• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Omegon Dvogled Nightstar 15x70

Started by Predrag, November 24, 2021, 08:43:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Zdravo astronomi.

Zanima me ima li neko iskustva sa ovom markom dvogleda ili ima neko mišljenje?

Cena od 100e za 15X70 je primamljiva, ali verovatno ima neka začkoljica tako povoljne cene.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

DraganTesic

Управо сам поручио један. За тај новац, то је одличан двоглед. 

Predrag

Super.
Jel si posmatrao već noćno nebo? Kakva su konkretna iskustva na nebeskim objektima?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

DraganTesic

Не, још га нисам добио. Твоје питање ме је подстакло да детаљно прочитам све могуће рецензије и одатле извучем закључак. Замерке су углавном биле о присутном хроматизму када се користи дању или при посматрању ивице Месеца, Јупитера .. и о некорисној ивичној зони. Класика јефтиних двогледа. Мени то није важно, мислим није 70 него 65, видно поље није 4,4 степена него 4, па шта. Не гледам дању, не занимају ме ни Месец ни Јупитер ... Двоглед је првенствено намењен за DSO и ту је, кажу, врло добар. Има пуно замерки на квалитет каиша торбице :). Сви хвале, то је заједничко, за њих неочекиван, квалитет израде.

Када ми стигне проверићу.

ubootwaffe

Ja sam celo leto uživao u starom dobrom BPC 20x60 Tento, ali i u nemačkom Wetekom 9x60...
Razmišljao sam o nabavci Celestron SkyMaster 15x70 ili čak 20x80. S'jedne strane je šire vidno polje od 4.4°, a na drugoj strani 80mm...

Koliko vidim i ovaj Omegon ima gotovo iste karakteristike (Bak-4, fov 4.4°, eye relief 18mm itd) kao i SkyMaster 15x70 što znači da ih isti mali vredni Kinezi negde proizvode i sklapaju i samo malo kozmetički, vizuelno menjaju.

Na YT ima dosta afirmativnih videa o SkyMaster 15x70 tako da mislim da tu ne može da bude neke drastične razlike. Opet kažem, to je neko moje mišljenje, voleo bih da čujem utiske iz prve ruke kolege Dragana.
SkyWatcher Dobson 200/1200

Dvogledi:
BPC 20x60 3.5⁰, BPC4 12x40 6⁰, BPC 10x50 5.5⁰, BPC2 7x50 7.1⁰, BPC4 8x30 8.3⁰
Wetekom 9x60 5.5⁰, Columbus 10x50 5⁰, Revue 7x35 10⁰
Zrak RD 7x40 8.3⁰, Zrak RD 6x30 8.3⁰
BGT2 2.5x24 12.4⁰

DSLR:
Canon EOS 1300D

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Predrag

Quote from: DraganTesic on November 25, 2021, 10:16:33 pmНе, још га нисам добио. Твоје питање ме је подстакло да детаљно прочитам све могуће рецензије и одатле извучем закључак. Замерке су углавном биле о присутном хроматизму када се користи дању или при посматрању ивице Месеца, Јупитера .. и о некорисној ивичној зони. Класика јефтиних двогледа. Мени то није важно, мислим није 70 него 65, видно поље није 4,4 степена него 4, па шта. Не гледам дању, не занимају ме ни Месец ни Јупитер ... Двоглед је првенствено намењен за DSO и ту је, кажу, врло добар. Има пуно замерки на квалитет каиша торбице :). Сви хвале, то је заједничко, за њих неочекиван, квалитет израде.

Када ми стигне проверићу.

Jasno je da za taj novac ne treba tražiti dlaku u jajcetu, ali baš me zanima mišljenje iz prve ruke kad ga proveriš.
Jedna kratka recenzija. 😀
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Predraže, pošto smo istih (srednjih) godina razmisli i o TS 11x70. Malo je skuplji ali slika je u njemu zbog f-odnosa nešto sjajnija i to može da bude možda prednost na ultratamnim objektima. Osim toga imaš i šire vidno polje. Mana je što će potencijalne optičke greške u izradi sasvim sigurno biti više vidljive.
Ovo nije za nekog od 70-80 godina jer je izlazna pupila 11x70 dvogleda 6,3mm što neko u tim godinama teško da će da ima (mada individualne varijacije su velike). U najgorem slučaju bi kod takve osobe slika u 15x70 i 11x70 bila ista, budući da je prosek maksimalno dilatirane pupile u tim godinama 4.85 a pupila dvogleda 15x70 je 4,7.

spadej

Quote from: vlaiv on November 26, 2021, 12:02:59 amI meni se čini da je to isto što i TS 15x70

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1420_TS-Optics-15x70-Porro-Binoculars---LE-Series---for-low-light-conditions.html

