• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Teleskop TCM 76/700

Started by madscientist, June 26, 2012, 04:00:53 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

madscientist

Kao sto sam vec rekao, nazalost nemam mogucnosti da dodjem zbog posla, a ako vama ne verujem kome bih onda? :) I ako jedva cekam da porucim teleskop ipak pokusavam da se strpim i da ne pogresim u izboru.

Primetih da je razlika oko 76/700 i 76/900 velika u npr. gledanju Juptera, ali ima jako malo slika sa ovih teleskopa na netu pa sam mislio da je najbolja solucija da se prvo ovde raspitam.

Sekula

June 29, 2012, 12:26:01 am #16 Last Edit: June 29, 2012, 01:39:02 am by Sekula
Refraktori su jako dobri ali ako su u pitanju apohromati. Ja bih pre izabrao njutna na ekvatorijalnoj montaži, ne na azimutalnoj. Ali sve ovo što je ponudjeno ima f broj preko 10 (dobije se deljenjem žiže sa prečnikom objektiva). Što je f manji onda je i slika svetlija. Naravno, svetlosna moć je direktno povezana sa širinom objektiva tj prečnikom ogledala.

Iskreno, teško mi je lično da zamislim da me neko tera da kupim nešto samo na osnovu net pretrage, a da to nisam u stanju da direktno vidim, makar u radnji. Jedina prodavnica za teleskope koja je u Srbiji je u Subotici. Zato sam predložio da je bolje da posetite neki astro kamp gde imate teleskope na jednom mestu i to raznorazne + dobijete informacije iz prve ruke, a predstojeća Letenka je idealna za tako nešto jer je to najveći kamp do sada u našoj zemlji, ovakve vrste.

Ja vam lično od svega ovoga ništa ne bih preporučio. Po meni je najbolje da uzmete onda jedan običan mali dobson i to upravo ovakav kakav je u ponudi. Kada budete išli negde dovoljno je da ga stavite na haubu od auta, ili na rasklopni kamp stočić:

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/76300-dobson-mini-skywatcher

Razlog je sledeći, imaćete sasvim dovoljno mogućnosti da sa ovim instrumentom gledate i Mesec kao i planete, pa i deep sky. Naravno, uzećete makar jedan dobar okular od recimo 10 mm ili barlow (mislim da u paketu idu okulari od 20mm i 4mm), pa lagano uz zvezdane karte i pc ili smart planetarujm programe ćete naučiti da se snalazite. I sačuvaćete deo para od plate. Kada budete rešili da napredujete, uzećete onda nešto drugo a ovaj instrument ćete uvek moći nekom da prodate.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kostur

Sekula ima lepu ideju, međutim, smatram da je 76/300 ipak baš za decu ;D Verujem da nemaš iskustva u posmatranju osim Meseca. Nema ničeg goreg od malog refraktora [50-80), mislim meni je minimum 80 mm ok. Ja bih ti preporučio da uzmeš 90/900 pošto mislim da si ga pomenuo. Ja sam bio zaljubljen u taj teleskop, a verovatno ćeš biti i ti. Međutim, bolje uzeti onu kombinaciju koju je Sekula naveo, negoli bilo šta osim 90/900 što si ti naveo. Možda ti je čak 114/900 najbolje rešenje zato što mi je jedan član napomenuo da sve zajedno iznosi napolje (i montažu i teleskop) a to je velika prednost :D
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sekula

Quote from: kostur on June 29, 2012, 11:24:06 am
Sekula ima lepu ideju, međutim, smatram da je 76/300 ipak baš za decu ;D


Ja sam kroz taj teleskop lično gledao i tvrdim da je za posmatranje i samo posmatranje sasvim ok spravica. Možda on izgleda dečije ali ne vidim da bi bio nešto lošiji u odnosu na druge naprave koje su pomenute. Drugo, šta će nekom ko će samo vizuelno posmatrati a neće ništa da snima bilo kakva montaža?
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kostur

Pa dobro, eq je eq i za pracenje je dusu dala.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

madscientist

Sta mislite o proizvodjacu OMT-Discovery? Imam ponudu za F500114 EQIII-M teleskop za male pare...

    Teleskop
    Proizvođač OMT-Discovery
    Šifra proizvođača F500114 EQIII-M
    Reflektorski teleskop
    Pogodan za astronomska i panoramska posmatranja
    Sabirno ogledalo
    Promer objektiva: 114mm
    Žižna daljina: 50mm
    Okulari: Kellner 10mm, Kellner 25mm
    Uveličanje: 20x - 100x
    Filter za mesec
    Filter za sunce
    Barlow 2x za noćno posmatranje
    Visina teleskopa: 125 cm
    Visina tripoda: 125 cm
    Dimenzija tr.pakovanja: 75,5 x 39 x 27,5 cm

kostur

hehe
prvi put vidim da neko ima želju da kupi nešto loše i kinesko. Pa dobro, ludi naučniče, zašto? Čim vidim K okulare spremam omču, a da ne govorim o filteru za Sunce. Bolje samom sebi oko da iskopaš nego li to da koristiš. Možeš da kupiš, što da ne, ali pazi i prosti na rečniku žešće ćeš se zaje?=*)i
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

madscientist

Sta da ti kazem, jos sam pocetnik pa nemam pojma koji su "must avoid" proizvodjaci :)

