• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sunce usporava?

Started by Djurao, October 19, 2012, 01:29:05 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Djurao

Da li je moguce da sunce usporava i da mu zemlja zbog toga prilazi blize,sto bi objasnilo ove temperature u ovo doba godine? secam se da je prosle godine septembar bio ovakav. :D

Kizza

"Usporava" u odnosu na šta ili koga  ??? A Zemlja je svake godine najbliže Suncu,perihel,u januaru.Ovo lepo i toplo vreme je od klimatskih promena.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Djurao

U odnosu na centar galaksije,brzina mu je oko 250km/s.

Accuphase

Hmmm... @Djurao, ne misliš li ti zapravo na činjenicu da Sunce gubi svoju masu, te da se zato Zemlja  približva njemu ?
Doduše, u tom slučaju se dešava sasvim suprotno, što će nas i spasiti od razaranja, kada naša zvezda postane crveni džin, ali ajde sad...

Kizza

@Djurao
Zanima me gde si pronašao podatak da "da Sunce usporava"  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Djurao

Accuphase pa ako usporava znaci da gubi masu zar nije tako? i zar nas sunce ne vuce svojom gravitacijom kroz galaksiju? sto znaci da ako bi usporavalo lanac gravitacije izmedju planeta i sunca bi postajao sve jaci E kizzo :D nisam pronasao podatak vec sam samo postavio pitanje da li je moguce da usporava.ali sam naleteo pre par nedelja gde je zabelezena brzina sunca u zadnjih par godina probacu da pronadjem sajt opet pa da ga okacim pozz :D

Accuphase

Quote from: Djurao on October 19, 2012, 06:37:50 pm
Accuphase pa ako usporava znaci da gubi masu zar nije tako? i zar nas sunce ne vuce svojom gravitacijom kroz galaksiju? sto znaci da ako bi usporavalo lanac gravitacije izmedju planeta i sunca bi postajao sve jaci E kizzo :D nisam pronasao podatak vec sam samo postavio pitanje da li je moguce da usporava.ali sam naleteo pre par nedelja gde je zabelezena brzina sunca u zadnjih par godina probacu da pronadjem sajt opet pa da ga okacim pozz :D


U kom smislu "usporava"... sa brzinom rotacije oko svoje ose ili sa brzinom kretanja oko galaktičkog centra, jer to nije isto ?

Djurao


Accuphase

Quote from: Djurao on October 19, 2012, 06:49:45 pm
Oko G.centra :)


OK... "neka bude tako" iako nije, ali nam bar nevedi razlog te "pojave", po tebi !

Djurao

Haha Pa da znam razlog ne bih postavio pitanje :D Ti ipak mislis da nista od ovoga sto sam naveo nije moguce?

Accuphase

Uzgred... to što Sunce realno(jako malo u apsolutnom smislu) gubi svoju masu kroz zračenje(pretvaranjem mase u energiju nuklearnom fuzijom), upravo i čini da mu gravitacija opada, te se zbog toga planete udaljavaju a ne približavaju našoj zvezdi !
No, pomenuti proces nema nikakve veze sa "približavanjem" Sunca galaktičkom centru, a s druge strane čak i ukoliko bi se do desilo Sunce bi moralo da povećava svoju "orbitalnu galaktičku brzinu" u tom slučaju, ne da "usporava" !
Uostalom, isti je prinip i sa planetama, bliže Suncu rotiraju oko njega većom brzinom u odnosu na udaljenije...

Accuphase

Quote from: Djurao on October 19, 2012, 07:03:59 pm
Haha Pa da znam razlog ne bih postavio pitanje :D Ti ipak mislis da nista od ovoga sto sam naveo nije moguce?


Apsolutno se ne dešava, ali te to verujem ne sprečava, da nam objasniš kako si i zašto došao do takvog "zaključka" !

Djurao

http://www.3dgalaxymap.com/ udji na ovaj sajt i klikni u levom gornjem uglu launch app i kad ti ocita klikni sun location videces lokaciju sunca koje se nalazi u delu(orion arm) koji se odvaja i zaostaje za rukom.sto bi po mom misljenju znacilo da je sasvim moguce da ceo taj deo usporava.e sad to je samo moje misljenje :)

Accuphase

Quote from: Djurao on October 19, 2012, 07:18:41 pm
http://www.3dgalaxymap.com/ udji na ovaj sajt i klikni u levom gornjem uglu launch app i kad ti ocita klikni sun location videces lokaciju sunca koje se nalazi u delu(orion arm) koji se odvaja i zaostaje za rukom.sto bi po mom misljenju znacilo da je sasvim moguce da ceo taj deo usporava.e sad to je samo moje misljenje :)


Ne, zvezde na pola puta od centra naše galaksije(poput Sunca) se kreću brže od onih na obodu, ali sporije od onih bliže centru !

Djurao

Ti studiras mozda astronomiju.vidim da se dosta razumes :)