• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Osipanje clanova foruma - zasto!?

Started by Vlada, December 31, 2009, 12:30:41 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

marino

ok. slazem se..evo ja cu odraditi poglavlje/brosuru/knjizicu o svjetlosnm zagadjenju...to je prakticno gotov uradak trebam ga "ispeglati"..

m
Vidulini Observatory

Predrag

Quoteok. slazem se..evo ja cu odraditi poglavlje/brosuru/knjizicu o svjetlosnm zagadjenju...to je prakticno gotov uradak trebam ga "ispeglati"..

m


Fenomenalno.
Ja sam već napisamo kratak uvod i počeo sa svojom delom koji je dogovoren sa colom.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

cola

January 04, 2010, 03:02:48 pm #33 Last Edit: January 04, 2010, 03:22:18 pm by cola
Super!
Nadam se da cemo se svi videti na Letenci u martu, pa cemo se tamo jos malo dogovoriti, ispricati itd. ;)
A za stranu AUV na fejsu sam sproveo malo popularizacije :) pa mi se vec prvi dan odazvalo 14 ljudi sada ima 63 obozavaoca iz sveta astronomije :)... Bice ih jos :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

marino

Vidulini Observatory

CyberianIce

Stvarno imam osecaj da u poslednje vreme najvise pisem na ovom forumu. Nebi to bio toliki problem ali imam osecaj da vam "zagadjujem" ovaj forum svojim glupostima. Nadam se da me razumete, ja jednostavno sa svojim znanjem o prakticnoj astronomiji ne mogu da doprinesem popunjavanju foruma sa kvalitetnim sadrzajima, medjutim posto istinski volim astronomiju i zelim da napredujem u tome, necu se tako lako odreci ove privilegije da razmenjujem iskustva sa vama. Jednostavno, nemam mnogo izbora, pa vas pitam: sta se desava, gde su svi otisli? Zar nije zima vreme kad bi trebalo da je najjaca aktivnost na forumu, dok su ove magle, i snegovi, ruzno vreme da se radi ista prakticno? Za ocekivati je da vise ljudi iz ove price provodi vise vremena ispred racunara gde moze makar indirektno da bude u kontaktu sa ovom materijom? Pa nisu valjda svi oboleli do "sindroma guraca stakla"...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Ljubo

Zaista, u istom periodu prošle godine bilo je više ljudi koji aktivno učestvuju na forumu.
Uopšte uzevši, zainteresovanost za astronomiju i apstraktne nauke je opala, iako je prethodna godina bila Međunarodna godina astronomije. Glavni razlog po meni je ekonomska kriza - ljudi se više bave svakodnevnim problemima, a i teže se odlučuju za investiranje u astro opremu (za šta imam potvrdu od jednog distributera astro opreme). Dalje, aktivnosti astronomskih društava su na manjem nivou od potrebnog, i više se svode na razmjenu iskustava, a manje na popularizaciji, iako bi to trebalo da im je jedan od osnovnih ciljeva. Ne treba zanemariti ni gašenje časopisa "Astronomija" koji je itekako doprinosio popularizaciji.
Uz sve to, kao društvo u tranziciji, drastično je porastao potrošačko-materijalni mentalitet, što ljude de fakto udaljava od duhovnosti, a njeno prakticiranje svodi na najmanju mjeru (to je isti onaj razlog zbog kojeg danas ima malo romantika - tako bar statistike govore ;) .

Zbog svega napred rečenog, predlagao sam skup na temu "Astronomija kod nas danas - kuda dalje?". To bi bio pokušaj da se predlože rješenja i omasovi zanimanje za ovu i njoj srodne nauke. Jer, i pored svega, na zapadu (kome težimo) astronomska društva itekako rade na popularizaciji i listom imaju značajan broj članova. Znači, nešto se može uraditi.
Evo, za početak, možemo na Skype-u da organizujemo nešto na tu temu, na sljedećoj konferenciji. Mislim da damo smjernice, ali bi trebalo da se uključe i neki predsjednici društava (ili njihovi zamjenici).

cola

Mozemo na Skajpu, ja sam za... Samo moramo da pomerimo vreme negde tri sata iza ponoci kada ima i do 4X manje korisnika na samom Skajpu, pa se onda vece konferencije (oko 8 ljudi) ne koce, ili da idemo bilo kada, al preko konferencijskog ceta.
Imam i ja neke predloge, sad koliko su oni izvodljivi videce te. A za to je potrebno uloziti i neki napor...
CyberianIce, ti, slobodno pisi. Sve je uredu dok se ne vredjamo itd ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com