• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Slovenija - Balkanska uzdanica

Started by Sich, September 14, 2005, 05:35:31 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

Kaze B92.net:

Istraživanje Evrobarometar pokazuje da čak četvrtina ispitanih Slovenaca veruje da se Sunce vrti oko Zemlje, što je ipak manje od evropskog proseka od 29 odsto. Pored toga, 20 odsto Slovenaca izjavljuje da su ljudi i dinosaurusi živeli u isto vreme, ali se Slovenija ipak svrstala među države sa informisanijim stanovništvom u Evropi. Slovenija je na osnovu rezultata istraživanja koje je ispitivalo znanje o prirodi zauzela 7. mesto.

Na prvom mestu je Švedska, a na poslednjem Turska, za B92 javlja Jelica Greganović.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2005&mm=09&dd=12&nav_id=176405&order=hrono


Oni nemaju pojma, ni ne znaju da je Srbija centar univerzuma
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Dule_smor

ahaha, rofl...mada ovo uopste nije smesno...pa zar 29% ljudi u evropi misli da se sunce okrece oko zemlje...ne mogu da verujem

plandor

Ako je procenat stvarno toliki, onda je situacija tragi-komicna. Odmah sam se setio '99 i konjukcije Jupitara i Venere kada sam i pored velikog napora bezuspesno objasnjavao komsijama da su u pitanju planete i pojava koja se desava s vremena na vreme, a ne americki sateliti koji nas snimaju tako da je do kraja bombardovanja Venera ostala americki satelit. Kasnije je doslo pomracenje Sunca, puste ulice, zamracene prostorije i kritike od pojedinaca sto sam ostao vani da posmatram nesto sto je vrlo opasno. Ehh....
Eto jos jednog razloga vise za sto vecom popularizacijom astronomije u narodu i naravno razloga da casopis Astronomija nastavi sa izlazenjem.

sashastar

Plandor dobro si me podestio za vreme bombardovanja
Nas je kapetan PVO ucio nas da je venera zapravo AVAKS i da nas
stalno spiuniraju.
Sto je jos gore svi moji saborci su to potrvdivali i klimali glavom
kao istinitost pametnog kapetana
Samo dok se ja nisam umesao i bar malo objasnio ali gledali su me
kao telad u sarena vrata.
Tako da me statistika nimalo nije iznenadila meni je to odavno jasno.

A kada je bilo pomracenje sunca ja sam bio sam na ulici cak se ni kola
nisu cula osim jednog petla,a prozori komsija zatvoreni vrata zkljucana
I sta dalje da pricam...................

Skyw@lker

Eh da, secam se i ja tih dana, jes da sam bio bas klinac ali sam pomracenje posmatrao sa divljenjem (iz BG-a nazalost gde nije bilo"potpuno"). Takodje bih napomenuo i Hale-Bop-ovu kometu koja se pojavila krajem devedesetih, ljudi su je komentarisali kao "los predznak"!!!  :D   A sto se tice neinformisanosti i straha ljudi, toga ce uvek biti, samo treba biti uporan i siriti znanje, to je jedna od stvari koja ne moze da se kupi. Ako neko zeli prihvatice nauku ako ne dzabe je bilo kakvo ubedjivanje. Nego da ne filozofiram previse...  :roll:
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Dule_smor

bash me zanima koliki bi procenat bio kod nas...jel ima neki info o nekoj slicnoj anketi sprovedenoj u srbiji?

Sich

jok, ali evo linkova cele studije koju sprovodi eu komisija

pa se cepajte ili placite, kako ocete :)


Social Values, Science & Technology : report
http://europa.eu.int/comm/public_opinion/archives/ebs/ebs_224_report_en.pdf
http://europa.eu.int/comm/public_opinion/archives/ebs/ebs_225_report_en.pdf
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

vanillasky

Mislim da je bolje da neznamo kako bi bilo kod nas  :lol:

Sich

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter