• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc oko filtera

Started by kulevb, November 20, 2010, 09:37:28 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mravic

Kako narandžasti ništa ne radi. Ja mislio da boja sliku u narandžasto  ;D
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

Ja mislio da širi miris narandže.

kruska


milan

Jeste daje narandzastu boju ali neznam za sta je dobra narandzasta.
Ima miris breskve.
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

kulevb

Kupio sam oranz filter, i mogu da zakljucim da sto se tice posmatranja, nema nikakvih poboljsanja, bar  ne na mom teleskopu. Posmatrao sam Jupiter sa raznim uvecanjima mada uslovi nisu bili dobri (nisam mogao lepo da fokusiram sliku na 180x zbog losih atmosferskih uslova), ali je slika koju sam video bez i sa filterom potpuno ista, bez da sam mogao da nazirem neki detalj koji se ne vidi bez filtera. Cekam da uslovi budu bolji pa cu da Vam javim
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

kruska

jel neko probao slikati npr magline kroz obicne filtre, npr i oranz i zeleni i da li postoji razlika u slici u odnosu na
npr Sulphur II - obican crveni filter
ne znam da li crveni filter propusta light pollution...

Laci

Quote from: kulevb on December 04, 2010, 04:55:54 pm
Kupio sam oranz filter, i mogu da zakljucim da sto se tice posmatranja, nema nikakvih poboljsanja, bar  ne na mom teleskopu. Posmatrao sam Jupiter sa raznim uvecanjima mada uslovi nisu bili dobri (nisam mogao lepo da fokusiram sliku na 180x zbog losih atmosferskih uslova), ali je slika koju sam video bez i sa filterom potpuno ista, bez da sam mogao da nazirem neki detalj koji se ne vidi bez filtera. Cekam da uslovi budu bolji pa cu da Vam javim


Ako želiš da uočiš više detalja, bolje da se prvo ispraksuješ na Mesecu i da shvatiš šta je to što bi moglo bolje da se uoči sa filterom :). Potrebno je puno vežbati oko (mozak) da bi se uočio još po neki detalj. Svakako sačekaj naj povoljnije uslove za tvoj instrument kako bi dao konačnu ocenu. Hvala ti što deliš sa nama svoja posmatračka iskustava :).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70