• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kolimacija RC teleskopa pomoću kamere i all-sky objektiva

Started by mboskovic, August 30, 2023, 02:48:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mboskovic

Nedavno mi je Vlaiv dao ideju da probam da proverim/uradim kolimaciju RC6" teleskopa pomoću planetarne kamere (ASI120MM-S) i CCTV objektiva koji sam dobio sa kamerom.
Pa eto, pre par dana sam i probao.
Prvo sam otprilike fokusirao objektiv na par metara daljine i onda stavio kameru sa objektivom u fokuser. Fokuser je bio potpuno uvučen.
Ovo je slika koju sam dobio:

Ja sam (pogrešno!) prvo krenuo da podešavam primar tako da spoljni, beli krug dobijem otprilike iste debljine po celom obimu. I dobio sam ovo:

ili kada se markira sekundar i ostalo, da bi se spoljni krug bolje video, ovo:

To nije dobar put, zato što kada se posle krene u nameštanje sekundara, taj krug se opet deformiše.
Znači, provo se sekundar dovede koliko toliko u centar, pa se onda namešta primar, pa iterativno jedan/drugi...
Na kraju sam dobio ovo:

Što mislim da je sasvim OK za početak. Nastavak na livadi na pravoj ili veštačkoj zvezdi.

Bez tog malog objektiva, sama kamera ne može da fokusira unutrašnjost teleskopa tako da on mora da se koristi.

CyberianIce

Odlično, nadam se da će to pomoći iako meni nije, pošto sam ja to isto radio na njutnu 200P preko ZWO ASI120MM-S i onog C-mount objektiva koji dolazi sa njom, ali ipak se ispostavilo da ne valja jer sam senzor u kameri nije baš savršeno centriran. Ako namestim sve da bude Ok, kada zarotitam kameru za 180° u fokuseru opet nešto nije u centru. Ili možda i taj objektiv kod mene ima malo lufta ili ne naleže savršeno na optičku osu, ko bi znao...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Astro_fun_times

Čak i ako star test ne bude dobar, bar si naučio proceduru kako se kolimuje pa ce uz OCAl bili brzo zavrsen posao
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

nemars

Quote from: CyberianIce on August 30, 2023, 06:42:18 pmOdlično, nadam se da će to pomoći iako meni nije, pošto sam ja to isto radio na njutnu 200P preko ZWO ASI120MM-S i onog C-mount objektiva koji dolazi sa njom, ali ipak se ispostavilo da ne valja jer sam senzor u kameri nije baš savršeno centriran. Ako namestim sve da bude Ok, kada zarotitam kameru za 180° u fokuseru opet nešto nije u centru. Ili možda i taj objektiv kod mene ima malo lufta ili ne naleže savršeno na optičku osu, ko bi znao...

Zasto senzor mora da bude centriran? Zar to nije bitno samo za optiku? Ako ja dobro razumem problem centriranje senzora utice samo na to koji deo vidnog polja ce da pokrije ali ne i na to koliko ce biti tesko da se postigne fokus. Mozda ima uticaja ako nije flat field, pretpostavljam da bi vlaiv umeo da objasni? :)
SW Newton 130/900 EQ2

vlaiv

Quote from: CyberianIce on August 30, 2023, 06:42:18 pm. Ako namestim sve da bude Ok, kada zarotitam kameru za 180° u fokuseru opet nešto nije u centru.

Ovo je dobro zapažanje, trebalo bi to svako da uradi bez obzira na teleskop - zarotira se kamera 180 stepeni i proveri se da li je sve ok.

Kod njutna možda pravi problem ofset sekundara? Na F/5 on možda nije velik ali ga treba uzeti u obzir. Kod RC-a toga svakako nema, pa ne znam da li će senzor koji nije u centru kamere biti problem.

Pomeren senzor ne igra ulogu ako je objektiv centriran, a mislim da jeste. Pomeren senzor će jednostavno dati gornju sliku pomerenu u FOV ali neće menjati "ugao" pod kojim se gleda. To je do objektiva.

Za brze njutnove ide taj ofset, ima toga po netu, evo primera diskusije vezane za to:
https://www.cloudynights.com/topic/681314-secondary-offset-on-a-fast-newtonian-how-much/

Evo ima i ovde vodič sa primerima šta bi se trebalo videti:
https://astro.catshill.com/collimation-guide/
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mboskovic

Evo probao sam.
Sledeće slike su sukcesivno kamera (usb kabel) okrenut na 03h, 06h, 09h, 12h:


Deluje mi dosta (kon)centrično.
Quote from: CyberianIce on August 30, 2023, 06:42:18 pmonog C-mount objektiva
to je isti taj objektiv sa kojim sam i ja radio.