Znao sam da je cena previse dobra za takav teleskop. Ako nekog zanima cena je 10.000rsd, a posle cenkanja je pala na 9.000rsd :)

kostur

taj bi te odrao samo tako. pa nije to polovan skywatcher 114/500, vec to... ta smejurija. Opušteno, mi smo tu, samo pitaj pre nego što kupiš nešto.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sekula

Ja opet ponavljam i neću više, jer nije moj novac a ovo važi i za sve ostale teme. Ako neko kaže da mu teleskop treba i zaista to misli, naravno, samo za vizuelno posmatranje, koja je svrha uzimati bilo kakvu montažu za njega? Jedino što treba da uzme je samo instrument za posmatranje. A to je dobson. Bilo kakvo davanje para makar i minimalno za tronožac, montažu i bilo šta je čisto bacanje kada je isključivo vizuelno posmatranje u pitanju.

Praćenje zbog vizuelnog posmatranja? To jedino može da ima smisao kada se organizuje neko masovno posmatranje pa da se onda ne radi svaki čas korekcija.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

CyberianIce

Quote from: kostur on June 29, 2012, 10:03:25 pm
Čim vidim K okulare spremam omču


A sta to fali K okularima? Da nisi mozda ovu izjavu pomesao sa H okularima. Citava Meade Instruments MA serija je u stvari FMC Kellner dizajn, i to je ono sto se isporucuje u standardnim kitovma sa njihovim teleskopima i upotrebljivo je i za prvu ruku a bogami i dalje, vec dugi niz godina award winning okular za najbolji odnos cena/kvalitet u najnizem cenovnom rangu. Ja imam samo ovaj od 25mm ali je fantastican i upotrebljiv za doslovno sve.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

kostur

hm... moguće, mislim da sam ih video na crnoj listi...
@sekula, tu je dob, naravno, ali najmanji dob u tcu je taj, pa mira 130 (22000), pa 150/1200 (27000) koji su skuplji od njegovog budžeta. Bolje da uzme veći na eq montaži nego manji na dobu :D
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sekula

Quote from: kostur on June 30, 2012, 09:19:40 am
hm... moguće, mislim da sam ih video na crnoj listi...
@sekula, tu je dob, naravno, ali najmanji dob u tcu je taj, pa mira 130 (22000), pa 150/1200 (27000) koji su skuplji od njegovog budžeta. Bolje da uzme veći na eq montaži nego manji na dobu :D


Nije tačno, najmanji dobson je ovaj 76/300.
Mislim, ne vidim zašto nastupate sa predubedjenjima u vezi instrumenta i ta ista svoja predubedjenja prenosite na ljude koji treba da troše svoj novac?
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kostur

Quote from: Sekula on June 30, 2012, 01:14:15 pm
Quote from: kostur on June 30, 2012, 09:19:40 am
hm... moguće, mislim da sam ih video na crnoj listi...
@sekula, tu je dob, naravno, ali NAJMANJI DOB U TCU JE TAJ, pa mira 130 (22000), pa 150/1200 (27000) koji su skuplji od njegovog budžeta. Bolje da uzme veći na eq montaži nego manji na dobu :D


Nije tačno, najmanji dobson je ovaj 76/300.
Mislim, ne vidim zašto nastupate sa predubedjenjima u vezi instrumenta i ta ista svoja predubedjenja prenosite na ljude koji treba da troše svoj novac?
ja sam i rekao za taj. Čitaj, Sekula. Šta si se uzbudio?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sekula

Quote from: kostur on June 30, 2012, 01:36:11 pm
Quote from: Sekula on June 30, 2012, 01:14:15 pm
Quote from: kostur on June 30, 2012, 09:19:40 am
hm... moguće, mislim da sam ih video na crnoj listi...
@sekula, tu je dob, naravno, ali NAJMANJI DOB U TCU JE TAJ, pa mira 130 (22000), pa 150/1200 (27000) koji su skuplji od njegovog budžeta. Bolje da uzme veći na eq montaži nego manji na dobu :D


Nije tačno, najmanji dobson je ovaj 76/300.
Mislim, ne vidim zašto nastupate sa predubedjenjima u vezi instrumenta i ta ista svoja predubedjenja prenosite na ljude koji treba da troše svoj novac?
ja sam i rekao za taj. Čitaj, Sekula. Šta si se uzbudio?


Nemoj da se tu prozivamo sa nekom nazovi šmekericom u priči "uzbudio" i ovo, ono. Nije se niko uzbudio već daješ čoveku savete u vezi kupovine i pri tome insistiraš da za vizuelno posmatranje treba da ima i praćenje tj montažu. Ajde ti sad lepo objasni njemu, a i ostalima koji ovu mogu da čitaju, zašto to moraju da imaju i zašto moraju da daju pare za praćenje ako hoće da posmatraju samo vizuelno?
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |