• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Smisao astrofotografije i samogradnja teleskopa

Started by kruska, April 18, 2012, 11:47:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kruska

neka prvo gleda, posle zna se sta sledi. astro foto..
kad se vec govori o novom teleskopu
The Isaac Newton Telescope (INT)  2.54-meter primary mirror f/2.94
Observatorio del Roque de los Muchachos
i slika
http://apod.nasa.gov/apod/ap090915.html

milan

Quote from: kruska on April 18, 2012, 11:47:29 am
neka prvo gleda, posle zna se sta sledi. astro foto..
kad se vec govori o novom teleskopu
The Isaac Newton Telescope (INT)  2.54-meter primary mirror f/2.94
Observatorio del Roque de los Muchachos
i slika
http://apod.nasa.gov/apod/ap090915.html


Ovo je lepa slika  :o!!!
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

orion310591

Quote from: kostur on April 18, 2012, 11:08:10 am
cestitam, mada kad vidis sta sve ima na nebu pozeleces da slikas. U svakom slucaju tvoj je izbor


verujem da je tako, da ce neko pozeleti da slika da sacuva taj trenutak al meni je sve to malo oko astrofotografije malo... pa ne glupo al bzvz, sta ja ima sad da slikam tu nesto s 150 precnik il 200, kad tamo neka daleka drzava ima metarske precnike i mogu besplatno i za 5min da nadjem njihovu tu sliku?

ja konkretno i nisam ni astro amater ni astrofotograf ali mi se mnogo interesantnije cini da sam, svojim ocima, kako tako gledam nesto x miliona kilometara udaljeno i da ga imam u pamcenju kakvom takvom nego da se trudim da slikam... nekako mi se cini da je mnogo vece uzivanje okom posmatrati i koristiti priliku i trenutke nego truditi se da se sve to ovekoveci a to je vec uradjeno x puta pre mene... jes da je moje moje i sve to al opet... vidjao sam kakvi se rezultati postizu sa i bez fotoshopa, stackovanjem itd, al to mi je pa tek bzvz da radim... voleo bi da cujem i vasa misljenja... sto jeste za astrofoto a sto niste (ako ima takvih il sam jedini (: )?

kruska

Quote from: orion310591 on April 18, 2012, 11:36:29 pm
Quote from: kostur on April 18, 2012, 11:08:10 am
cestitam, mada kad vidis sta sve ima na nebu pozeleces da slikas. U svakom slucaju tvoj je izbor


verujem da je tako, da ce neko pozeleti da slika da sacuva taj trenutak al meni je sve to malo oko astrofotografije malo... pa ne glupo al bzvz, sta ja ima sad da slikam tu nesto s 150 precnik il 200, kad tamo neka daleka drzava ima metarske precnike i mogu besplatno i za 5min da nadjem njihovu tu sliku?

ja konkretno i nisam ni astro amater ni astrofotograf ali mi se mnogo interesantnije cini da sam, svojim ocima, kako tako gledam nesto x miliona kilometara udaljeno i da ga imam u pamcenju kakvom takvom nego da se trudim da slikam... nekako mi se cini da je mnogo vece uzivanje okom posmatrati i koristiti priliku i trenutke nego truditi se da se sve to ovekoveci a to je vec uradjeno x puta pre mene... jes da je moje moje i sve to al opet... vidjao sam kakvi se rezultati postizu sa i bez fotoshopa, stackovanjem itd, al to mi je pa tek bzvz da radim... voleo bi da cujem i vasa misljenja... sto jeste za astrofoto a sto niste (ako ima takvih il sam jedini (: )?

jedan voli kajsijevacu a drugi kruskovacu, a zapravo obojica vole dobru radzu.
sve je to sa habla ok i besplatno ali daj da i mi to napravimo ako mozemo pa makar to bio izgovor da pobegnemo na planinu tj. u prirodu.

tomato011

Mene te slike sa Habla jezivo demotivisu... U fotografiji kojom se bavim, sve zavisi od mene i od budzeta, mogu da budem jako dobar i da sa malo 3D animacije tj. CGI nadoknadim ako nesto fali, zapravo, mogu da uradim manje vise bilo sta. 3D je barem danas dzaba, manje vise.

Ali kad vidim ovako nesto...

http://apod.nasa.gov/apod/ap090915.html

Ne postoji ni teorijska sansa da uradim tako nesto...
Dodje mi samo da placem :)

goksi

Quote from: orion310591nekako mi se cini da je mnogo vece uzivanje okom posmatrati i koristiti priliku i trenutke nego truditi se da se sve to ovekoveci a to je vec uradjeno x puta pre mene...