CyberianIce

Sekundar sam stavio 2.4mm u offset (tako sam izracunao da treba), i to nije toliko problem pošto se nisam oslanjao toliko samo na njegovu poziciju već i na ekscentričnost. U sv sl, teže je bilo kolimirati sekundar nego primar. A meni lično je laser mama.

Btw, prverio sam, objektiv je problem. Kad se okreće (fokusira) tako slika menja koncentričnist...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Astro_fun_times

@Cyberianice, proveri kolimiranost samog laserskog kolimatora hehe, nemoj slepo da mu verujes da je 100% ispravan
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

vlaiv

Quote from: CyberianIce on August 30, 2023, 10:00:18 pmBtw, prverio sam, objektiv je problem. Kad se okreće (fokusira) tako slika menja koncentričnist...

Pa da, to su jeftini all sky objektivi, vrlo je moguće da nije baš najbolje sastavljen/napravljen.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Zato OCAL uzima pare, jer navodno svaki njihov senzor je izmeren i ima svoju vrednost offset-a koja se mora uneti kako bi radio savrseno.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

vlaiv

Quote from: Magelan118 on August 31, 2023, 07:33:48 amZato OCAL uzima pare, jer navodno svaki njihov senzor je izmeren i ima svoju vrednost offset-a koja se mora uneti kako bi radio savrseno.


Pa jeste, mnogi uzimaju pare da pojedinac ne bi morao da razmišlja puno i okrene objektiv za 180 stepeni da proveri :D

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Ja nisam dobio objektiv iz moji Asi120mm mini kamericu.
Pokusavao sam ovo isto sto je Milos radio sa nekom starom web kamericom, ali to nije bilo precizno.
Da bih sebi sačuvao živce a i počeo da uživam u hobiju rešio da je OCAL ipak vredan i pazario sam ga.
Da sam kupio kameru koja je dosla sa objektivom, i ja bih radio isto sto i Boskovic.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

vlaiv

Siguran sam da ti OCAL pomaže i da ti pojednostavljuje stvari, ali ne mogu da se otrgnem sledećem utisku:

1. Uređaj je preskup obzirom na to šta ide u njega:

- jednostavan senzor, ništa komplikovano - web kamere i/ili raspberry PI kamera koštaju tipa 20-30 eura - nabavna cena jednog senzora je sigurno manja od toga
- jednostavan mali objektiv, opet - to je tipa 10tak eura, evo na aliju ima modela od 5-6 eura, ima naravno i dosta skupljih, ali za ovo što obavlja - dovoljan je i naj jednostavniji

2. Uređaj je namenjen ljudima koji već imaju tu opremu (najverovatnije).

- ovaj metod je zgodan za ili vrlo brze njutnove ili RC ili tako nešto. Generalno za opremu koju koriste astro fotografi.

- teško da će neko ko ima vizuelni instrument uzeti tako nešto pa mu još treba i laptop ili kompjuter da namešta a i sporiji instrumenti se lako nameštaju bez ikakvih uređaja

- ljudi kojima treba da posluži uređaj, već imaju opremu kojom mogu to da urade. Astro fotografi verovatno već imaju guide kameru. Ako i nemaju odgovarajući objektiv - mogu lako da ga nabave.

Sve u svemu, mislim da se pravi velika fama oko kolimacije i onda to neki ljudi iskoriste sa ovakvim uređajima.

Ja bih više voleo da je informacija kako se to može uraditi široko dostupna ljudima i onda, naravno, svako može da odluči da li mu to treba ili ne. Neko jednostavno neće da se petlja sa DIY rešenjima i uzme ono što sigurno zna da radi

Interesantno mi je da je osnovni model pogodan za newtnove a samo PRO model za RC i SCT i razlika je 50 eura - samo ne znam šta je razlika između uređaja?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

CyberianIce

OCAL možda jeste precenjen ali je kvalitetno izrađen i fensi upakovan ali nemoj zaboraviti da sa njim dolazi proprajatri softver oko kojeg se neko dosta trudio da se to može relativno lako da se koristi i sa mobilnim telefonom. To mu je najveća komparativna prednost pored merenja senzora.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

vlaiv

Nije to ništa novo, postoji odavno Howie Glatter laser - "ultimativno rešenje za kolimaciju".

Taj čak nema ni software i ne treba mu laptop :D pa je opet skuplji
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC