• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sastav posade za put na Mars

Started by Kizza, September 10, 2007, 09:57:33 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Skyw@lker

Ma dajte ljudi uozbiljite se, govorimo o putovanju veka - putovanje na Mars!!!! :) Mislim da samo treba sve to da se sredi "finansijski", a za ostalo cemo lako... Previse se dize fama oko tog "pisholoskog" profila, pa kako je onaj Rus proveo skoro godinu dana na orbitalnoj stanici i nije poludeo, a gde su tu podmornicari koji provode isto mnogo mnogoooo vremena u podmornicama gde cak i nemaju neki "pogled" kakav ce imati ti buduci putnici. A sada se samo malo uzivite vise u umove tih ljudi koji putuju na Mars i umesto sto znaju da su u nekoj "Biosferi" na Zemlji i smaraju se u nekom experimentu, oni putuju zaista ka Marsu, gledaju zvezde i uzivaju u ushicenju koje ih ceka... Tek zatim na samom Marsu! Zamislite samo kakve izlaske i zalaske sunca ce oni videti... Kakve dozivljaje proziveti! Kakva "Biosfera" kakvi bakraci, niko ali NIKO ne moze da predvidi sta ce biti i sta ce se desavati i kao "simulirati" neke tamo uslove koje ih cekaju.... Po meni glavni problem je idalje finansijske prirode, treba poslati velike kolicine hrane, goriva i kiseonika na Mars, napraviti prvo tamo nesto gore pa tek onda slati ljude koji ce psihicki biti veoma veoma "srecni" vecinu svog vremena i nece imati vremena za depresiju i druge gluposti od silnih istrazvanja i dozivljaja koje ih cekaju tamo...

P.S. Kada bi budzeti za vasionska istrazivanja bili veci i putovanja u svemir bi bila konfornija i manje opasna, tako da smo opet na pocetku...
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

sashastar

Kazes finansijski problem.
To ja mogu da kazem za mene (ali i za mnoge).
Ali za Mars to uopste nije problem.
Nego ljudi treba to cudo od broda sastaviti i jos da jurisa sto brze a da
ga nesto ne zakaci ili da se ne pokvari na pola puta.

Problemi za put na Mars
-Gorivo
-Kiseonik
-Hrana
-Oprema
-A mikorometeoriti samo cekaju da buse
-Kompjuteri (a sa njima nikad neznas na cemu si)
-Zracenja
-Kvalifikovani eksperti za sve i svasta i jos da su astronauti
po mogucstvu da ne odlepe usput.
Odu tamo a zvekne neka sestomesecna Marsovska oluja
ITD

Kizza

Da sam Ja  neko,mislim jesam ali nisam neko,odmah bi prepravio ove glupe rakete sa nuklearnim bojevim glavama i umesto atomskih bombi stavio bih vodu,hranu i gorivo i ispalio bih ih ka Marsu!Valjda bi stigli za 2 godine a posto je hladno nista se ne bi pokvarilo!Jedino da posada bude stvarno OK!
Slazem se i sa Skyw@lkerom i Sashastarom,bio bi to skup ali fantastican izlet i ljudski uspeh :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

ikalo

hmm.... ima jedan mali problem sa slanjem namirnica na mars...

a to je... da li može to sve precizno da se spusti na mali prostor...

šta ti vrijedi da imaš nekoliko tona kisika, vode, hrane i ostalog, ako nemaš resursa (energije i hrane recimo) da od mjesta spuštanja dođeš do zaliha...


Skyw@lker

Veruj mi to nije problem ,sa danasnjom tehnologijom mozes da sondom poslatom pre nekoliko godina potrefis Pluton za sedam godina i da tacno proracunas kada ce se u sekundu naci na toj i toj poziciji... Na Marsu su se recimo spustali Spirit i Opportunity na tacno predvidjene lokacije koliko znam sa greskom od nekoliko metara, koje su godinama ranije skenirali sonde koje orbitiraju oko Marsa (MGS npr.), merili, proracunavali povoljne lokacije itd. Ah ti kompjuteri, ne mozes sa njima a ne mozes ni bez njih  ;)
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Skyw@lker

Quote from: sashastar on September 14, 2007, 12:07:54 pm
Problemi za put na Mars
-Gorivo
-Kiseonik
-Hrana
-Oprema
-A mikorometeoriti samo cekaju da buse
-Kompjuteri (a sa njima nikad neznas na cemu si)
-Zracenja
-Kvalifikovani eksperti za sve i svasta i jos da su astronauti
po mogucstvu da ne odlepe usput.
Odu tamo a zvekne neka sestomesecna Marsovska oluja
ITD



