• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prvi pogled !

Started by Djole, January 21, 2008, 03:42:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

r2d2

U moje vreme su bile "macije oci" pozadi a napred belo svetlo sa dinamom kao napajanjem  nikakve baterije. A i nije bitno...

sale11472

E jbga pa valjda si pogledao neki bicikl u zadnjih 10-20 godina makar u prolazu  ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

October 14, 2008, 08:56:33 am #77 Last Edit: October 14, 2008, 09:20:55 am by r2d2
Samo kroz staklo dok vozim svoju staru (rusku!!)  ladu!
Nisam nigde stao pored nekog bicikla pricao sa vlasnikom istog pa onda ostro zapazio zadnje svetlo sa komentarima tipa: Jao sto vam je dobra izrada zadnjeg svetla, jelte a kolko luxa baca!
Al dobro da se vratimo na temu odstampacu predlozeno pa cu napisati kako sam se snasao!
Poz..

Poppaea

Jel ce biti neceg iole zanimljivog izmedju 27og decembra i 5og januara? Idem prvi put na Taru od kad se bas zanimam za posmatranje pa da iskoristim priliku izuzetne vidljivosti :D mislim to cu u svakom slucaju ali jel ima nesto na sta valja posebno obratiti paznju? :)

cola

3. januar maksimum  QUA ZHR=120 (~ 60-200) ...
poogledaj i ovde (http://www.skyandtelescope.com/observing/home/36393409.html),tu uvek ima najava nebeskih dogadjaja za naradnih 7 dana..
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Poppaea

Na zalost ne videh tvoj post pre puta :D ali sve jedno... ono iskustvo je bilo maltene religiozno :D jedno vece sam izasla u pidzami i patofnama iz vikendice, oko ponoci cisto da vidim da li se nekim cudom razvedrilo. The rest of it is history :D
Samo imam bas veliki problem s prepoznavanjem objekata jer sam u centru grada i eventualno nabasam na Orion i medvede :D trebalo bi da odem negde gde se sjajno vidi + da imam mapu sa sobom jer ovako bubanje na pamet pa trazenje tog istog na nebu ne ide...

cola

Ma sve ce to vremenom da se sredi :)
Malo pogledas u kartu pa u nebo(ili obrnuto :) ),pa pokusas da prepoznas ono s karte na nebu :)
Mislim da je Sale okacio neke dobre mape za pocetnike u temi jos knjiga iz astronomije(ili kako se vec zove)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Čuj postavio u toj temi .... ma i mmilana  nagovorio da mu napravi sticky temu u Opremi i pozvao ljude da slobodno dodaju svoje favorite ;)

Quote from: Poppaea on January 21, 2009, 03:00:20 pm

Samo imam bas veliki problem s prepoznavanjem objekata jer sam u centru grada i eventualno nabasam na Orion i medvede :D trebalo bi da odem negde gde se sjajno vidi + da imam mapu sa sobom ...


Eh verovatno se mnogi neće složiti sa ovim što ću sada reći ali.. moje iskustvo kaže da je obično lakše savladati raspored sazvežđa (bar onih najsjajnijih koja i koriste najviše pri orijentaciji) sa gradskog neba gde možeš da vidiš samo osnovne oblike koje mnogo lakše povežeš sa likovima na karti (ume da zbuni veličina nekih sazvežđa na nebu obično izgledaju mnogo manji na kartama) ... naravno kad odeš na neko tamnije mesto malo ćeš se pogubiti u silnom broju zvezda ali brzo se čovek snađe i onda možeš da uživaš...
Poenta je napravi sebi planisferu i uči sazvežđa dok si u gradu kad odeš negde gde se doboro vidi pronađi ta ista sazvežđa i uđivaj u pogledu ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

kocha

Ja sam sa gradskog neba bio pogubljen kada sam došao u apsolutni mrak!
Mislim da je planisfera odlična stvar. Ja sam koristio laptop i hnsky da vidim gde je šta, i slike objekata skinute sa neta. Tako sam jedino mogao da znam šta tražim i šta vidim.
Sada je drugačije, nakon 2 godine znam napamet skoro sve pozicije, ali i dalje nosim gomilu atlasa, pa kada zatreba tu su...

Poppaea

January 23, 2009, 03:12:07 am #84 Last Edit: January 23, 2009, 03:45:22 am by Poppaea
@cola i sale: paaaa fora je sto se s moje terase najcesce vide tipa 2 zvezde jer gleda na jug... ono sto redovno vidim iz komsiluka su Orion i kola. Zato se izbezumim kad odem van grada :D zato bi "nesto izmedju" bilo idealno, da se vide samo glavne zvezde iz svakog sazvezdja :D al veci problem mi predstavlja suvise detaljna planisfera jer je mala i nije dovoljno ocigledna razlika izmedju "glavnih" i "sporednih zvezda".

Sve u svemu, treba vise da istrazim tematiku... :)

edit: instalirala sam stelarijum, podesila koordinate, stavila pollution na 9 :D i dobila prilicno realnu sliku u odnosu na pogled s terase. tako da cu da to koristim neko vreme :D
nemam reci koliko me je program odusevio.

r2d2

Quotestavila pollution na 9

E ta ti je dobra, obavezno cu da probam!!!
Ne volim da ispadam glup, ali samo toga sam se trebao setiti i apsolutno se slazem sa svim komentarima vezano mape i atlase gde se covek bez nekog  predznanja pogubi i pomisli da je beznadezan slucaj.

Ljubo

January 23, 2009, 10:43:49 am #86 Last Edit: January 23, 2009, 12:58:26 pm by Ljubo
Sazvjezdja ćeš najlakše savladati ako napraviš dobru strategiju.
Prvo, dobra planisfera ili, eventualno malo veća karta sjevernog neba treba da bude uvijek uz tebe (Stellarium koristi da bolje upoznaš odredjeno sazvježdje, kao i vidljivost datog sazvježdja za trenutke kada ćeš posmatrati).
Drugo, trebaš UVIJEK početi od sjajnijih i većih sazvježdja. Šema kojom treba da se rukovodiš ne odnosi se na Kola (jer po jedno od njih ti skoro uvijek nije u zgodnoj poziciji za gledanje), već sljedeća sazvježdja, u zavisnosti od doba godine:
Jesen: Pegaz;
zima: Orion;
proljeće: Lav;
ljeto: Labud.

Kad u dato doba godine ugledaš (i upoznaš) neko od gore pomenutih sazvježdja (uz put i Kola koja se vide, radi bolje orijentacije), onda pogledaš na planisferu, i tražiš prvo veće sazvježdje u blizini jednog od gore pomenuta četiri. Potom, potražiš još par većih sazvježdja uokolo, i tu staneš - 5-6 sazvježdja je maksimum za jedno veče, kako bi što bolje zapamtila njihov izgled, medjusobni položaj i sjaj zvijezda.
Narednih večeri obavezno ponoviš traženje ovih istih sazvježdja, i dopuniš ih sa jedno dva tri nova svake vedre večeri koje budeš posmatrala.
Medjutim, povedi računa da su neka sazvježdja mnogo veća od drugih, što ne odgovara baš uvijek onoj veličini na karti, u poredjenju sa veličinom sazvježdja na nebu iznad tebe!!  (npr. Pegaz je mnogo veći na nebu nego, srazmjerno, na bilo kojoj planisferi!)

I eto ga, za samo 7 do 10 dana već ćeš znati petnaestak sazvježdja - ona cirkumpolarna i ona koja se vide u dato doba godine. Ukupno, kada tokom godine ta cifra dodje do otprilike od 20 do 30 većih, odnosno poznatijih (neka manja se poznaju ili po izgledu, ili blizini većih sazvježdja, a najčešće po sjajnoj zvijezdi ili nekom drugom poznatom deep-sky objektu)  sazvježdja, to će ti biti sasvim dovoljno za orijentaciju i traženje bilo čega na nebu!
Za svako sazvježdje prvo se trudiš da mu zapamtiš izgled, to jest raspored zvijezda u njemu, a potom i sve sjajnije zvijezde u njemu - to znači ukupno oko 30 do 40 zvijezda nije loše znati, to jest zapamtiti. Samo, kad koristiš softvere, vodi računa da je na zapadu (u prvom redu, u Americi) "uvrnuti" standard korišćenja tzv. arapskih naziva (kome li to do milog boga išta znači?), za razliku od grčkog alfabeta koji mi više koristimo za označavanje zvijezda - svakako praktičniji, jer osim što se daleko lakše pamte, poredjaće ti zvijezde po sjaju u datom sazvježdju. (Zato u softveru podesi opciju na "Greek alphabet").

Za orijentaciju treba naravno znati pronaći i Sjevernjaču (Polaru). Nalaženje ove zvijezde nije teško, (nadam se da si je već pronašla), a ona nam je vodilja ako se, kako fino primjećuješ, nadješ na selu ili u nekom drugom mjestu (van kuće), pa ti pogled pukne na sijaset zvijezda, da se lakše orijentišemo, kako na Zemlji (strane svijeta), ali tako i na nebu.

Preporuka: NIKADA nemoj upoznavati se sa sazvježdjima iz jezgara većih gradova - za to koristi ili periferiju grada (a najbolje je selo) ili negdje gdje nema previše svjetla. Ima puno razloga zašto ti ovo navodim, a evo jedan: Pegaz teško da ćeš uopšte uočiti u centru Beograda, a mislim i Novog Sada (i to važi za sve veće gradove). Iako se neki iskusni posmatrači možda neće složiti s prethodno rečenim, ali to je zato što oni polaze od svog iskustva, a ne razmišljaju kao mi edukatori da vi tek počinjete se upoznavati s nebom.

I to je to, ne moraš znati sva sazvježdja (ne vidim ni zbog čega), kao ni prevelik broj zvijezda - to može da zbuni. Uostalom, za sve ostalo i služe zvjezdane karte i atlasi neba, a u tom smislu pokušaj nabaviti i štampanu verziju - mnogo korektnije će ti prikazati stvarnu sliku od bilo koga nama dostupnog softvera (odnosi se na posmatranja više sazvježdja na terenu).

Ovo uputstvo bi trebalo da svima koji počinju omogući lakši pristup u upoznavanju sa sazvježdjima, pa ga toplo preporučujem.

Poppaea

Hvala puno na odgovoru, bas cu tako i da uradim! :) jos samo da smislim gde bih to mogla da idem, kad otopli, gde ima znacajno manje svetla a u BGu je...

Djole

Quote from: r2d2 on January 23, 2009, 10:16:15 am
Quotestavila pollution na 9


kako ste namestili pollution?  nisam se bas snasao....
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

sale11472

Quote from: Poppaea on January 23, 2009, 03:12:07 am
al veci problem mi predstavlja suvise detaljna planisfera jer je mala i nije dovoljno ocigledna razlika izmedju "glavnih" i "sporednih zvezda".



Pazi ako koristiš planisferu sa linka koji sam postavio moja topla preporuka je da ako možeš odštampaš istu na A3 formatu tada će ti biti dovoljno velika i pregledna... inače prednost planisfere je što je stalno možeš nositi sa sobom, pokazuje ti koje sazvežđe se trenutno vidi itd što se razlikovanja "glavnih" zvezda tiče pa iste su povezane linijama ;) samo povežeš oblike na nebu sa onima na planisferi... inače koliko sam mogao da primetim ova konkretna planisfera prikazuje nebo kakvo se vidi sa prilično lošeg mesta ... a i inače ne znam što se ljudi muče sa posmatranjem sa gradskih balkona i slično em ne možeš ni pod razno da prilagodiš oči mraku (ma ni zenice se ne rašire da ne pričam o nekom noćnom vidu) em vidiš samo parčence neba.... za sve stanovnike gradova prošetajte malo do nekog parka ili periferije dovoljno je da se samo malo zakloniš od direktnog svetla i videćeš dovoljno zvezda da prepoznaš osnovne asterizme i sazvežđa nemoj se obeshrabrivati time što se iz grada nevidi bog zna šta ako čekaš prilku da odeš na neko selo .... pa poprilično vremena će ti trebati da "pokupiš" čak i najosnovnije stvari (mislim za ovih par godina ja sam svega desetak noći posmatrao van Beograda. većinu stvari sam video iz svog dvorišta koje je konstantno osvetljeno tako da mi ne treba lampa da bih čitao karte ili video planisferu)

Ma sve to na početku izgleda strašno komplikovano i zapetljano pa još se u gradu ne vidi bog zna šta ...... no vremenom sve dođe na svoje mesto samo treba posmatrati kad god se za to ukaže prilika....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D