Gomila objekata se ne vide dobro golim oko kroz teleskop jer im je svetlost mnogo slaba, kamera i duga ekspozicija cine da se ti objekti vide, cak sa neverovatnim detaljima i to da je draz.
Slike koje danas prave astroamateri nisu mogle da se urade do pre 10-20 godina, danas je tehnologija mnogo pristupacnija.
Svako poredjenje Habla koji vredi milijarde zelenih novcanica i amaterskih  teleskopa je nelogicno.
Pored ovih amaterskih postoje i teleskopi za profesionalnu namenu sa kojima se mogu dobiti mnogo bolje slike  ;) :
http://www.astrosysteme.at/eng/cassegrain_ritchey-chretien_telescope.html

Ne mojte da bedacite, evo jednog dobrog sajta za astrofotografije na kome se moze videti da ima mnogo toga da se slika :)
www.astrobin.com

tomato011

Bravo Goksi, www.astrobin.com je fenomenalan sajt, nesto kao Facebook za astrofotke :)
Sve tagovano, savrseno vidis sta je sta, plus dole svi podaci cime je slikano...

Jeste danas oprema neuporedivo naprednija a i jeftinija, secam se pre 15-ak godina, kada sam listao u americkoj citaonici casopis o astronomiji i teleskopima... kolike su cene bile i kao sam se zgranuo pre mesec dana, kada sam video kako su cene pale i sta moze da se kupi za koje pare!

Mada moram da priznam da je austrijski sajt sjajan, galerije sa vecim Ritchey Chretien 20" teleskopima su zaista impozantne... Sve u svemu, greota sto u srbiji niko ne pravi teleskope! Mi smo imali sjajne majstore, a teleskopi zaista nisu nikakva mudrost, sem ogledala, koje vidim da svi manje vise kupuju. Ali eto... godine koje su za nama su ostavile trag a i ogroman broj ljudi koji je zbrisao odavde svakako doprinosi da je ciljna grupa za to zaista jako mala...

goksi

QuoteBravo Goksi, www.astrobin.com je fenomenalan sajt, nesto kao Facebook za astrofotke


Samo jos vise da se razradi ima veliki potencijal. I meni se tagovanja svidjaju tacno vidim sa cim je snimano.

ASA pravi vrhunske teleskope i montaze, imaju neki novi tip direct drive montaze, kazu da je to buducnost montaza.

QuoteSve u svemu, greota sto u srbiji niko ne pravi teleskope!


Pogledaj ovo:
http://astronomija.co.rs/astronomski-instrumenti/5684-kako-sam-napravio-teleskop-ritchey-chretien.html
http://www.nfilipovic.com/astrophotography/rc250-telescope

Vidis ima i onih koji nesto rade iz hobija :) E sad koliko je sve to kvalitetno i kolika je cena to je pitanje u svakom slucaju moze da se uradi, najbitnije je verovatno zadovoljstvo praviti nesto ovako.
Koriscen je Zemax, to je program za proracun optike. Mehanicki delovi su radjeni na waterjet-u sto da je dobru preciznost. Pretpostavljam da optika nije rucno pravljena :), nego da je kupljena od Oriona: http://www.orionoptics.co.uk/

goksi

Ispravka
Quote from: goksiPretpostavljam da optika nije rucno pravljena , nego da je kupljena od Oriona: http://www.orionoptics.co.uk/


Covek je napisao ko mu je radio optiku:

QuoteNakon nekoliko različitih ponuda odlučio sam da će to biti Germano Marcon, vrsni italijanski majstor za astronomsku optiku.

Sekula

Quote from: goksi on April 19, 2012, 03:35:21 am

Pored ovih amaterskih postoje i teleskopi za profesionalnu namenu sa kojima se mogu dobiti mnogo bolje slike  ;) :
http://www.astrosysteme.at/eng/cassegrain_ritchey-chretien_telescope.html





Ovo je inače firma koja je napravila na Vidojevici RC 600/6000 teleskop.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

tomato011

Da, citao sam taj tekst, jos na pocetku.

Samo taj covek ima para. Montaza koju je kupio kosta mnogo, kao puntic skoro! O optici da ne pricam!
Cena masinske obrade moze i dzaba da bude, ako se zna neko ko to drzi ili ko ima pristup masinama.
Water jet opet, imam poznanika koji to radi. Kosta, ali za neprofitabilni projekat, ako mu dodjes kad nema posla, mozes znacajan popust da dobijes!

Najzad, ja imam malu CNC masinu, dimenzije stola su 304 x 230mm.
Mozda najbolju na svetu, japanski "Roland" je u pitanju. Ali ta moja masina moze da radi samo aluminijum, sve ostalo je mnogo tvrdo za nju. Namenjena je prvenstveno graviranju na graverskim materijalima... uzeo sam je za neki posao koji sam nekada radio... Cak sam razmisljao da uradim to hiperbolicno "ogledalo" u medijapanu, pa u gipsu negativ, pa da to dam nekome ko se bavi staklom, da mi izlije ogledalo i na kraju naparivanjem da se metalizira... Imam i to ko bi mogao da mi uradi!
Poliranje i sve ostalo je posle mnogo lakse, kada vec imas izliven model koji je tacan 98%....

