• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li postoje glupa pitanja ???

Started by sale11472, October 02, 2010, 08:32:48 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Quote from: Ljubo on October 13, 2010, 09:47:33 pm

Crna rupa nije matematička tačka, već objekat konačnih (malih) dimenzija - fizički singularitet.

Pa ne baš, odnosno crna rupa i singularitet nikako nisu isto. Postoji poprilična razlika između to dvoje, npr u veličini, crna rupa je ograničena horizontom događanja koji može da ima popriličnu zapreminu dok se u njenom centru nalazi singularnost koja ima nultu zapreminu....
Sve u svemu singularitet u crnoj rupi nam kaže da nam tu više naše teorije ne važe tako da sve tvrdnje tipa
Quote"sve se sabija u jednu tačku do beskonačnosti."


treba uzeti sa podosta rezerve.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

CyberianIce

Quote from: sale11472 on October 14, 2010, 02:10:29 am
Quote from: Ljubo on October 13, 2010, 09:47:33 pm

Crna rupa nije matematička tačka, već objekat konačnih (malih) dimenzija - fizički singularitet.

Pa ne baš, odnosno crna rupa i singularitet nikako nisu isto. Postoji poprilična razlika između to dvoje, npr u veličini, crna rupa je ograničena horizontom događanja koji može da ima popriličnu zapreminu dok se u njenom centru nalazi singularnost koja ima nultu zapreminu....
Sve u svemu singularitet u crnoj rupi nam kaže da nam tu više naše teorije ne važe tako da sve tvrdnje tipa
Quote"sve se sabija u jednu tačku do beskonačnosti."


treba uzeti sa podosta rezerve.


Tezina ovih tvrdnji zavisi od toga odakle je posmatras. A obzirom da si obrazlozio da iznutra nasi zakoni fizike ne vaze, samim tim ni nema preterano mnogo smisla posmatrati je iznutra sa tvoje tacke gledista. Ali to ne iskljucuje mogucnost da i tamo ipak neke zakonitosti postoje. Btw, odakle je Hawking posmatrao kada je govorio o entropiji tog sistema?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Kizza

Ako sam dobro razumeo Crna Rupa privlači i usisava svojom masom što znači da ima jaku gravitaciju i pitam se kojeg je reda veličine ta TAČKA  ???
Ovo o sabijanju do beskonačnosti je citat iz teksta Marka Simonovića. 
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

CyberianIce

Crna rupa privlaci i usisava svojm gravitacijom i posmatrano od spolja ima neku veoma konacnu masu kao i zapreminu (sav prostor iza horizonta dogadjaja). Ako je masa objekta konstantna, jedini nacin da mu se poveca gravitaciono privlacenje je da se smanji udaljenost od centra te mase, odnosno da se sabije - da mu se smanji velicina/zapremina, kako vec dizivljavas...

Red velicina? Pa ima raznih: postoje neke hipoteticke, mikroskopskih razmera, ali one bi "zivele" veoma kratko pa ih je nemoguce eksperimentalno dokazati. Njihova masa (hipoteticki) moze biti veoma bliska pankovoj masi ali onda im je i dijametar veoma blizak plankovoe duzine, da bi mogle da formiraju svoj horizont dogadjaja... Ostatak jedne ovakve mikroskopse crne rupe, znaci nesto veoma priblizno plankovoj masi mozda daje i odgovor na vecita pitanja tamne meterije jer u velikoj meri bi odgovaralo hipotetickom WIMP-u cak na kraju i prestaje da se ponasa kao crna rupa. A ima i dzinovskih, navodno se nalaze u centrima galaksija, to je nesto sfernog oblika sto ima ogromnu masu do nekoliko milijardi solarnih masa, nije mi poznat dijametar horiznota dogadjaja.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

sale11472

Quote from: CyberianIce on October 14, 2010, 04:38:09 am


Tezina ovih tvrdnji zavisi od toga odakle je posmatras. A obzirom da si obrazlozio da iznutra nasi zakoni fizike ne vaze, samim tim ni nema preterano mnogo smisla posmatrati je iznutra sa tvoje tacke gledista. Ali to ne iskljucuje mogucnost da i tamo ipak neke zakonitosti postoje. Btw, odakle je Hawking posmatrao kada je govorio o entropiji tog sistema?


Hoking nije posmatrao ni otkuda već je teoretski razmatrao...
A kada bi se pažljivije čitalo onda bi se primetila razlika između crne rupe i singulariteta, uostalom ne treb ati crna rupa da bi imao singularitet....

