• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

skywatcher 114/900

Started by milan, December 09, 2009, 03:29:40 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

milan

Ja sam pre 2-3 dana dobijo ovaj teleskop,pa ako bi ste mogli da mi kazete kako se koristi hvala unapred
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

milan

ako bi neko mogao da mi da mapu o koordinatama galaksija i maglinama
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

digitalex

Aj, neka je srecno!
A sto se tice mapa, ne znam sta narod na ovom forumu misli o programu Celestia Motherlode?
http://www.shatters.net/celestia/download.html
Ma da, nece ti nista koristiti nijedan program po ovoj kisi :(

sale11472

Celestia će mu baš koristiti po ovakvom vremenu pošto za upotrebu uz teleskop baš i nije ;D
No ovde imaš temu sa raznim linkovima ka mapama i programima pa se posluži...
Za ostalo probaj pa kad zapneš pitaj konkretno šta ti pravi problem :)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

digitalex

Quote from: sale11472 on December 10, 2009, 09:31:47 am
Celestia će mu baš koristiti po ovakvom vremenu pošto za upotrebu uz teleskop baš i nije ;D

Sale, ne znam zasto mislis da celestia bas i nije za upotrebu uz teleskop? Iskreno, uz pomoc tog programa mnogo lako sam pronasao na nebu mnoge objekte vidljive golim okom. Ma da se slazem sa tobom, da jednostavno treba probati jos neki program tj. pucati iz sveg naoruzanja

milan

hvala svima, ako preko vikenda bude vedro,imacu svoje prvo posmatranje pa cu poslati slike
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

milan

ako bi ste mogli da mi objasnite kako da nadjem planete u suncevom sistemu preko teleskopa
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

milan

ili bilo koju galaksiju i maglinu
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

digitalex

Milane, ajde da pokusam nekako da ti objasnim kako ja pronalazim objekte na nebu uz pomoc programa Celestia
Kad startujes program, startna lokacija je zemlja na udaljenosti oko 25.000 km
Prvo ukljuci opciju Grids Horizontal u meniju gde ti je Render/View Options...
U opciji Time, stikliraj Show Local Time
Onda idem na opciju Navigation/Goto object...
U polja koja se pojave kucam sledece:
Lat: 43 (naravno to je odprilike latituda na kojoj se ja nalazim, ako si severnije npr. Jagodina, Kragujevac, Sarajevo... onda kucaj 44, ili 42 ako si juznije npr. Skoplje, Budva...)
Long: 21 (ako si u Srbiji, 21 je OK, ali ako si negde u Bosni, onda kucaj 20 ili 19, i to su naravno odprilike koordinate)
Distance: 1 km
Nakon toga kiknes na taster Go To
Kad to odradis, onda zatvoris Goto object... opciju, i stisnes ENTER
Pojavice ti se polje pri dnu slike, i tu kucas ime objekta kojeg trazis npr. jupiter i opet ENTER
Nakon toga kliknes taster "C", i trazeni objekat ce ti se naci u centru ekrana
Ako sve ovo odradis kako sam ti objasnio, trazeni objekat koji ce biti u centru dobices odprilike koordinate gde se nalazi, i ako je objekat u vidnom polju videces ga, a ako se ne vidi, onda znaj da treba da sacekas kad ce doci u tvoje vidno polje, tj. kad ce se pojaviti na istoku i polako krenuti na zapadu tako da ga zemlja ne zaklanja

mravic

Jupiter ti je ona "zvezda" na jugu, što se videla do nekih 19h, ona najsjajnija.  Mars ti sada otprilike izlazi na istoku, ali ne znam kako da ti objasnim da ga nadješ ako ne znaš sazveždja.
Najbolje bi ti bilo da malo koristiš taj program koji su ti dali, i malo unutra, malo napolje i pronadješ sjajna sazveždja. Npr, prvo Kasiopeju, pa Plejade, i sl. a onda postepeno otkrivaš jedno po jedno...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

digitalex

December 11, 2009, 08:28:49 am #10 Last Edit: December 11, 2009, 08:43:03 am by digitalex
Milane, evo jedne slike Jupitera na dan 11.12.2009 u 16:40



Ako si sve uradio kako treba, trebalo bi da vidis odprilike ovakvu sliku


sale11472

Quote from: digitalex on December 10, 2009, 10:15:55 am
Quote from: sale11472 on December 10, 2009, 09:31:47 am
Celestia će mu baš koristiti po ovakvom vremenu pošto za upotrebu uz teleskop baš i nije ;D

Sale, ne znam zasto mislis da celestia bas i nije za upotrebu uz teleskop?