Sto se ASA tice, direct drive motor jeste vrhunac pogona. To je drive koji svako od nas ima u CD playeru... ja ga recimo imam u LG masini za pranje vesa i sve sto mogu da kazem je da se masina ne cuje, nema kaiseva i radi savrseno mirno, bez vibracija i sl. LG na njega daje garanciju od 10 godina...

Recimo, Insa, fabrika satova, mogla je savrsene teleskope da proizvodi. Sem optike, koju je naravno mogao Teleoptik da pravi, postojala je vrhunska infrastruktura za obradu lakih metala a o majstorima da ne govorim!

Ona austrijska firmica izgleda savrseno, ali to sve moze i kod nas da se napravi! Zasto nije... nemam pojma :(
Delimicno i zbog drzave!

mravic

Sve u svemu, donekle si u pravu, ali ovo oko livenja stakla i lakog brušenja ti zameram. Mislim ne zameram nego nisi u pravu.
Ja ću ti izbrusiti staklo do 99,99% tačnosti sa najfinijim prahom a onda taj 0,01% nećeš ispolirati ni sa jednom mašinom a da nije redvidjena baš za poliranje teleskopskih ogledala.

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

tomato011

Pa nemam ja nikakvu praksu sto se toga tice. Gledao sam kako se poliraju sociva i ta masina nije nikakvo cudo. Najbitniji je kalup koji u koncentricnim krugovima ide preko sociva, ili ogledala i pravi beskonacan broj prolaza sa malim pritiskom, ravnajuci tako povrsinu skoro idealno.. Kao vertikalna busilica, samo ima kretanje po x i y osi...

Koliko sam shvatio, ljudi to masovno rade rucno tako da par nedelja traje to zavrsno poliranje! :)

Ja sam cak razmisljao da napravim nesto ovako... Evo u 3D studiju cu da napravim i izrenderujem za cas :)

Nije naravno poravnato kako treba, na brzaka sam umnozio, ali to je sustina..








Dakle, stavio bih parce polikarbonata ili mozda i aluminijuma predvidjenog za cnc obradu rezanjem, na radni sto masine, visina Z ose je 40 mm, sto znaci da mogu bez problema da obradim nesto sto je dimenzija 304x304mm i razumne visine.
U materijalu se cnc masinom urade pozicije (rupe) za svako od 60 ogledalaca, koje se posle jednostavno ubace u lezista.

Ogledalca se iseku na CNC masini za rezanje stakla. Moze da se nadju ogledala od zaista kvalitetnog stakla.
Tacnost cnc masine je oko 0.2mm a tacnost moje masine je 1/100mm. U sustini, najbitiniji je ugao, tj. nagib koji ogledalce zauzima, a pozicija levo ili desno, delic milimetra u odnosu na normalu, i nije bitan. Mozda gresim ali mislim da bi se ovako moglo napraviti veoma interesantno ogledalo, koje bi svakako bilo prilicno precizno! :)

p.s.
fali cevka u sredini, koju R.C. tubusi imaju, ali mrzelo me to da pravim, sustina je da vidimo, moze li ovako nesto prakticno da se izvede... Veca ogledala za samogradnju kostaju ~4.000 €/$ pa navise, nije da se ne bi isplatilo...

goksi

Nije ti losa ideja, video sam da neki profi ogromni teleskopi rade po tom principu sa sacem ali to je vec druga prica na koji nacin su ispeglane deformacije neidealnog oblika ogledala. Oni su morali da rade tako jer su dimenzije ogromne a i znali su kako da rese probleme koji onda nastaju. U Zemaxu mozes da istestiras sta ces da dobijes ali odmah znam jedno - samo probleme, to nema sanse da bude dobro za astrofoto na prost nacin.
Zar ti nije lakse i bolje da kupis ogledalo a onda se oko mehanike zanimas, cena kvalitetnog Orionovog :
300mm (12 inch) f4 set Standard Grade Hilux
1/4 pv wavefront. 1200mm focus
Secondary: minor Axis 75mm

Price:   £525.00

I ova velicina je vec na granici primenjivog za amatersko snimanje, ja bih isao na max 254/1000mm.
Evo ti cene pa uporedi: http://www.orionoptics.co.uk/OPTICS/opticsstandardgr.html

tomato011

Onih 304 mm je vise ideja za prototip.... mene zanima moze li nesto sega mega da se napravi :)
Da se komercijalizuje, prodaje strancima...

Ne bih pravio nesto tako malo, sto moze dosta povoljno da se kupi...

Vise me zanima nesto ovako...

500mm (20 inch) f4 set Standard Grade Hilux
1/4 pv wavefront. 2000mm focus
Secondary: minor Axis 100mm

Price:   £2170.00

ili

600mm (24 inch) f4 set Standard Grade Hilux
1/4 pv wavefront. 21400mm focus
Secondary: minor Axis 130mm

Price:   £4170.00

Bojler i sporet... :D