimljivo da je i Albert Anštajn imao tezu da postoje BELE RUPE koje suprotno od Crnih Rupa izbacuju materiju u Svemir.Međutim profisor Kaku smatra da one ako uopšte postoje,traju veoma kratko i brzo se urušavaju u sebe i postaju Crne Rupe!
  Takođe sam  gledao emisiju o "našoj" Crnoj Rupi koja se nalazi u centru naše Galaksije.Zvezde koje su joj najbliže jako ubrzavaju kada se približe i imaju elipsastu putanju.Uporedili su snimke od pre pet godina i dokazali da Crna Rupa zaista postoji!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

January 18, 2009, 08:30:07 pm #353 Last Edit: January 18, 2009, 08:40:10 pm by r2d2
QuoteKoliko vidim, sale, nisi mi dao nijedan link za naucni rad o fizickim karakteristikama singulariteta, a tvrdiš da nauka proučava singularitet.

"U univerzumu postoji odgovarajuća prirodna laboratorija za fundamentlnu fiziku - crne rupe. Smatra se da one predstavljaju gravitacijske ostatke mrtvih zvezda. Radi se o udubljenjima u prostor - vreme kontinuumu, sposobnim za gutanje bilo koje količine materijala. Sve što crna rupa proguta, smatraju naučnici, sabija se na nezamislivo malu centralnu oblast nazvanu singularitet. Prema našim sadašnjim saznanjima, singularitet je tačka beskonačne gustine i beskonačno malih dimenzija.

Zvuči kao besmislica i, možda upravo zato, naučnici smatraju da se duboko u srcima crnih rupa nalaze odgovori na pitanja kako spojiti kvantnu mehaniku i opštu relativnost. Nažalost, posmatranje oblasti u blizini centra crne rupe je gotovo neizvodivo. Crne rupe, naime, mogu da usišu i samu svetlost, što ih čini potpuno nevidljivim za ostatak univerzuma. Tačku bez povratka za svetlost koja se približava crnoj rupi predstavlja takozvani "horizont događaja", jer dalje od ove tačke nijedan se događaj ne može posmatrati.

Sedamdesetih godina prošlog veka, danas čuveni fizičar Stiven Hoking izveo je pretpostavku da crne rupe postepeno zrače energiju i bukvalno "isparavaju"."
Kao i :
Tokom eksperimenta sa akceleratorom čestica američki naučnici detektovali kratkotrajnu pojavu fenomena sa karakteristikama crne rupe
Fenomen je nastao kad su naučnici u njujorškom akceleratoru čestica Relativistic Heavy Ion Collider (RHIC) izazvali međusobne sudare mlazova jezgara atoma zlata ubrzanih gotovo do brzine svetlosti. Intenzivna toplota stvorena sudarima dovela je do razbijanja atomskih jezgara u manje čestice poznate pod nazivom kvarkovi i gluoni. Nastale čestice oformile su vatrenu loptu sa temperaturom od oko 300 puta većom od temperature površine Sunca. Vatrena lopta je, međutim, trajala veoma kratko, oko 10 miliona milijardi milijarditih delova sekunde, a detektovana je upravo zahvaljujući apsorpciji mlazova čestica stvorenih sudarom jezgara.

Premda su naučnici očekivali pojavu vatrene lopte, veliko iznenađenje predstavljao je podatak da je lopta apsorbovala deset puta veću količinu jezgara od proračunima predviđene. Doktor Horejšo Nastase, sa Braunovog univerziteta u Providensu na Rod Ajlendu, izjavio je da smatra da se višak apsorbovanih čestica manifestovao kao termičko zračenje, što neodoljivo podseća na upad materije u crnu rupu i njenu transformaciju u tzv. "Hokingovo zračenje", koje crna rupa isijava.

Iako su crne rupe poznate kao "proždirači" svega što im se nađe u blizini, naučnici se nisu uplašili da će njihova minijaturna crna rupa progutati čitavu planetu. Jer, čak i da je lopta plazme postala crna rupa, pri ovim energijama i udaljenostima, gravitacija nije dominantna sila u crnoj rupi. O događaju je odmah izvestio popularni naučni magazin Nju Sajentist."
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
QuotePrema našim sadašnjim saznanjima, singularitet je tačka beskonačne gustine i beskonačno malih dimenzija.