Imao sam TS 10x50. Kupio nov, koristio 10-ak godina. Od prvog dana je mu je bezao fokus, kad se dvogled podigne gore, ka nebu. Stalno sam morao da drzim prst na tockicu, da mu ne dam da se okrece. Vise nasih drugara sa ovog foruma je pokusavalo nesto da uradi, ali bez uspeha. Nadam se da je to bio slucaj samo kod mene :(

POSEYDON

Quote from: spadej on November 26, 2021, 11:03:25 amImao sam TS 10x50. Kupio nov, koristio 10-ak godina. Od prvog dana je mu je bezao fokus, kad se dvogled podigne gore, ka nebu. Stalno sam morao da drzim prst na tockicu, da mu ne dam da se okrece. Vise nasih drugara sa ovog foruma je pokusavalo nesto da uradi, ali bez uspeha. Nadam se da je to bio slucaj samo kod mene :(

Imam i ja isti taj dvogled, i isti problem još kad sam ga kupio novog, u međuvremenu propale gume na okularnom delu, pitao onaj servis iz Kragujevca dal mogu da to srede ali nisu nešto bili raspoloženi za saradnju.

ubootwaffe

Quote from: Yagodinac on November 26, 2021, 10:56:26 amPredraže, pošto smo istih (srednjih) godina razmisli i o TS 11x70. Malo je skuplji ali slika je u njemu zbog f-odnosa nešto sjajnija i to može da bude možda prednost na ultratamnim objektima. Osim toga imaš i šire vidno polje. Mana je što će potencijalne optičke greške u izradi sasvim sigurno biti više vidljive.
Ovo nije za nekog od 70-80 godina jer je izlazna pupila 11x70 dvogleda 6,3mm što neko u tim godinama teško da će da ima (mada individualne varijacije su velike). U najgorem slučaju bi kod takve osobe slika u 15x70 i 11x70 bila ista, budući da je prosek maksimalno dilatirane pupile u tim godinama 4.85 a pupila dvogleda 15x70 je 4,7.


Sad baš gledam, pod uslovom da je FOV 81m / 1000, kao što piše u specifikaciji, to daje vidno polje od samo ~ 4.63°...
Obzirom na uvećanje od 11x to i nije neko širiko vidno polje.
Imam kod sebe i neki švajcarski dvogled 12x50 Handy-Look od čak 6.3°... Nakon BPC 20x60 i njegovih 3.55° vidnog polja, prosto mi bude odmor za oči ovih 6.3°...
Naravno, sve zavisi od afiniteta posmatrača, ali meni mnogo znači široko vidno polje. Dosta doprinosi sveukupnom uživanju u noćnom nebu i posmatranju.

Kolega Dragan reče da ovaj Omegon ne daje 4.4° već 4° tako da je možda diskutabilno koliko tačno daje i taj 11x70...
SkyWatcher Dobson 200/1200

Dvogledi:
BPC 20x60 3.5⁰, BPC4 12x40 6⁰, BPC 10x50 5.5⁰, BPC2 7x50 7.1⁰, BPC4 8x30 8.3⁰
Wetekom 9x60 5.5⁰, Columbus 10x50 5⁰, Revue 7x35 10⁰
Zrak RD 7x40 8.3⁰, Zrak RD 6x30 8.3⁰
BGT2 2.5x24 12.4⁰

DSLR:
Canon EOS 1300D

DraganTesic

Свако од нас има своја очекивања, жеље али та класа двогледа, мислим по цени, има своје реалне карактеристике. Сви они имају проблеме са хроматизмом који је присутан при посматрању осветљених објеката, али то се ноћу не примећује. Сви имају малу дисторзију слике са потамљењем ближе  крају. Астигматизам и кома су присутни при крају видног поља и уочљиви су при посматрању расејаних звезданих јата. Код њих је присутно и одсецање светлосног снопа објектива. Постоји онај једноставни тест са картонским квадратом који се постави што ближе објективу и који нам са тачношћу од пар процената покаже колико призме одсецају.( Иначе, одсецају зато што нису довољно велике) Рецимо Celeston SkyMaster 15x70 има реалну апертуру 63-65 мм...

 

DraganTesic

Quote from: Predrag on November 26, 2021, 12:07:56 am
Quote from: DraganTesic on November 25, 2021, 10:16:33 pmНе, још га нисам добио. Твоје питање ме је подстакло да детаљно прочитам све могуће рецензије и одатле извучем закључак. Замерке су углавном биле о присутном хроматизму када се користи дању или при посматрању ивице Месеца, Јупитера .. и о некорисној ивичној зони. Класика јефтиних двогледа. Мени то није важно, мислим није 70 него 65, видно поље није 4,4 степена него 4, па шта. Не гледам дању, не занимају ме ни Месец ни Јупитер ... Двоглед је првенствено намењен за DSO и ту је, кажу, врло добар. Има пуно замерки на квалитет каиша торбице :). Сви хвале, то је заједничко, за њих неочекиван, квалитет израде.

