• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Studiranje astrofizike

Started by Djorvoz, February 17, 2005, 11:56:53 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

datadag

  :D  :D  ... pa jedno 20 godina ... :P  

Orion

Evo da podignem ovu temi iz "zaboravljenih". Za dva meseca se upisujem na fakultet. Izabrao sam astrofiziku u Novom Sadu. Bilo bi lepo kada bi neko rekao ponesto iz svog iskustva (ako neko ovde ide tamo). E sada ono sto mene interesuje (i brine) jeste prijemni. Da li postoji zbirka zadataka iz koje se daju zadaci na testu ili se daju zadaci bez ikakve zbirke? ???

sale11472

Hmm zar je dotle došlo da se na fizikama i astrofizikama ljudi plaše prijemnog pa toliki pritisak nije bio ni u neka davna (pradavna?) vremena ....
No mislim da ćeš najbolji odgovor na konkretna pitanja dobiti na samom fakultetu...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Daphne

Dakle ovako, nisam bila par dana na forumu pa tek sada odgovaram. Elem...
Ja zavrsavam 4 godinu astronomije u Novom Sadu pa evo sta bih imala da ti kazem na tu temu:
sto se tice prijemnog neka te ne brine, na testovima ide fizika iz srednje skole. Kada sam se ja pre 4 godine upisivala, testovi za astronome su bili drugaciji nego za ostale smerove na fizici jer su bila ubacena neka pitanja vezana iskljucivo za astronomiju, tipa: kolika je temperatura fotosfere Sunca, koje planete nemaju prirodne satelite, sta je ekliptika i slicno. Znaci, nikakva tragedija. Smer se doduse dosta promenio, uradjene su neke korekcije predmeta, ali u sustini stoji ono sto je Sich ranije postovao: nema mnogo komplikovane matematike, ima vise fizike i gomila egzoticnih predmeta kakvih nema u BG-u. Moj ti je savet da pod broj jedan pregledas sajt PMF-a u Novom Sadu i to departmana za fiziku. Tamo se moze naci Informator o studijama sa detaljnim podacima o svim predmetima, fondu casova i ostalim stvarima koje te sigurno zanimaju. Pod broj dva, najbolje bi bilo da kontaktiras sa prof dr Svetlanom Lukic, koja je koordinator za smer astronomija (njen mail je takodje na sajtu) i da joj napises jedno pisamce. Jos bolje bi bilo da odvojis jedan dan i dodjes u Novi Sad, da sa njom licno porazgovaras (ja sam to uradila pre nego sto sam se upisala). Profesorka je bila izuzetno ljubazna i sve mi je objasnila a dala mi je i primere testova od prethodnih godina koji su bili na prijemnom. Tada bi mogao i da popricas sa studentima da vidis kakva su njihova iskustva. Mislim da testovi stvarno nisu teski, ali neka osnovna fizika mora da se zna - nista vise od onoga sto si sigurno ucio u srednjoj skoli. Sve u svemu, ako imas jos pitanja, slobodno reci, rado cu ti odgovoriti na sve sto te zanima - ako znam. I ako se upises - DOBRODOSAO!!! :)

TenMon

Quote from: Orion on April 28, 2008, 06:13:42 pm
prijemni. Da li postoji zbirka zadataka iz koje se daju zadaci na testu ili se daju zadaci bez ikakve zbirke? ???


Prijemni je toliko lak da ne postoji zbirka za takvu tezinu.

Orion

Da sada znam i ja da nije tezak. Nisam ocekivao da ce da bude iz astronomije.

@Daphne

Mozes da me ocekujes. ;D

TenMon

Quote from: Orion on July 25, 2008, 08:18:32 pm
Da sada znam i ja da nije tezak. Nisam ocekivao da ce da bude iz astronomije.


Nisi ocekivao da bude tezak iz astronomije, sto je ok imajuci u vidu da je astronomija i dalje mlad smer na nasem fakultetu, ali nemoj da te to zavara. Fizika u astronomiji nije nimalo laksa od fizike kojom se bave fizicari. Cak i ako naidjes na nesto lakse studije nego sto bi to bilo da studiras fiziku, na nekim ozbiljnim postdiplomskim studijama iz astronomije se trazi prilicno znanja. Dovoljno je pogledati bilo koju knjigu iz kosmologije za (advanced) undergraduate i graduate students.

Marcony

Nisam video studijski program vezan za Astrofiziku u Novom Sadu.
Da li jos uvek postoji tako nesto?