• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

DSLR adapter za teleskop i minidob

Started by pedja, July 22, 2013, 12:57:17 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pedja

July 22, 2013, 12:57:17 pm Last Edit: July 22, 2013, 01:02:24 pm by pedja
Imam adapter za montažu DSLR na teleskop, ali ne znam da li je to što ja ne umem ili nisu kompatibilni.

Teleskop je Sky Watcher minidob (to je ona mini, školska verzija dobson teleskopa).

Adapter je ovaj: http://dx.com/p/telescope-lens-t-ring-extension-tube-adapters-for-canon-dslr-camera-black-169522

Sima_Strahota

...

pedja

Ne mogu da stavim adapter na teleskop, kao da ne odgovara promer.

Sima_Strahota

Mensečini da ce ti trebati jos nesto, posto koliko vidim sa slika, na fokuseru nema nikakvog navoja sa bilo sta...
...

frugorski

       Ako nema navoja,a ja verujem Simi_Strahoti vise nego sopstvenim ocima,onda  bi mogao da kupis Barlow 2x sa T2 navojem i jednim udarcem ubijas dve muve.Ja imam takav,ali ne prodajem.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

betelgez

@frugorski

mozda da kazes gde si nasao. ako vidi jos neko kome treba da zna gde da kupi


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

pedja

Da li to znači da bi umesto ove cevi trebalo da T prsten stavim direktno na Barlow?

Čemu uopšte služi ova cev s obzirom da ima otvore sa boka?

Eh, da bar živim u Velikm gradu pa da mogu prvo da probam barlow jer košta maltene koliko i ceo ovaj teleskop...


frugorski

       Ta cev ima unutra navoj precnika 42 mm .Bar tako bi trebalo da bude.Ne znam zasto su stavili otvore,to cak mozda i nije dobro zbog mogucnosti da neka svetlost slucajno udje.Ja sam Barlov kupio polovan,zajedno sa nekom opremom.Ako zelis,probaj da postavis oglas na astro berzu ovog foruma,pa vidi kakve ces ponude da dobijes.Ili da kupis u nekom astro shopu u inostranstvu preko interneta.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

frugorski

       Sto se tice barlowa,Ukoliko ti se skida  T2 adapter sa te cevi,a mislim da se skida ,onda mozes direktno da navrnes adapter na takav barlow,ili,da ga navrnes  zajedno sa cevkom, u zavicnosti od kvaliteta fokusa kojeg dobijes.
        Do tada,probaj sa kompakt aparatom da snimas direktno iz ruke na fokus,ili napravi neki nosac za aparat,ima negde na forumu ,kod opreme ili samogradnje. ;)
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

pedja

Da, ovo je iz dva dela, T prsten sa navojem i cev koja sa jedne strane ima navoj spolja i taj kraj se uvrce u T prstena sa druge strane ima navoj iznutra.

42 mm... hm... pa to mu dodje standardan navoj za objektive? Onda je ovaj T prsten u stvari obican adapter za M42 objektive?

Probao sam da slikam iz ruke i mada vaim za osobu sa mirnim rukama kada je fotografiaj u pitanju, to mi sa teleskpom ne uspeva, a i teško je drati sve to poravnato kako treba.

Držač nisam probao da pravim, mislio sam da će mi ovaj adapter rešiti problem.

Yagodinac

Quote from: pedja on July 22, 2013, 07:40:25 pm
42 mm... hm... pa to mu dodje standardan navoj za objektive? Onda je ovaj T prsten u stvari obican adapter za M42 objektive?


Nije to taj navoj, teleskopski i klasičan M42 se razlikuju za četvrtinu milimetra. U početku krene ali upropastićeš navoj definitivno ako nastaviš.
Moje mišljenje je da je tu fokuser slaba tačka i da se generalno ne isplati budžiti od babe devojku. Čak i ako rešiš pitanje kačenja ostaje ti minidob sa svojom, verovatno ne baš previše sjajnom optikom - da li vinjetira, sferna aberacija i koma... Bojim se da se ne razočaraš. Mnogo veći teleskopi (klasični newton i ahromatski refraktori) se nisu baš pokazali kao idealni za DSLR fotografiju, njutnu recimo treba koma-korektor da bi bio kako treba optički...  :)
Uglavnom, bolje je da se uzme neki teleobjektiv, recimo sigma 70-300 za sto europejaca i tu nema greške - a imaš približno to isto uvećanje  ;D

pedja

Da, vec sam skontao da bi sve ovo ako i napravim u stvari samo nakacio teleskop umesto objektiva ali bez okulara koji u stvari daju glavno uvecanje i da bih dobio samo ogroman objektiv od 300 mm sto bi svakako bilo razocaravajuce cak i za slikanje Meseca. Pretpostavljam da ni barlow ne bi nesto mnogo popravio utisak bar ne za toliko koliko košta.

Naravno, nisam ocekivao vrhunske rezultate vec samo da to kako-tako radi.