Када ми стигне проверићу.

Jasno je da za taj novac ne treba tražiti dlaku u jajcetu, ali baš me zanima mišljenje iz prve ruke kad ga proveriš.
Jedna kratka recenzija. 😀

Данас ми је стигао. Први утисак: надмашио је моја очекивања. Немам статив за њега, небо је облачно и ко зна када ће се разведрити, а код мене у Новом Београду су звезде ретка појава, па сам зато одмах урадио шта сам могао.

Да одмах прескочим козметику и да пређем на битно. Премази су заиста потпуни, зелени. Излазни зраци су,  на први поглед, округли, нисам радио тест одсецања.  Механика ради равномерно са отпором, баш како треба. Све је чврсто. Фокусирање је лако и брзо. Слика је контрасна, сјајна и чиста, треба се потрудити да би се приметило погоршање на самом крају. Пренос боја је природан. Немам у близини зид од цигли, а посматрањем ивица симса нисам видео неко приметно савијање. Посматрањем којекаквих сијалица нисам приметио хроматизам. Колимација је добра.

Све време имам утисак да нешто није у реду. Очекивао сам свакојака погоршања слике почевши од  70-80% видног поља, али није тако. Можда негде грешим или ми се вид погоршао?

Прави тест је посматрање звезда. Кад се стекну услови за то, урадићу, касније.

Predrag

Hvala za info.
Nadam se da će slično biti i na zvezdama.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

ubootwaffe

Quote from: DraganTesic on November 29, 2021, 04:46:55 pm
Quote from: Predrag on November 26, 2021, 12:07:56 am
Quote from: DraganTesic on November 25, 2021, 10:16:33 pmНе, још га нисам добио. Твоје питање ме је подстакло да детаљно прочитам све могуће рецензије и одатле извучем закључак. Замерке су углавном биле о присутном хроматизму када се користи дању или при посматрању ивице Месеца, Јупитера .. и о некорисној ивичној зони. Класика јефтиних двогледа. Мени то није важно, мислим није 70 него 65, видно поље није 4,4 степена него 4, па шта. Не гледам дању, не занимају ме ни Месец ни Јупитер ... Двоглед је првенствено намењен за DSO и ту је, кажу, врло добар. Има пуно замерки на квалитет каиша торбице :). Сви хвале, то је заједничко, за њих неочекиван, квалитет израде.

Када ми стигне проверићу.

Jasno je da za taj novac ne treba tražiti dlaku u jajcetu, ali baš me zanima mišljenje iz prve ruke kad ga proveriš.
Jedna kratka recenzija. 😀

Данас ми је стигао. Први утисак: надмашио је моја очекивања. Немам статив за њега, небо је облачно и ко зна када ће се разведрити, а код мене у Новом Београду су звезде ретка појава, па сам зато одмах урадио шта сам могао.

Да одмах прескочим козметику и да пређем на битно. Премази су заиста потпуни, зелени. Излазни зраци су,  на први поглед, округли, нисам радио тест одсецања.  Механика ради равномерно са отпором, баш како треба. Све је чврсто. Фокусирање је лако и брзо. Слика је контрасна, сјајна и чиста, треба се потрудити да би се приметило погоршање на самом крају. Пренос боја је природан. Немам у близини зид од цигли, а посматрањем ивица симса нисам видео неко приметно савијање. Посматрањем којекаквих сијалица нисам приметио хроматизам. Колимација је добра.

Све време имам утисак да нешто није у реду. Очекивао сам свакојака погоршања слике почевши од  70-80% видног поља, али није тако. Можда негде грешим или ми се вид погоршао?

Прави тест је посматрање звезда. Кад се стекну услови за то, урадићу, касније.

Сјајно, честитам на принови. :)

Да ли сте можда проверили (упоредили са неким другим) да ли је видно поље заиста 4.4 степена и да ли је 65 или ипак као што каже спецификација 70 мм?

Иначе, ја сам статив набавио у једној радњи са фото опремом за мање од 2000 дин, а мислим да адаптери могу да се нађу на КП за пар стотина динара...
SkyWatcher Dobson 200/1200

Dvogledi:
BPC 20x60 3.5⁰, BPC4 12x40 6⁰, BPC 10x50 5.5⁰, BPC2 7x50 7.1⁰, BPC4 8x30 8.3⁰
Wetekom 9x60 5.5⁰, Columbus 10x50 5⁰, Revue 7x35 10⁰
Zrak RD 7x40 8.3⁰, Zrak RD 6x30 8.3⁰
BGT2 2.5x24 12.4⁰

DSLR:
Canon EOS 1300D