• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zasto satelit sjaji raznim bojama?

Started by orion310591, August 30, 2012, 11:07:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Na tom mestu koje si opisao se nalazi zvezda Arktur i ona jeste dosta sjajnija od većine zvezda. Ako znaš koja je to zvezda i nije to, opiši položaj u odnosu na nju? Ona ti je najbolja za snalaženje na tom delu neba jer je najsvetlija.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

cola

Zato sam i trazio da definise polozaj....
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

orion310591

Quote from: cola on September 01, 2012, 09:38:19 pm
Skiciraj nam polozaj tog tela barem ;)

A kako se to radi? Kazem ti, upitanju je tacka, znaci nije vece od ovih zvezda koje jace svetle, i okreni se prema zapadu, i jos malo samo udesno desetak do 15 stepeni, probaj da nacrtas krug na papiru i obelezi strane sveta i uglove, i jos ako imas kompas ne moz promasis, prema severu, i sad, ako ti je horizont nula stepena, a nebo iznad tebe 90 stepeni, ispruzi ruku na optrilike 30 stepeni, znaci 1/3 izmedju horizonta i centra iznad tebe, i tu je...

objekt je jos uvek tamo, sad cu da pogledam trenutnu mapu zvezda i da izadjem jos nekoliko puta napolje... iako se trenutno ne vidi mnogo zvezda kod mene...

Sekula

Astrognozija pruza sve odgovore, pa i na ovo tvoje pitanje...
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Predrag

Quote from: orion310591 on September 01, 2012, 10:17:12 pm
Kazem ti, upitanju je tacka, znaci nije vece od ovih zvezda koje jace svetle, i okreni se prema zapadu, i jos malo samo udesno desetak do 15 stepeni, probaj da nacrtas krug na papiru i obelezi strane sveta i uglove, i jos ako imas kompas ne moz promasis, prema severu, i sad, ako ti je horizont nula stepena, a nebo iznad tebe 90 stepeni, ispruzi ruku na optrilike 30 stepeni, znaci 1/3 izmedju horizonta i centra iznad tebe, i tu je...

objekt je jos uvek tamo, sad cu da pogledam trenutnu mapu zvezda i da izadjem jos nekoliko puta napolje... iako se trenutno ne vidi mnogo zvezda kod mene...


Ako se u proteklih sat dva taj obejkat spuslio niže ka horizontu onda je definitivno Arktur, jer nema ničeg sjajnijeg na tom delu neba sada. A Arktur će uskoro zaći.

Reci samo kako se snalaziš na noćnom nebu, odnosno da li poznaješ položaje zvezda i sazvežđa? Ovo je jako bitno, pa zato pitam.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

orion310591

Ne vidi se nista ostalo... gore skroz na nebu vidim hip 80816 al to je predaleko... vidim da bi tu trebalo da je arkturus al ne znam dal je to on ili je nesto pored njega a da se zvezda ne vidi...
nemam sve u glavi, rasporede itd, umem da prepoznam i da se snadjem kad gledam u laptop pa u nebo, al sam ja u centru grada a od svetlosti se nista ne vidi :@

a kad pogledas akrturus kroz teleskop kako ga vidis? jel belu, svetloplavu tacku i toliko?

Predrag

Nema ničeg sjajnog pored njega. Arktur je najsjajniji. Mislim da smo rešili problem.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

orion310591

a kad pogledas akrturus kroz teleskop kako ga vidis? jel belu, svetloplavu tacku i toliko?
jel si ti iz nisa? jel ima neko iz nisa ko moze sad da pogleda ovo?

Predrag

Obično ne gledam zvezde teleskopom.
Evo uskoro će zaći, zar ne?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

orion310591

Izgleda da hoce, i po polozaju gde je bio, izgleda da je to inace imam mali problem, jer ne znam gde mi je horizont tacno, jer je preko puta mene pruga, tj brdo od 7-8 metra pa je na njemu pruga, a trenutno me mrzi da trazim libelu i merim ugao ka zvezdi, izgleda da je to

al sam jako radoznao, a vama cu verovatno zvucati poremeceno, zasto menja boju? I mogu ti reci brzo, 5x u sekundi promeni boju... i lepo se vidi kad je crveno, kad je zuto kad zeleno a kad plavo... i golim okom kad ga pogledas, kako ga vidis?




Predrag

Menja boju jer je nisko na horizontu i svetlost prolazi kroz deblji sloj atmosfere što dovodi do toga da zvezda "titra".

Isto tako Sunce i Mesec pocrvene kada se nađu nisko na horizontu.

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sekula

OK, dosli smo do spoznaje o tome da treba da se radi astrognozija. Da stavimo LOCK?
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

orion310591

September 01, 2012, 11:16:55 pm #27 Last Edit: September 01, 2012, 11:29:57 pm by orion310591
Quote from: Predrag on September 01, 2012, 10:44:38 pm
Menja boju jer je nisko na horizontu i svetlost prolazi kroz deblji sloj atmosfere što dovodi do toga da zvezda "titra".

Isto tako Sunce i Mesec pocrvene kada se nađu nisko na horizontu.





Ok prihvatljiva teorija... deluje logicno... al mislim da sam nekad video da samo ta zvezda menja boje a ostale oko nje, i ispod nje NE menjaju, obraticu paznju malo vise od sad pa cu da Vam javim novosti ako ih bude bilo

u vreme kad sam video zvezdu, u 21:35 imala je alt. od 17 stepeni, po stelarijumu, i izgleda a je upitanju ovo

http://en.wikipedia.org/wiki/Atmospheric_refraction#Random_refraction_effects

Turbulence in the atmosphere magnifies and de-magnifies star images, making them appear brighter and fainter on a time-scale of milliseconds. The slowest components of these fluctuations are visible as twinkling (also called "scintillation").

http://en.wikipedia.org/wiki/Scintillation_(astronomy)

Scintillation or twinkling are generic terms for rapid variations in apparent brightness or color of a distant luminous object viewed through a medium, most commonly the atmosphere (atmospheric scintillation).

Ali sto mene sad jos vise interesuje, jeste to da vidim kad cu sledeci put da se zadesim negde na otvorenom vedrom nebu, gde cu da vidim i ostale zvezde ispod 20 stepeni (reljef mi to ne omogucava), dal se tako ponasaju... a i znam da sam ovako nesto vidjao mnogo mnogo vislje, na 45 pa i 60 stepeni alt visine... al to se trenutno ne vidi i nemam dokaza...


Sekula

Tema ide u lock jer je dokazano o cemu se radi. Preporuka svima je da koriste Stellarium i slicne planetarne programe pre nego da pokrecu ovakvu temu.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |