• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Coma corrector?

Started by Darchy, August 10, 2011, 06:09:13 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Quote from: sale11472 on August 14, 2011, 05:00:20 pm
Moja luda ideja je sledća: na NEQ3 montira optisan, na optisan montira fotoaparat koji snima kroz svoj objektiv, u rukama drži kontroler da malo pomaže u praćenju i to je to dakle piggyback varijanta.... Čisto da vežba "sviranje u gajde" dok ne nabavi nešto ozbiljno...


Hm, deluje fragilno. Znaš, Optisani imaju plastične tubuse a i nemaju piggyback šraf. Znači da treba da zakačiš triput teži eos direktno na prsten i tako sve izvedeš iz mukom stečenog balansa... A NEQ3 ne prašta disbalans.
Već 150/750 trpi svakojake ideje u tom pravcu.

Darchy

Optisan je toliko loša sprava da nije vredno ni kao pokušaj. Viewfinder na SW daje daleko, daleko bolju sliku od njega! Radije ću da dam 15 soma za MiniMak-a da mi služi kao guidescope. Pre nekoliko noći odneo sam ga kod ortaka u planinsku vikendicu (17km od grad i 570 mnv) kako bi se on malo koristio njime. Ljudi bilo me je sramota... Optisan je toliko taman da se zvezde bolje vide golim okom nego kroz njega! Rekoh mu "jbg, neće ti biti loš za komšinice"  ;D

A što se NEQ3-2 tiče, ja nemam pojma zašto imaš utisak da se taj mount raspada, meni deluje izuzetno stabilno, mogu ti reći da sam posle 20 posmatračkih noći izuzetno zadovoljan stabilnošću ove moje igračke. Lagan (pa dobrom ne baš lagan), lak za montažu, pa ipak veoma rigidan
i fino radi, ne kleca niti prezubljuje po osama, niti sam ja primetio da se ljulja pri udarima vetra. Naravno, uzmi u obzir da sam nub i da teleskop još uvek koristim samo u posmatračke svrhe, te da nemam iskustva i razvijen osećaj kolika je rigidnost zadovoljavajuća i koliki je prag tolerancije.
Sa montiranim 150/750, neq3-2 ne izgleda kao da se muči. Međutim, kad se dodaju motori, adapteri, kamera, guidescope itd, itd. situacija se verovatno drastično menja. Ako bih na njega montirao nešto manji scope (SkyWatcher 80/600 PRO Tubus) verujem da bih nešto i uspeo sa njim,
ali to je već 2/3 puta do HEQ5 SynTrek pa zašto se onda mučiti i eksperimentisati :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

sale11472

Quote from: Darchy on August 16, 2011, 05:59:54 pm
Radije ću da dam 15 soma za MiniMak-a da mi služi kao guidescope.


Nadam se da ne misliš na ovo što ja imam u potpisu..... Amiči prizma je smrt za astronomska posmatranja...... za gajding verovatno još gore...

Quote from: Yagodinac on August 16, 2011, 10:13:17 am

Već 150/750 trpi svakojake ideje u tom pravcu.



Pa dobro rekao sam da je to moja luda ideja, deluje mi da nije ništa luđa nego posmatranje ovim mojim durbinom (totalno razočarenje kao što rekoh amiči prizma ubija posmatranje na iole većem povećanju, na 25x još i deluje pristojno)


Quote from: Darchy on August 16, 2011, 05:59:54 pm
. Ako bih na njega montirao nešto manji scope (SkyWatcher 80/600 PRO Tubus) verujem da bih nešto i uspeo sa njim,
ali to je već 2/3 puta do HEQ5 SynTrek pa zašto se onda mučiti i eksperimentisati :)


Ma ne vredi se mučiti, HEQ5 i tvoj tubus su mnogo bolja opcija od tvoje montaže i 80/600 pro tubusa, jednostavno ta montaža može da prođe za vizuelno posmatranje ali za astrofoto teškoooo
Mada iskreno na jakooo sličnoj montaži (Celestron OMNI XLT) sam često šizeo dok se ne smiri na većem povećanju....a opet gledali smo kroz njega i  Jupiter nasviran preko svake mere na 600x ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Darchy

Baš tako Sale, ne vredi se mučiti, uzeću 2 Hyperiona u narednom periodu čisto da mi ne bude dosadno i onda
iz sve snage "kičma" za HEQ5 SynTrek. Prodam neq3, dobudžim šta još treba od opreme i "teram obalom"  ;)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D