• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teleskop + snajperski nisan ?

Started by orion310591, October 04, 2012, 02:25:53 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

orion310591

Evo jos jednog suntavog i pocetnickog pitanja  ;D

al sad ozbiljno, jel padalo nekome na pamet da uperi snajperski nisan u okular refraktora ili reflektora?
(znam da mozda nema bas puno vas/nas koji ce da daju 100e samo da bi probali, ali teoretski sta mislite o tome?)
ali dobro to da odradi, stabilno s stalkom, nekim zavrnjem za pomeranjem napred nazad... (npr za pocetak tako fiksirano da bude, da se ne pomera teleskop, cisto da se vidi dal ce to da moze)
dal bi to moglo da se isfokusira i iskoristi?
posto otprilike znam kako radi optika, kad sve to simuliram u mozgu, deluje mi i moguce i nemoguce,

e sad, ako se ispostavi da je moguce, pade mi na pamet ideja da ako se vec rendgenovim zracima skenira kost kroz meso, da mozda moze da se napravi ili vec postoji filter ili uredjaj koji bi mogo da se koristi neki specijalni nisan za gledanje kroz oblake? nesto kao night vision snajperski nisan za noc? nisam siguran kako radi taj nisan, ali npr za nocno snimanje i gledanje kroz night vision, se koriste infracrvene diode, koje su kao lampa za takve uredjaje, i tako mozes ispred sebe da vidis ono sto je osvetljeno ic diodom, ali osvetliti nesto u svemiru bas i nije moguce, tako da bi taj koncept "osvetli pa vidi" otpao, znaci ostalo bi jedino kroz neki filter ili nesto da se gleda...

znaci cilj je ustvari da se vidi kroz vodenu paru, kroz cestice vode,


jel razmisljao neko kako bi oblacno vreme moglo da se prevazidje kao problem u astronomiji? normalno za pocetak (ako tako nesto vec ne postoji) ne u boji i visokoj rezoluciji, nego nesto prosto, osnovno da se vidi, cisto da bude bolje nego nista kad je oblacno pa se nista ne vidi



zahvaljujem ljudima koji imaju volju da konstruktivno i detaljno odgovore :)

Danijel

Naravno da postoji, zove se radioteleskop.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

CyberianIce

Ja koristim snajperski nisan kao trazilac ali nisam pokusavao da ga uperim u okular jer je kao prvo njegovo vidno polje neuporedivo manje od standardnih okulara, sto bi ga cinilo neupotrebljivim na tom mestu a druga stvar on nema mogucnost podesavanja fokusa u sebi (zakucan je na infinite) tako da i kad bi se uglavio bez okulara, video bi skoro istu stvar kao i golim okom bez okulara = nista.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

orion310591

Quote from: CyberianIce on October 04, 2012, 04:18:01 pm
Ja koristim snajperski nisan kao trazilac ali nisam pokusavao da ga uperim u okular jer je kao prvo njegovo vidno polje neuporedivo manje od standardnih okulara, sto bi ga cinilo neupotrebljivim na tom mestu a druga stvar on nema mogucnost podesavanja fokusa u sebi (zakucan je na infinite) tako da i kad bi se uglavio bez okulara, video bi skoro istu stvar kao i golim okom bez okulara = nista.


Dobro, koliko je vidno polje, toliko je, al dal bi se vidlo nesto?

Ne znam dal me nisi razumeo ili si samo dao primer kad se ne bi nista videlo, prica cela je da se NE stavlja snajperski nisan UMESTO okulara, vec da snajperskim nisanom pogledas KROZ okular, a bas zbog toga sto snajperski nisan nema fokus, sam pomenuo ono, da se nekim zavrnjem ili mehanizmom ceo snajperski nisan priblizava i udaljava od okulara, posto kao i okom kad gledas kroz okular pa moras makar i milimetarske korekcije da pravis u odnosu na okular znaci da namestis svoje oko tacno gde treba, mozda bi mogo neki rezultat da se postigne kad se tako vrse korekcije s nisanom?

orion310591

Quote from: danijel on October 04, 2012, 03:38:38 pm
Naravno da postoji, zove se radioteleskop.


Ok za to, al sam mislio nesto kroz sta mozes okom da gledas, il bar da ti ne treba ogromna antena i racun za struju :)

Danijel

Ah, pa mi se bavimo optičkom astronomijom, a ona je ograničena uvjetima u kojima fotoni dolaze do našeg oka, odnosno optičkog instrumenta. Nema tog filtera koji bi "isfiltrirao" ono čega nema. Ako fotoni ne dolaze do nas, ne možemo ih niti "pojačati". Nema fotona, nema ni svjetla odnosno nema slike. Radioteleskopom ne registriramo fotone, nego puno širi dio spektra elektromagnetskog zračenja koji oblaci ne zaustavljaju.

I radioteleskop daje sliku, samo što nije onakva kakvu želimo iako je i ona zanimljiva. Evo ti primjer ;)

Jupiter u vidljivom dijelu spektra


Jupiter u radio spektru
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

NShappy

Šta misliš da ćeš dobiti kada jednim teleskopom (snajper) gledaš kroz drugi teleskop?!?

Spominješ i Nigh vision kamere. Njih ima dve fele. Jedna je čist pojačavač svetlosti i radi kao pasivna tj. scena se ne osvetljava IC izvorom. Druga varijanta ima IC izvor i sa njime se osvatljava scena a onda se to snima IC osetljivim kamerama. Ali to radi samo na malim udaljenostima. Ova prva varijanta je većinom vojna oprema jer se IC izvor veoma lako otkriva sa velikih udaljenosti a to vojci nije baš po volji. Te pasivne rade i na većim udaljenostima. U astronomiji to nema potrebe koristiti jer se bolji rezultat postiže dugim ekspozicijama.

Postoje i tzv. termovizijske kamere koje prate samo toplotni odraz scene koja se posmatra. Rade fino u potpunom mraku.

Sve ove tehnologije se koriste i u astronomiji za različita posmatranja (osim ovih što osvetljavaju scenu), ali nešto od spomenutog zahteva malo ozbiljnije (skuplje) tehnologije te je teško dostupno amaterima.

orion310591

Quote from: NShappy on October 04, 2012, 08:11:38 pm
Šta misliš da ćeš dobiti kada jednim teleskopom (snajper) gledaš kroz drugi teleskop?!?

Spominješ i Nigh vision kamere. Njih ima dve fele. Jedna je čist pojačavač svetlosti i radi kao pasivna tj. scena se ne osvetljava IC izvorom. Druga varijanta ima IC izvor i sa njime se osvatljava scena a onda se to snima IC osetljivim kamerama. Ali to radi samo na malim udaljenostima. Ova prva varijanta je većinom vojna oprema jer se IC izvor veoma lako otkriva sa velikih udaljenosti a to vojci nije baš po volji. Te pasivne rade i na većim udaljenostima. U astronomiji to nema potrebe koristiti jer se bolji rezultat postiže dugim ekspozicijama.

Postoje i tzv. termovizijske kamere koje prate samo toplotni odraz scene koja se posmatra. Rade fino u potpunom mraku.

Sve ove tehnologije se koriste i u astronomiji za različita posmatranja (osim ovih što osvetljavaju scenu), ali nešto od spomenutog zahteva malo ozbiljnije (skuplje) tehnologije te je teško dostupno amaterima.


Pa uvecanje, zoom sta vec, da nisanom zumiras ono na ogledalu u teleskopu, pa kroz optiku nisana i okulara se mozda i vidi nesto? pitam da vidim sta mislite dal se moze postici nesto, za ovo ostalo kao sto sam reko "osvetli pa vidi" znam da otpada i nije prakticno.

CyberianIce

Nisam dobro razumeo, ali odgovor je svejedno isti. Veca uvecanja se postizu umetanjem okulara sa kracom zizinom daljinom i koriscenjem barlow sociva. I sa tim se veoma lako dodje do samih granica upotrebljivosti svakog optickog uredjaja, ne treba ti nikakv snajper da bi postigao uvecanje od 200x ili 300x, koje svejedno u astronomiji neces nikada koristiti. Nije uvecanje ono sto je bitno kod teleskopa za astronomska posmatranja.

A snajperi se ne koriste u astronomiji gotovo ni za sta. Njihov dizajn je takav da imaju veliki "eye relief" i "exit pupil" iznad svih drugih karakteristika (kao sto su npr uvecanje ili precnik optike) kako bi se mogli konfornije koristiti na oruzju, odnosno kako bi nanisanio metu u sto kracem vremenskom roku. Upravo zato im je fokus i zakucan na infinite da se nebi gubilo vreme na to a za objekte koji su blizu, ulogu fokusera preuzima tvoje biolosko ocno socivo, kao sastavni deo sistema (nazovimo to instant-autofokus). Ja sa svojim snajperom 3-7x28 ne mogu da izostrim sliku objekata blizih od cca 5-6m, njegov FOV je jadan u odnosu na najlosiji okular i to jos sa barlowom u kombinaciji i ne vidim ama bas ni jedan razlog zasto bih pokusavao da cedim te fotone kroz jos jedan sistem od 15-20 sociva, koja su ko zna kako kotirana i nitni krst.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

karlos

Ako hoćeš da se igraš , možeš da udaljiš okular od barlow sočiva i dobiješ još uvećanja.Iz ruke je to nepraktično ali možeš da
napraviš adapter . Isto možeš da probaš okularom iza okulara . Najbolji rezultat ćeš dobiti ako staviš širokougaoni okular u fokuser,
recimo od 2,5 mm,3,3 mm,4 mm ,u zavisnosti kakav teleskop imaš (objektiv/fokalna dužina). Svi drugi načini ,sa ovim ili onim ,završavaju
lošim ili nikakvim rezultatima.