• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ZWO Seestar S50

Started by Predrag, May 01, 2024, 06:02:41 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Zanima me vaše mišljenje o ovoj kameri - ZWO Seestar S50?
Ono što sam ja video za Sunce i Mesec je dobro i po neka sjajna maglina.
Šum ubija na tamnijim DSO objektim, planete naravno na 50 mm ništa.
Naravno mora da se uzme u obzir i cena.
Mada kod nas se prodaje skoro 400 dolara skuplje nego na zapadu.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Astro_fun_times

Pošto pitaš za mišljenje, moje je da to nije vredno tih para.
500 dolara valjda kosta u Americi a i amerikanci se dvoume za te pare da li je vredno uzeti.

Nema opcije da upgradujes neku od komponenti. To je 50mm precnik objektiva. Kamera nije hladjena.
Koristi se u altaz modu.
Ima nekih modifikacija da se stavi pod uglom ali...
Znaci limitiran si na mesec i Sunce i par sjajnijih DSO objekata a ni to ne radi kako valja.
Znaci i sam si svestan da to nije bas nesto WOW.
Zanimljivo jeste, za pocetnike ili decu.
Ali svako ko se "navuče" ce veoma brzo prerasti njega i poželece nesto vise a onda sta sa njim...

Prica se ako se ne varam da treba da izadje druga verzija Seestar ili se varam.
Znaci ovaj trenutni ide u zaborav.

Znaci moje misljenje je da je bolje ici na tradicionalni teleskop sa svime sto jedan setup prati.

Takodje pravi teleskop moze da se koristi i za vizuelu i za fotkanje.

Svasta bih jos mogao reci ali poenta je svakako, meni se on ne svidja a cena mu ne opravdava ono sto nudi.
Da je 300e nov opet ga ne bih kupio.

Moje misljenje😀
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Maki

Quote from: Predrag on May 01, 2024, 06:02:41 pmZanima me vaše mišljenje o ovoj kameri - ZWO Seestar S50?
Ono što sam ja video za Sunce i Mesec je dobro i po neka sjajna maglina.
Šum ubija na tamnijim DSO objektim, planete naravno na 50 mm ništa.
Naravno mora da se uzme u obzir i cena.
Mada kod nas se prodaje skoro 400 dolara skuplje nego na zapadu.

Beži od svega što je 'all in one'. :)
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

vlaiv

Ja lično ga ne bih ni uzimao u razmatranje - ali to je moje lično mišljenje.

Ono za šta mislim da je namenjen je - "posmatranje" putem mobilnog telefona.

Znači, ko misli da će snimiti dobru sliku sa njime - taj se vara. Ko misli da će raditi išta drugo do onog čemu je namenjen - taj se vara.

Jednostavno to je uređaj koji se stavi pored sebe i onda se malo "gleda" na mobilnom telefonu, recimo iz svetlosnog zagađenja gde inače ne bi vredelo gledati drugačije, i kome je to interesantno - taj uređaj opravdava cenu u smislu da se takva kombinacija ne bi mogla napraviti za iste novce u sopstvenoj izvedbi.

Ko hoće malo ozbiljnije da se bavo EEVA/EVA (Electronically assisted/enhanced visual astronomy), taj će uložiti malo više para u ozbiljniji setup, koji će u kraćem vremenu da da bolju sliku na laptop-u / projektoru, ali naravno sa time dolazi i veća kompleksnost postavke, opreme i software-a.


Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Predrag

Ukratko i ja delim vaše mišljenje, ali sam želeo da pročitam to. Da ne bude da sam preterao.
Naravno da je za foto ne za posmatranje.

Ono što sam video na YT direktno daje jako loše slike tamnijih DSO objekata. Črsto se kropuju rubovi slika zbog užasnog šuma, pa se ostatak sređuje. Dalja uspešnost zavisi od baratanja sa raznim softverima. Oni koji su odlični izvuku prosečne fotografije u smislu da bi za takvu sliku trebala prosečna montaža i običan dslr fotoaparat što bi nadmašilo cenu ove kamere, ali bi za obradu trebalo manje muka.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Mislim da si dobio mišljenje svih astrofotografa, a to je ukratko: bljak.
A sad mišljenje kad isključim astrofografiju u sebi: ovo je otkrovenje za dobar deo ljudi koji su oduvek želeli da se bave (ponekad) astronomijom i (pomalo) astrofotografijom ali ih je odbijala kompleksnost našeg hobija i/ili finansijska komponenta.
Zaboravljate da na svetu ima jedno 10x više zainteresovanih za astronomiju nego onih koji se time amaterski uopšte i bave. Upravo ta grupacija je i ciljna grupa; kao što je mobilni telefon uprostio fotografiju do debilizma i približio je svima na planeti, tako i ovaj koncept ima isti cilj.

Po meni ovakva stvar može biti interesantna samo i jedino ako nameravaš da decu izvedeš na terasu, oduzmeš im telefone, sipaš im po sokić dok ovo čudo tuče ekspozicije, i na kraju održiš kratko predavanje o tome šta ćemo večeras videti. I to ti nije nikakva garancija da će deca biti zainteresovana za nebo i teleskope kao što smo mi bili u njihovim godinama. Dakle, dobro promisli da li ćeš da uložiš pare u nešto tako, tj da li je to potrebno. Činjenica da nema apsolutno nikakve mogunosti za upgrade ovaj proizvod svrstava u, pre ili kasnije, kategoriju "bačene pare". S druge strane, za 200e minitrack, dvesta još tripod i dve glave, trista neki krop i dvesta 55-250IS i imaš setup koji će da porazi fotke dobijene ovim čudom. Doduše nemaš apo-optiku ali imaš veći potencijal zbog većeg senzora a i veće tupljenje u obradi, pa sad ko šta više voli.

Predrag

Badava im otmem telefon kad opet moraju da gledaju u njega. 😀

Nisam ni imao nameru da kupujem, samo me je zanimalo vaše mišljenje koje je potpuno jasno.

S obzirom da sam od onih koji voli posmatrački da uživa i da je aktivan oko teleskopa do jutra nepodnošljivo mi je da kamera sama traži objekat a da ja čačkam zube.

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Astro_fun_times

Bili su na Mesijerovom maratonu neki momci. Da li je svaki imao po jedan ili je jedan momak imao dva, ne znam.
Ali dva Seestar teleskopa su bila tamo.
Sunce se lepo moze slikati sa njim uz odgovarajuci filter.
Mislim da su i kometu Pons Brooks slikali sa njim ali se ne secam.
Koleginicin sin ga ima, takodje su kometu slikali sa njim.

Ako su ta dva momka sa maratona aktivni na forumu i čitaju, mislim da bi oni bili najmerodavniji da iskažu svoja iskustva, zapažanja i mišljenja nakon korišćenja, da li valja, čemu valja i kako su zadovoljni.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Maki

Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Astro_fun_times

Ja licno ne bih bio zadovoljna tim slikama nakon potrosenih 500 dolara (a Predrag reče da je i više kod nas).

Bolje kupiti za te pare dobrog dobsona i na njega staviti mobilni telefon. Bolje ce se slike dobiti tako.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Predrag

Da, u TC je skoro 90 000 što smatram ludilom. Za taj kvalitet za 300 ili 400 e za zanimaciju bi mogao da zažmurim, ali za taj novac...
Pa bolje nešto na goto montaži...
150/750 na goto i mogu planete da ispadnu solidne, a i dso.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Astro_fun_times

Ma da, 90k je previse para.
Svaka ostala opcija je bolja nego Seestar u tom slucaju.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2