• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

sta je to mrak ?

Started by raskoljnikov, April 14, 2009, 07:58:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Ma šta me briga za civilizaciju; apertura mog teleskopa poslednjih godina je porasla za 0.000000000000000045 mm jer se svemir širi ;D i što da kupujem onda veći?

Kizza

Da , ali  zašto se moj BUĐŽET smanjuje  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Yagodinac

Vidiš, to je specijalni postulat tranzicije primenjen uglavnom na naš referencijalni sistem. Nisi jedini, i meni kasni plata a nikad dosad nije ???
To znači da vreme sa širenjem teče sporije.

mravic

A ja se pito zašto mi se struk širi, kad ono...zbog Univerzuma, baš kako se zove i naše AD.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Kizza

Hm,da li bi trebalo da se plašimo "Svemirskog" MRAKA :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

goranm

Quote from: Yagodinac on May 08, 2009, 04:33:12 pm
Quote from: goranm on May 08, 2009, 02:47:19 pm
Naravno zid ce u jednom trenutku dostici brzinu svetlosti, mada je zaista dobro pitanje kolikom se on brzinom vec sada krece i sta je iza tog zida.

Mnogo je veća verovatnoća da je zid itekako dostigao c ali ga mi zato ne možemo videti. Mislim da postoji distanca preko koje ne možemo videti kao što postoji bleda granica preko koje gromove u oluji ne možemo čuti (npr 30-40km). To ne znači da iza te granice ne postoje druge oluje :)
Postoji analogija sa crnim rupama i horizontom događaja odakle čak ni svetlost ne može da pobegne. Horizont je zapravo nevidljiv, a u zavisnosti od ugla upadne svetlosti može da bude takoreći providan ili čak da reflektuje svetlost okolnih zvezda kao ogledalo. To su krajnosti a kad ne bi bilo nikakve absorpcije fotona od ivice vidljivog univerzuma dovde bilo bi lepo u te svrhe uposliti Habl ;D

Jeste, ali za nas on nikada nece moci da ide brze od svetlosti, tj. nece cak ni moci da je dostigne. Izmereno je, jos pre 15-20 godina, pozadinsko zracenje o kome sam govorio. U svim prevcima ga ima. Nije uniformno tj. homogeno (varira unutar 0.8K), ima manjih razlika-neujednacenosti, ali je u proseku na oko 2K. To je ta granica, tj. ostatak big bang-a. Da je 0 onda ne bi bilo nicega, ovako je to dokaz da ima necega. Verujemo da ce neki novi habl jednog dana moci da da odgovore na neka pitanja. Ostaje da cekamo.

Yagodinac

CERN > 20 godina istraživanja > gomila čestica koje idu brže od svetlosti > teleskopi koji koriste dotične čestice > mi prodajemo naše amaterske teleskope budzašto

;)

Kizza

Nadam se da Ameri neće uništiti MRAK kada uključe ono LASERSKO "čudovište" :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

cola

Koje LASERSKO "cudoviste"??
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

SUPERHEROJ

Mislim da je Kizza mislio na http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/14/Nauka/65194/Najve%C4%87i+laser+na+svetu.html

bear

Ma uobicajeni RTS-novinarski-bla-truc prevod.  "omogucava proizvodnju beskonačne količine čiste energije". How yes no.

Kizza

Moras priznati da je velik i jak  :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

cola

I sta ce oni s tim cudom da rade?
Sta da proizvode el. struju ili da nas gadjaju laserskim snopovima???
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Kizza

He,he,na svu sreću nije oružje!Koliko se iz priloženog vidi služiće za eksperimente a najvažnije da će pokusati da stvore "MALO SUNCE" to jest imitirace procese na Zvezdama gde ćemo imati neiscrpni izvor energije.Obećavaju svašta a šta će biti videćemo ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

cola

Sto sta nije osmisljeno kao oruzije al je sluzilo ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com