• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Skywatcher 102/1000 - Pitanja

Started by Quetzalcoatl, June 04, 2009, 12:21:21 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Quetzalcoatl

Tako i jeste najbolje, Poseydon! Hvala za ideju. Kontaktiraću nekoga, pa da čujem savete!

Ljubo

June 29, 2009, 05:58:51 pm #16 Last Edit: June 29, 2009, 06:05:26 pm by Ljubo
Poseydon,

Što se tiče HR Planetary 5mm, to je odličan okular! Ali... nije tu toliko presudan gradski smog u tvom posmatranju njime (iako ima i njega), već stabilnost atmosfere. U onim noćima kada je stabilnost atmosfere na zavidnom nivou (jedanput, dvaput mjesečno, obično iza kiše), ovaj okular će ti dati izuzetne prizore za planete. Pošto su ovakvi trenuci ipak rjedji u posmatranju, ja sam ti bio i predložio 6 mm, ali nije ga tada bilo na štoku. No, kada pored njega uzmeš  HR Planetary od 7 mm, tada si otprilike pokrio (kao što sam ti napisao) ono što ti treba za planete, odnosno ne moraš više za planete ništa osim još taj 7mm (uz ove okulare i barlow koji već imaš).

@Quetzalcoatl, za tvoje planete sam preporučio 7mm HR Planetary, jer je tvoj teleskop skoro F/10, pa da izbjegneš probleme o kojima sam gore pisao Poseydonu (to jest, ne treba se zaletati s prevelikim povećanjima), preporučio sam ovu žižnu daljinu tebi za planete. 

Naravno, najbolje je sve to pogledati negdje lično, pa onda donijeti odluku. Ovo što sam pokušao da izložim je rezultat nekih razmjena iskustava s par ljudi koji imaju, ili su imali dosta okulara (ja, sa druge strane, više preferiram astrofoto), kao i ono što se može pročitati na Internetu. Od okulara imam: E-Lux 25mm (dva komada za Maxbright binoviewer+još jedan za spoting scope), Celestron 8mm ED Planetary, TS HR Planetary (5mm, 9mm, kao i dva 7mm za binoviewer), i na kraju, 13 mm Ethos. U planu mi je i jedan ili dva Hyperiona - strašni su, a imao sam prilike gledati kroz jednog kod Mravika.

Obzirom da različiti ljudi vole različite stvari (kao, recimo, kod automobila) tako i kod okulara: neki više vole oštrinu, neki akcenat stavljaju na vidno polje, a neki na korigovanost duž vidnog polja, drugi opet na izlaznu pupilu, itd. - to treba znati da ne postoji u slobodnoj prodaji okular koji ima rješena sva ova krucijalna pitanja presudna za kvalitetna posmatranja. Dakle, idealno kod okulara ne postoji, već se samo možete približiti u jednom ili nekoliko aspekata u zavisnosti koliko novaca ste spremni izdvojiti. Ipak, presudno je konsultovati se, i dobro je to činiti na forumu. A iznad svega, najbolje je lično pogledati (recimo,  kamp Letenka za mjesec dana je odlična prilika za to!!!), pa se onda odlučiti.