Quote from: Kizza on October 14, 2010, 08:17:12 pm
Ako sam dobro razumeo Crna Rupa privlači i usisava svojom masom što znači da ima jaku gravitaciju i pitam se kojeg je reda veličine ta TAČKA  ???


Koja TAČKA ???
I ne nisi dobro razumeo crna rupa ništa ne uvlači niti usisava, kao i svaki drugi objekta u svemiru deluje gravitacionom silom na druge objekte tako da na raznim daljinama imamo različite efekte od promene putanje do objekata koji oko nje orbitiraju pa tek na kraju dolaze oni koju upadnu u samu crnu rupu...

Quote from: CyberianIce on October 15, 2010, 01:22:09 am
Ako je masa objekta konstantna,


Zašto bi masa bila konstantna kod crnih rupa u koje upada bilošta masa svakako nije konstantna?

Quote from: CyberianIce on October 15, 2010, 01:22:09 am
Red velicina?


Red veličine čega ??? Imam utisak da i dalje mešate Crnu rupu i singularitet pa da ponovim to su dva različita pojma.

Quote from: CyberianIce on October 15, 2010, 01:22:09 am
A ima i dzinovskih, navodno se nalaze u centrima galaksija, to je nesto sfernog oblika sto ima ogromnu masu do nekoliko milijardi solarnih masa, nije mi poznat dijametar horiznota dogadjaja.


Da li si siguran da su u pitanju sferni objekti ???
Što se tiče dijametra horizonta događaja pa on je funkcija mase da se to izračunati....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

CyberianIce

October 15, 2010, 02:16:30 am #50 Last Edit: October 15, 2010, 02:24:55 am by CyberianIce
Quote from: sale11472 on October 15, 2010, 01:36:46 am
Hoking nije posmatrao ni otkuda već je teoretski razmatrao...
A kada bi se pažljivije čitalo onda bi se primetila razlika između crne rupe i singulariteta, uostalom ne treb ati crna rupa da bi imao singularitet....


Znas ti dobro o cemu ja govorim kada kazem da je Hoking posmatrao crnu rupu. Ali kada bi ti pazljivije citao, primetio bi da ti treba singularnost da bi imao crnu rupu. Cak postoje i neki zli jezici koji tvrde da NE POSTOJI SINGULARNOST BEZ HORIZONTA DOGADJAJA i time iskljucuju pojam "gola singularnost" kao opciju.

Quote from: sale11472 on October 15, 2010, 01:36:46 am
Zašto bi masa bila konstantna kod crnih rupa u koje upada bilošta masa svakako nije konstantna?

Kao prvo, ja nisam tu govorio o masi crne rupe. Ja sam govorio o masi nekog objekta - bilo kog objekta (npr zvezda koja ce da postane crna rupa) i vezi izmedju mase i gravitacione sile. A tebi stvarno nije dobro, evo sad si sam sebi u stomak skocio. Prvo kazes kizi da crna rupa ne usisava a onda ovde mene pitas zasto bi masa bila konstantna? Daj odluci se covece... Ako nista ne usisa i ne izraci, onda je energija konstantna, ako usisa onda nije dakako...


Quote from: sale11472 on October 15, 2010, 01:36:46 am
Red veličine čega ??? Imam utisak da i dalje mešate Crnu rupu i singularitet pa da ponovim to su dva različita pojma.

Redovi velicina sledecih stvari su veoma konacne vrednosti:
1. Dijametar horizonta dogadjaja (precnik crne rupe)
2. Masa crne rupe
3. Vreme postojanja crne rupe
E sad vidis, mi ovde pricamo o crnim rupama, ja opet ne vidim ko je spomenuo singularnost na prvom mestu? A sta i da jesmo? I sta i da mesamo crnu rupu i singularnost? Gde ti tu vidis problem? Ja taj termin namerno ne pominjem jer posmatram crne rupe od spolja. Imam samo horizont dogadjaja i ne vidim dalje od toga, nikakvu singularnost nisam pomenuo, to bespotrebno zbunjuje ljude. http://sr.wikipedia.org/sr/Singularnost

Quote from: sale11472 on October 15, 2010, 01:36:46 am
Da li si siguran da su u pitanju sferni objekti ???

