• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kako je ovo sve postalo

Started by Miranda, May 16, 2004, 07:22:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Sich

sav taj ostali "prostor" o kojem ti pises za nas ne postoji, nije fizicki definisan. Ne pojavljuje se ni u jednoj jednacini, na nas ne utice ni na koji nacin, prosto kao da ne postoji
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

deus

naravno da se slazem, ali po nekoj logici bi trebalo da postoji, a i iz tog vreme-prostora mi je logicno da bi moglo da se utice na nase vreme-prostor tj. svemir

Sasa

Quote from: "deus"Hmmm, vreme nastalo sa velikim praskom... cije vreme? vreme koje mi mozemo da pojmimo, ali sta je sa vremenom u kom se odigrao taj veliki prasak, tj. da bi se odigrao on se morao nalaziti u nekom prostoru, a taj prostor ima svoje vreme.


Neeee! Zasto bi morao da se nalazi u nekom prostoru?? I zasto bi uopste neki prostor morao da ima vreme? Pa samo zbog nasih predrasuda i nasih svakodnevnih iskustava nama je tesko da zamislimo da pre Velikog praska nisu postojali prostor i vreme. Ali, uz mali intelektualni napor - nije to tako tesko.
Dakle, po teoriji Velikog praska, prostor i vreme nastaju sa Velikim praskom. Sa Velikim praskom pocinje sve: zakoni, materija, zracenje, sile... Naravno, to je jedna teorija. Ima i drugih, ali ova je za sad daleko ubedljivija od ostalih, ako je verovati modernim kosmolozima.

M I B

Quote from: "Sasa"
Quote from: "deus"Hmmm, vreme nastalo sa velikim praskom... cije vreme? vreme koje mi mozemo da pojmimo, ali sta je sa vremenom u kom se odigrao taj veliki prasak, tj. da bi se odigrao on se morao nalaziti u nekom prostoru, a taj prostor ima svoje vreme.


Neeee! Zasto bi morao da se nalazi u nekom prostoru?? I zasto bi uopste neki prostor morao da ima vreme? Pa samo zbog nasih predrasuda i nasih svakodnevnih iskustava nama je tesko da zamislimo da pre Velikog praska nisu postojali prostor i vreme. Ali, uz mali intelektualni napor - nije to tako tesko.
Dakle, po teoriji Velikog praska, prostor i vreme nastaju sa Velikim praskom. Sa Velikim praskom pocinje sve: zakoni, materija, zracenje, sile... Naravno, to je jedna teorija. Ima i drugih, ali ova je za sad daleko ubedljivija od ostalih, ako je verovati modernim kosmolozima.


Da li bi se to moglo opisati kao "mikro-klima", a "mikro-klima" ima samo pojedine karakteristike od celine ili nesto specificno sto drugi delovi celine nemaju.
Mi svakako ne znamo da li su vreme ili materija ili ostalo sto poznajemo samo jedan od hiljadu komponenti koje postoje tamo negde.

Sasa

Pa jeste, toliko nista o tome ne znamo da je moguce sve. Kao, npr. kad bismo razmisljali o cemu se prica u nekoj knjizi koja je upravo izasla u Moldaviji. Pa moguce je da se u toj knjizi prica o rodama, a moguce je i da se prica o zidanju kuca, kao i o recimo ribolovu. Jednostavno ne znamo.

U redu, moguce su ipak manje ili vise naucne spekulacije, ali to i dalje ostaju spekulacije.

deus

A naucnici koliko znam postavljaju teorije  sve vreme drzeci da je neshto moralo da postoji vec da bi ta njihova teorija mogla da se odrzi/izvede itd. Eto npr. za taj veliki prasak je petpostavka da je svemir bio veoma mali i veoma zgusnut, ali shta je i iz chega je stvorilo to malo zgusnuto svemirche? A shta je i odakle stvorilo to shto je stvorilo materiju/energiju svemira? I tako mozemo u nedogled, i logicno mi je i nelogicno mi je da ima kraj i da nema. Ima dobrih argumenata i za jedno i za drugo, a tu je i problem shto nemozemo bash pojmiti beskonachno. Mada vrsili su experimente da iz nichega stvore neshto. Nisam siguran shta su uspeli ali me bash interesuju metodi... Mislim shta su mogli, da posmatraju vakuum, nekontam...

Krizanthem

Citav univerzum je "pozajmljen" iz (opcenito shvacenog) Dirakovog vakuuma, odnosno izrazeno kroz jednacinu: -1 + 1 = 0.
Za to nije bio potreban Veliki Prasak!