• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomracenje Sunca 29.03.2006.

Started by Sich, March 23, 2006, 02:26:52 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

U sredu, 29. marta 2006. nebeska mehanika priredjuje jos jedan spektakl.

Pomracenje ce se iz nase zemlje videti kao delimicno sa maksimum oko 60% prekrivenog Sunca.

Za one srecnije/spremnije/zagrizenije pomracenje ce se iz Libije, Egipta, Turske... videti kao totalno sa trajanjem preko 3.5 minuta u krajevima gde ce preci centralna senka. Turska je objavila da ce se samo u gradu Antaliji naci preko milion tragaca za pomracenjem. O ukupnom broju mozemo samo da nagadjamo.

Za detalje o vremenima kontakata i maksimumu na http://www.astronomija.co.rs/suncsist/Sunce/pomracenje/2006/eclipse2006.htm
ili
http://sunearth.gsfc.nasa.gov/eclipse/SEmono/TSE2006/TSE2006.html

Kao i uvek vecina nas je u milosti i nemilosti vremenskih prilika. Pa ako nemate balon ili avion kojim posmatrate zelimo nam vedro nebo 29.03.

P.S. Naravno Sunce NE posmatrati nezasticenim okom. Filter za posmatranje Sunca nije tesko naci. Ako ga bas nemamo, odlazak u podrum je lose resenje za posmatranje spektakla iznad vas.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

astromilke

Sto se tice zashtite citao sam na AM sajtu gomilu resenja kako se zastititi ali  pre neki dan sam gledao onu enciklopediju svemira na DVD-u i izmedju ostalog primetio sam da su neki likovi stavljali foliju preko teleskopa i dvogleda, bukvalno kao kad poklopish teglu sa istim. E sad da li je to folija ona aluminijumska za kucnu upotrebu ili ne? To me je malo zbunilo, a nisam pokusao da pogledam sunce kroz nju jer je trenutno nemam!
SW Newton 76/900
EOS 1200D

Sich

To jeste aluminijumska folija, ali naravno nije ona za kuhinjske potrebe. Mada bi bilo super da su folije za posmatranje Sunca toliko jeftine. Ako uperis kuhinsku alufoliju ka Suncu neces nista videti jer nije prozirna (pod uslovom da nema neko ostecenje, procep).
Te folije za SUnce stvarno izgledaju kao kuhinjska iz razloga sto su aluminizirane. Najcesce se koristi Mylar folija. Poznata varijanta je i baader folija
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

GENESIS

Moram da Vam ispricam sta mi se desilo prilikom jednog pomracenja sunca.
Taj dan sam bio na poslu. Kad odjednom krece radna akcija starijih kolega. Dobro su zatvorili sve prozore i zakucali preko cebad.Sve su proverili "komisijski" da slucajno "ne bi proslo" neko zracenje. Tu staru cebad punu prasincine drze u podrumu za situacije katastrofe.
Onda su se zatvorili u jednu prostoriju i cekali da najgore prodje.
Proslo radno vreme i ja jedini krenem kuci , kad ono nema zive duse na ulici.

Tako kad dolazi pomracenje sunca meni odmah pripadne muka jer se setim prasnjavih cebadi na zatvorenim prozorima.

Srdacan pozdrav  :roll:

vmiro

Quote from: "GENESIS"Moram da Vam ispricam sta mi se desilo prilikom jednog pomracenja sunca.
Taj dan sam bio na poslu. Kad odjednom krece radna akcija starijih kolega. Dobro su zatvorili sve prozore i zakucali preko cebad.Sve su proverili "komisijski" da slucajno "ne bi proslo" neko zracenje. Tu staru cebad punu prasincine drze u podrumu za situacije katastrofe.
Onda su se zatvorili u jednu prostoriju i cekali da najgore prodje.
Proslo radno vreme i ja jedini krenem kuci , kad ono nema zive duse na ulici.

Tako kad dolazi pomracenje sunca meni odmah pripadne muka jer se setim prasnjavih cebadi na zatvorenim prozorima.

Srdacan pozdrav  :roll:


Pa sto im ne objasni koliko su u zabludi, cisto da te ne nerviraju...npr. sad u srijedu :D

GENESIS

SUNCE SE NE SME POSMATRATI GOLIM OKOM  :!:
Moguce je trajno ostecenje vida. Za posmatranje sunca su neophodni filteri koji su specijalno napravljeni za tu svrhu.

Vise informacija na ovoj adresi :

http://www.astronomija.co.rs/suncsist/Sunce/pomracenje/gledanje.htm

GENESIS

Vmiro,

Ti znas da mi zivimo u drustvu gde su svi extra pametni i sve znaju.

Srdacan pozdrav  :(

astromilke

Pretpostavljao sam da je tako.

GENESIS, te tvoje kolege nisu ni svesne da su im ta prasnjava cebad vise nakodila nego eklipsa!  :) Preporucio bi ti da se ne nerviras zbog toga jer nema svrhe, takvi ljudi su svuda oko nas!

Steta sto se pomracenje ne desava svaki dan, manje bi ih bilo na ulici!  :evil:
SW Newton 76/900
EOS 1200D

Skyw@lker

Quote from: "GENESIS"Moram da Vam ispricam sta mi se desilo prilikom jednog pomracenja sunca.
Taj dan sam bio na poslu. Kad odjednom krece radna akcija starijih kolega. Dobro su zatvorili sve prozore i zakucali preko cebad.Sve su proverili "komisijski" da slucajno "ne bi proslo" neko zracenje. Tu staru cebad punu prasincine drze u podrumu za situacije katastrofe.
Onda su se zatvorili u jednu prostoriju i cekali da najgore prodje.
Proslo radno vreme i ja jedini krenem kuci , kad ono nema zive duse na ulici.

Tako kad dolazi pomracenje sunca meni odmah pripadne muka jer se setim prasnjavih cebadi na zatvorenim prozorima.

Srdacan pozdrav  :roll:


Hehehe da nije to bilo '99? Znam da je pomracenje bilo pre podne, a ulice skroz prazne, medjutim na Kalimegdanu je bilo prijatno iznenadjenje: mnogi ljubitelji astronomije i poznavaoci prirode pomracenja su se okupili na Kalimegadnskoj terasi i uzivali u "nebeskoj" predstavi!
A sto se tice cebadi i skrivanja, vise nista ne moze da me iznenadi sa obzirom u kakvoj zemlji zivimo!
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

GENESIS

Skyw@lker,

Upravo tako. To pomracenje sunca je bilo 11.8.1999. godine.

stefan

Steta sto nemam te naocare :verysad:  :verysad:

plandor

Pozdrav,
da li je i koliko bezbedno da se pomracenje gleda kroz rengenski snimak (jedan ili vise njih)? Posetio sam link koji je GENESIS dao, radi malog podsecanja, ali tamo nisam nista nasao za ovaj nacin posmatranja, a znam da su neki ljudi koristili upravo ove snimke za posmatranje. Licno, nikada nisam koristio rengenske snimke, pa bi mi vasi odgovori dobro dosli.

mravic

Mozes da koristis snimke ako su skroz crni. Tj taj deo koji je skroz crn.
Najbolje je ako poznajes nekoga u nekoj stampariji. Oni koriste slicne filmove za stampu tj, Filmovanje i odlicni su.Skroz su crni i velike povrsine.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

wexy



Biće prenos ovde (29.03. od 12:00 - 13:15 CEST sa komentarima i od 11:30 - 14:30 CEST samo pogled kroz teleskop):
:arrow: http://www.exploratorium.edu/eclipse/2006/index.html

plandor