Ne, nemam pojma. Procitao sam to negde na wikipediji... Nadam se da razumes da sam govorio o sferama i ergosferama horizonta dogadjaja... A sad koliko je sam horizont dogadjaja sferan to zavisi i sa koje daljine ga posmatras. Ako bi ga i mogao videti, Sagittarius A* bi odavde bio sferan, sa nekom devijacijom od npr 1%. Ako bi mu prisao skroz tamo, prostorvreme jako blizu horizonta dogadjaja je toliko zakrivljeno, da mi tu ni o kakvim sferama vise ne mozemo govoriti... Znaci bilo bi sferno sa 98% greske... Obzirom da ti ne mozes da imas viziju kako izgleda prostorvreme tako blizu horizonta dogadjaja, ostaje ti da se bavis samo granicnim vrednostima na papiru i ako papir kaze sfera - onda je sfera... Nema veze sto mozda i nije.

Quote from: sale11472 on October 15, 2010, 01:36:46 am
Što se tiče dijametra horizonta događaja pa on je funkcija mase da se to izračunati....

Pa onda udri po kalkulatoru. Nije mi jasno zasto si ovo uopste i pisao? Samo da bi mene citirao i napisao bilo sta ili vec?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Kizza

Ova razmišljanja o veličini Crne Rupe su jako bitna jer ako sam dobro upamtio kada one progutaju neku Zvezdu, počinju da rastu?Zato i imam nejasnoća oko TAČKE i njenje veličine a i sumnjam u beskonačnost jer kako bi one rasle a da im se ne poveća masa  ???
Zabunu unose i drugi naučnici,novinari i verske vođe i to zbog eksperimenata u CERNU."Ako se stvori mini Crna Rupa ona će početi da raste....."
Nadam se da će uskoro objaviti rezultate,još mesec dana pa će godišnjica  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

October 15, 2010, 09:23:43 am #52 Last Edit: October 15, 2010, 09:33:06 am by r2d2
QuoteA kada bi se pažljivije čitalo onda bi se primetila razlika između crne rupe i singulariteta, uostalom ne treb ati crna rupa da bi imao singularitet....

Ne postoji crna rupa bez singulariteta. Kao ni singularitet bez crne rupe. Uocavanje samih crnih rupa je moguce samo posredno zahvaljujuci gama zracenju. Postojanje singualriteta samo po sebi nije nikada nigde registrovano. ako jeste slobodno demantuj sa dokazom.   :)

Svaki maseni singularitet u bilo kom delu Kosmosa automatski postaje i crna rupa bez izuzetka. Ipak singularitet jeste samo deo crne rupe u sredistu.
Quote
Ova razmišljanja o veličini Crne Rupe su jako bitna jer ako sam dobro upamtio kada one progutaju neku Zvezdu, počinju da rastu?Zato i imam nejasnoća oko TAČKE i njenje veličine a i sumnjam u beskonačnost jer kako bi one rasle a da im se ne poveća masa  Š?


Ne sekiraj se Kizzo, u centru nase galaksije se nalazi "pasivna" crna rupa sa ogromnim precnikom. S obzirom da nas jos uvek za ovih 14 milijardi godina nije ponjupala, budi siguran da nece ni mikro crna rupa jer koliko god je crna i koliko god je rupa njeno postojanje u ovom prostoru-vremenu je tera da se ponasa po zakonima iz naseg kraja. Nas kraj - nasa pravila!

Ti zakoni kazu da duzina precnika odreduje i vreme trajanja, nestanka tj "izracivanja" crne rupe. Ako se crna rupa i pojavi u Cernu njen kompletan zivot ce biti toliko kratak da cemo uz jedvite jade, najsavremenijom tehnologijom jedva i detektovati pre samog nestanka u vidu zracenja...

kruska

Ako svaka galaksija ima crnu rupu hoce li svaka galaksija biti unistena od strane svoje crne rupe, sa izbacivanjem materije kao kod kentaurus galaksije?
I jos nesto da li je normalno da centar galaksije izbacuje materiju(prilikom sazimanja)(da li je to prava crna rupa)?
Koliko jako to sazimanje to treba da bude da bi materiju izbacilo sa odredjenom brzinom kako sam procitao 500 km/s?

i jos jedno ppitanje da li priblizavanje crnoj rupi moze da doprinese gravitacionom ubrzanju satelita kao kod planeta...?

Kizza

-Da,svaka Galaksija će biti "progutana" od svoje Crne Rupe.
-I meni je nejasno kako nešto uopšte može da bude izbačeno iz ili u samoj blizini Crne Rupe.Tu nam može pomoći sale 11472   :)
-Pre neku godinu,nezavisno jedno od drugih, Nemački i Američki atronomski timovi su posmatrali centar našeg Mlečnog Puta i videli da se,trenutno pet Zvezdi vrti oko nevidljivog tela i da se ponašaju kao planete oko našeg Sunca.Pomno se prati šta se dešava jer se očekuje da će neka Zvezda biti usisana i to će biti jedini dokaz da je tu Crna Rupa.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Evo ima i na You tube: http://www.youtube.com/watch?v=duoHtJpo4GY
Zanimljivo je da svi govore o SUPER MASIVNOJ CRNOJ RUPI  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

kruska

October 15, 2010, 09:41:27 pm #56 Last Edit: October 15, 2010, 10:01:35 pm by kruska
Mozda je i u munZe konza neka crna rupa?

a sta ako u centru galaksije nema nicega nego cela galaksija ima svoj gravitacioni potencijal vektorski usmeren ka centru galaksije? i onda sibne materiju nakon kolizije zvezde u p.m. sa brzinom zvezde (citiram ne manjom od 5000 km/s)

kruska

ili mozda cekati da neka zvezda prodje iza centra galaksije (crne rupe) i da bude eklipsa jes to je to!
black hole eclipse onda bi trebala biti crna rupa u zvezdi.

CyberianIce

Ne znam da li bi mi bili kadri da posmatramo jednu usamljenu zvezdicu na tolikoj distanci... To bi bilo i malo teze jer je tu oko centra galaksije recimo "light pollution" veoma izrazen (izmedju nas i te crne rupe) :D
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

sale11472

Quote from: r2d2 on October 15, 2010, 09:23:43 am
Ne postoji crna rupa bez singulariteta. Kao ni singularitet bez crne rupe.


Da li si siguran u ovo? Naročito u drugu tvrdnju. Ako "pustimo" Veliki prasak unazad 13,37 milijardi godina pre nas imamo ......
Da li si baš toliko siguran da živomo u determinističkom Univerzumu?

Quote from: Kizza on October 15, 2010, 06:15:01 pm

-Pre neku godinu,nezavisno jedno od drugih, Nemački i Američki atronomski timovi su posmatrali centar našeg Mlečnog Puta i videli da se,trenutno pet Zvezdi vrti oko nevidljivog tela i da se ponašaju kao planete oko našeg Sunca.Pomno se prati šta se dešava jer se očekuje da će neka Zvezda biti usisana i to će biti jedini dokaz da je tu Crna Rupa.


Khm, pa nije baš trenutno a bogami ni tako malo broj zvezda. Naime poslednjih 16 (šesnaest) godina pratili su kretanje 28 zvezdi (ameri nešto kraće al je bar slika lepša ;D )


I na kraju su zaključili "van svake razumne sumnje" da je Sagittarius A* supermasivna crna rupa (supermasivna pošto joj je procenjena masa na oko 4 miliona Sunčevih masa ili kako M. Filipović reče "Mickey Mouse crna rupa" iliti "ima i većih i gadnijih i to mnogo" ;D )

Eto nije nam bilo potrebno gama zračenje a ipak je to najbolji dokaz postojanja cren rupe koji ima do sada.
Singularitet je nešto drugo CyberianIce je nažalost odabrao da linkuje "članak" sa Wikipedije na našem jeziku koji je katastrofalan ili kako to na Wikiju kažu koristeći političko korektan ton ;)

QuoteОвај чланак или поглавље не цитира изворе, тако да постоји вероватноћа да су неке информације изнете у овом чланку нетачне.


Engleska vezija je monoooogo bolja


Quote from: kruska on October 15, 2010, 12:07:47 pm
i jos jedno ppitanje da li priblizavanje crnoj rupi moze da doprinese gravitacionom ubrzanju satelita kao kod planeta...?


Pa naravno da bi moglo što da ne, zato sam i rekao da crne rupe ne usisavaju ništa a još manje nešto gutaju (ko da su u pitanju Kirby usisivač ili Taz ;D ) jednostavno svojom gravitacijom deluju na okolna tela isto kao i svako drugo masivno telo samo što im je druga kosmička brzina poprilično velika pa ako sletiš na nju ... ;)
U stvari monogo bi interesantnije bilo naći Kerovu crnu rupu pa probati, mada ako se ne varam tu ideju su još davno napustili i pisci SF-a ;)

Quote from: CyberianIce on October 16, 2010, 03:06:17 am
Ne znam da li bi mi bili kadri da posmatramo jednu usamljenu zvezdicu na tolikoj distanci... To bi bilo i malo teze jer je tu oko centra galaksije recimo "light pollution" veoma izrazen (izmedju nas i te crne rupe) :D


Distanca nije problem vidimo mi pojedinačne zvezde i van Galaksije ali je taj LP problematičan nekih 25 magnituda u optičkom delu spektra zato se koristi IC i/ili radio deo spektra.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D