Pazi slazem se ja sa tim u globalu, ali to su sve problemi koji su postojali i pre 30 godina kada se isto govorilo o putovanju na Mars, doduse sa manjim zarom nego danas... Pa sitacija se ipak znacajno promenila do danasnjih dana! Potrebna je samo volja politicara i velika finansijska ulaganja da se to ostvari! Samo to!!! Da nije bilo odlaganja u budzetu NASE i da Rusija nije to sto jeste Svemirska stanica bi trebalo da bude vec odavno gotova, ovako je izgradjuju sa godinama zakasnjenja i u hodu menjaju planove... Ako su mogli da izgrade svemirsku stanicu vec drugi put, i to jos vecu i bolju, u kojoj boravi toliko ljudi, sta ih kosta recimo da nadograde jace motore na svemirskoj stanci, postave dodatne module za kiseonik i hranu, zatim rezervene module za recikliranje i i samo je pretvore u brod za Mars? Ionako ce napraviti novu za koju godinu... E pa problem je sto nece jer fali kako ono kazu politicari "sredstava" i "isplativosti" za tako nesto... I oko Zemlje imas mikrometeorita, i u ISS imas opreme dovoljno za dugi boravak u svemiru, a sa kompjuterima znas na cemu si ako ih dobro poznajes... Po meni jedini najveci problem je zracenje koje je jace kada nisi zasticen magnetosferom Zemlje i mikrogravitacija koja mora da postoji tokom puta (sto je resivo recimo sa jonskim motorima koji bi ubrzavali veci deo puta brzinom 1g ka Marsu pri cemu bi astronauti osecali upravo to ubrzanje kao silu teze)...
Samo mogu da zamislim sta sve imaju Ameri i Rusi, a sto mi ni ne znamo... Mi znamo samo jedan mali delic onoga sto oni planiraju i plasiraju u javnost, necu da zvucim paranoicno ali tako je uvek bilo i za svemirska istrazivanja i za ostalo... Opet kazem glavni problem je ulaganje u sav taj podvig...
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

sashastar

Znam da je bilo u planu kod amera da se prvo posalje jedna vrsta
tankera (cisterni) sa gorivom do Marsa i jos nesto zaliha i opreme.
Tako da kada buduci brod sa ljudskom posadom dode do Marsa moze
da  natankuje gorivo i zalihe kao itd. za povratak.
Jer su bili izracunali da bi sa time dobili vise prostora na brodu
a i sam brod bi sa time bio brzi jer bi bio laksi a i manji.

E sad tu nastaje problem jer bi na taj nacin morali imati dva razlicita broda.
I naravno dodatne troskove na koji bas nisu spremni da odrese kese.


sale11472

Tja posada je najmanji problem mislim da je Skyw@lker pogodio u zicu tj dobrovoljaca ne bi manjkalo ali manjkal dobre volje medju onima koji treba da odrese kesu. Na zalost mnogo je lakse izvuci pare iz Iracke nafte i sl. nego iz Puta na Mars, bez obzira sto bi ovo drugo kostalo neuporedivo manje nego ono prvo ::) Ko zna mozda bi ipak bilo dobro da se u celu astronauticku pricu umesa malo ozbiljnije privatni sektor, bez obzira na Google i Brensona ipak je sve to jos em stidljivo em sracunato na kratkorocno vracanje para ili na (relativno) jeftinu reklamu....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sashastar

Eh kada bi neki ekstra CILJ pokrenuo tu kosmicku zemljanu masineriju.
Sada cu da lupim primer:
Zamislite samo da se uoci da je postojao neki oblik zivota na Marsu.
Sada naravno zaleden i okamenjen ala bi jurnuli da ga donesu na Zemlju.
A zamislite kada bi tek nesto mrdalo.............................. ::)

Skyw@lker

offtopic: Jos bolje kada bi nasli neko gorivo, neku "naftu". I to bas na Marsu.  ;D

Ok, sada vec preterujem, ovo vec prelazi u spekulacije koje su za SF :)

Bolje da iskuliram - sta cu narode, mnogo volim Mars! :)

"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

sale11472

Tja ja sam vise za varijantu da je Zemlja kolevka covecanstva a da se iz kolevke pre ili kasnije mora izaci (prafrazirani K.C.) ali dobro treba biti realan i poceti sa bebecim koracima ma kako oni trapavi bili a treskanje na "pozadinu" bolno .....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Na zalost Ja planetu  Mars dozivljavam kao "rezervnu"  jer toliko cemo zagaditi nasu da cemo morati da se selimo.
Artur Klark je "tipovao" Saturnov mesec Evropu ali meni je Mars bolji izbor jer ako ljudi budu imali volje mogu ga "urediti" kako nama odgovara a ako sledece generacije budu pametne na Marsu mogu koristiti samo Sunce i Vetar kao glavne izvore  energije!
Ionako ce se Sunce pretvoriti u Crvenog Dzina  i moracemo ici dalje i dalje.......... 8)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

stameni

Quote from: Kizza on September 16, 2007, 10:08:44 pmIonako ce se Sunce pretvoriti u Crvenog Dzina  i moracemo ici dalje i dalje.......... 8)


Where no one has gone before :)

Kizza

Ета можно!В Чернају Рупу!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Skyw@lker

Dajte ljudi nemojte biti taki pesimisti!  :) Gledacemo mi spistanje coveka na Mars, barem cemo mi biti tada u EU, pa cemo to sve pratiti na nekim HD televizorima  u nekoj perverznoj rezoluciji ;D
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."