Naravno to je materijalna tacka ne geometrijska.



Mislim da ne mozemo da budemo potpuno informisani sta nauka istrazuje u svakom trenutku osim ako direktno ne ucestvujemo u tome. Pojam crne rupe i singulariteta su na neki nacin neodvojivi i ako proucavs jedno stices znanje i o drugom.


Ljubo


Ne znam za te izvore koje ne navodis odakle su, ali jako je neprecizno poistovjećivati singularitet i tacku, jer ako bi bilo ispravno da je prava, kako tvrdiš, beskonačan skup singulariteta, onda bi presjekom dvije prave dobio singularitet, a to svakako nije slučaj!

Evo kako se u stvari precizno definiše gravitacioni singularitet:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gravitational_singularity

Kao što vidiš, izbjegnuto je pominjanje tačke, da ne bi upali u zamku u koji neki ovdje upadaju. Treba ipak biti precizan, da se neke stvari ne bi tumačile na pogrešan način.

sale11472

Pa upravo zato se ja ogradih na gravitacioni tj prostorvremenski singularitet....
Inače na arxiv.org dobiješ par stotina radova na upit "naked singularity" rekao bih da se ipak poneko bavi time ;) no kao što rekoh sve je to na nivou hipoteza (probao sam par i da pročitam no malko sam bolestan pa jet o pretško za moju bolnu glavu )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Da Sale, na nivou hipoteza može. Ajnštajn-Rozenov most i nije ništa drugo do hipoteza, mada vrlo klimava- zato se naučnici i izbjegavaju bavit' takvim stvarima.
No dobro, možda će jednoga dana, u to se slažemo, neka nova teorija izdržati test vremena i dati model za gravitacioni singularitet, odnosno njegove karakteristike, ponašanje, i slično.
A kvantna teorija gravitacije bi to eventualno mogla, no nju tek treba vaspostaviti.

SlavkoD

Ne znam zašto razbijate glavu sa matematičkim singularitetima. Zar crnu rupu ne ograničava njen horizont događaja? Taj prostor oko neke crne rupe nije neka matematička tačka, to je konkretan prostor koji se može detektovati: ograničavaju ga "tačke bez povratka" posle kojih se ni foton ne može izvući iz zagrljaja crne rupe.
To je singularitet u prostor/vreme smislu. A šta je unutar tog prostora to još niko ne zna. Zato se valjda i zove crna rupa.
Ustvari može se meriti samo gravitacioni uticaj, ali pošto još nismo baš sigurni oko gravitacije, kako to da se prenosi trenutno (znači brže od svetlosti), i da se famozni gravitoni još nigde nisu pojavili, ostaje samo da nagađamo.
A što se Hokinga tiče ima on dosta teorija o crnim rupama. Od egzotičnih stvari pominje on priče o mikroskopskim crnim rupama, o tome kako možda i nisu baš tako crne. Takođe pominje i "Hokingovo zračenje" i priču o tome kako je mogući kraj jedne crne rupe njeno "isparavanje", tj. da se sva "usisana" materija vrati u obliku zračenja.

Kizza

Pomno pratim dešavanja u Svemiru a naročito otkrića i teorije oko Crnih Rupa.Tema je jako zanimljiva a činjenica da se jako malo zna šta je "unutra" je i pravi izazov za svačiju maštu i Filozofa,Fizičara,Astronoma i amatera.Neobično je to što se u njoj gube poznati zakoni koji važe na Zemlji,(i dalje je šestougaonik na Saturnu prava enigma) a jedini način za njeno shvatanje je da teoretišemo što god možemo više  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Quote from: SlavkoD on January 19, 2009, 11:33:22 am
... Zar crnu rupu ne ograničava njen horizont događaja? Taj prostor oko neke crne rupe nije neka matematička tačka, to je konkretan prostor koji se može detektovati: ograničavaju ga "tačke bez povratka" posle kojih se ni foton ne može izvući iz zagrljaja crne rupe.
To je singularitet u prostor/vreme smislu.


Eh pa postoji razlika između horiznta događaja i singulariteta .... velika razlika...nije to isto i nije sve unutar horizonta singularitet...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D