• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Durbin i astronomska posmatranja

Started by Marcony, March 24, 2006, 07:33:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Marcony

Pozdrav svima na forumu...pratim forum vec jedno 3-4 nedelje, pa evo i ja da pitam nesto.

Imam durbin na kome pise "Dan Beam  25x30mm".

Koliko sam razumeo, 25 je uvelicanje, a 30 je velicina objektiva. Da li sam u pravu?

I sad ono vaznije...da li mi neko moze reci sta da ocekujem (znam da ne treba previse da se nadam) da cu moci da vidim na nebu.

Unapred hvala.

mravic

U pravu si da je prvi broj povecanje a drugi precnik objektiva.
Moses da vidis jako malo ali ipak se da videti Mesec, Andromedina galaksija, Saturn, Jupiter, M13, i jos ponesto. Jedino bi trebalo da znas gde se sta nalazi.
Malo ti je mali precnik objektiva.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Marcony

Otprilike sam i mislio da cu moci videti Jupiter i Saturn.
Precnik objektiva...takav je, sta da mu radim. Bitno je da posluzi svrsi.
Samo jos da pitam...kakav stalak da nabavim i gde da ga potrazim, posto se dosta drma cak i dok sam gledao Mesec. Inace, na Mesecu (jedino sto sam do sada gledao) se sa njim mogu primetiti krateri, ali uz drmanje, i to je dosta tesko.

A sto se tice snalazenja...Stellarium mislim da moze da mi pomogne.


mravic

Kakav god stalak da nabavis bice ti dobar stim da ti bude udobno dok gledas. To je lagan durbin tako da ces i sa najobicnijim fotografskim biti prilicno zadovoljan.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Marcony

Quote from: "mravic"...
Malo ti je mali precnik objektiva.


Cisto da pitam...da li mali precnik predstavlja neki problem?

mravic

Naravno da je problem. Da nije, niko ne bi pravio vece teleskope.
Uobicajeno je da se kod amatera koristi minimalno 50 mm precnika jer sa njim se vec moze videti dosta toga. Naravno da je 80 mm mnooogo bolje a o vecim precnicima i da ne govorim.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

layc

zbog cega je vazan precnik durbina,da ne utice na uvecanje ili nesto drugo

CyberianIce

May 08, 2010, 02:30:13 am #8 Last Edit: May 08, 2010, 02:39:44 am by CyberianIce
Utice na kolicinu svetlosti koju sprava moze da prikupi, tako da vecim spravama mozes da vidis mnogo tamnije objekte a ovi svetliji ti budu kontrasniji, samim tim vise detalja se vidi. Maksimalno upotrebljivo uvecanje teleskopa je grubo precnik objektiva u milimetrima puta 2, znaci velicina sprave ti diktira i maksimalno uvecanje koje mozes da izvuces iz nje.

Kod durbina sa fiksnim uvecanjima (kao sto je slucaj sa gore pomenutim) to diktira i velicinu vidnog polja jer je direktno vezano za fokalni odnos objektiva.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

cola

I precnik ti zavisi i od toga koliko moze da razluci neke bliske objekte, npr dvojne zvezde i slicno :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

layc

recite mi nesto o ovom durbinu skywatcher 15-60x60

cola

Pa ja sam za to da stekas pare polako, pa onda uzmes neki teleskop :)
Ili sada uzmes dvogled :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com