Pa zato što tome nije namenjena, Stellarium je tu mnogo bolja opcija pošto simulira izgled neba sa zadate lokacije na Zemlji što je kod Celestie tek sekundarna uloga.... IMHO najbolje za korišćenje uz teleskop (dvogled) je najobičnija odštampana mapa, programi su mnogo bolji za pripremu posmatranja (i traženje planeta, kometa i sličnoga) i naravno štampanje pomenutih mapa ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

December 11, 2009, 12:14:31 pm #12 Last Edit: December 11, 2009, 12:59:38 pm by Ljubo
Da, softveri nisu baš najbolje opcije za posmatranja u polju. Da navedem samo neke razloge: Zbog mnogo opcija traže dosta vremena da se podese za odrednjeni dio neba, vidno polje, i orijentaciju mape, te veličinu zvijezda, vrste objekata, datum i slično - to sve zna trajati dugo - a to vrijeme je uvijek bolje koristiti za sama posmatranja!
S druge strane, gledanje u ekran mnogostruko umanjuje akomodaciju oka (čak i kad je ovaj podešen na "night vision"), pa se onda umanjuju efekti posmatranja. Tu su još i manje začkoljice tipa napajanje kompa, mnoštvo kablova i dodatni astal i tome slično.

Odštampane mape iz planetarijumskog softvera takođe nisu najbolje rješenje - jer rijetko prikazuju veličine zvijezda u preglednom obliku (izuzetak su neki specijalizovani softveri poput Sky Charts ili Guide) - pa je potrebno dobro da upiljite pogled da bi uporedili sjaj zvijezda na karti sa sjajem na nebu. Osim toga, nerijetko planetarijumski softveri imaju greške koje su unijete slučajno, po difoltu, tako da prikazuju neke objekta na karti koji ne nabu uopšte ne postoje (!?), a ponekad im i fale neki sjajni objekti - naročito se ovo odnosi na promjenjljive zvijezde koje su tu često šturo navedene, a kad pogledate većim uvećanjem taj dio neba iznenadite se kolika zvijezda tu stoji, a softver je ne prikazuje tolikom (jer je ova npr. u maksimumu sjaja)!

Najbolje rješenje su već postojeće karte neba i atlasi u štampanom obliku. Izdvajaju se svakako Sky Atlas i Uranometrija, mada ima i drugih solidnih rješenja (Sale ima početnicu za te karte ovdje na forumu): 7Mag Atlas; Pocket Sky Atlas; Cambridge Bright Star Atlas i drugi. Osim Sky Atlasa i Uranometrije, sve druge pomenute atlase i karte možete naći i na Internetu - samo vam još treba dobar, po mogućnosti laserski štampač.

Yagodinac

Ajde i ja da opišem svoje iskustvo oko toga.
Zakon je dobar atlas! Komp uništava night vision pa je to polovično rešenje, dobro jedino za neobavezno gledanje. Na MMaratonu sam koristio stotinak mapa odštampanih u WinStarsu sa Tycho i još nekim katalozima, ukratko do 13. magnitude. To je dovoljno za amatersko traženje sa teleskopima ispod 200mm ali je smešno za dobson 300 npr.
Karte se štampaju na laseru sa proizvoljno odabranim uvećanjem i obavezno invertovanim pogledom horizontalno i vertikalno. Tako dobijete pogled isti kao u teleskopu i to je milina. Na maratonu se sa kartama nisam dobro proveo jer nisu bile plastificirane i nisu bile složene po redosledu koji mi je trebao u datom momentu.
Da sam imao potkovanog pomoćnika ne bih više vremena proveo zatrpan kartama nego sa teleskopom i rezultat bi bio bolji. Kad sam tu metodu isprobao kući fasciniran sam bio brzinom snalaženja  ;D

Da se razumemo: ne preporučujem WinStars jer ima mnogo boljih programa za tu namenu. CartesDuCiel je nešto bukvalno profesionalno, imam ga i zakon je ali sam godinama navikao na WinStars...

milan

kako da pronadjem planete pomocu ra i dec skale i kako se one koriste
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le