• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Objasniti nastanak...

Started by Inica, April 14, 2005, 12:52:17 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Inica

 Nesto sam, ovaj razmisljala, i rekoh, ajde da mi neko fiiino objasni(ako hoce, u drugom slucaju briga me:)))... Da mi objasni nastanak galaksija...


PS.(Molim vas postedite me sajtova itd...) Znaci sam princip...

luna

 Pa zar ni jedan cenjeni astronom da se javi i strucno objasni <_< Ja predpostavljam da su galaksije nastale tako sto in je uzajamna privlacna sila zadrzala na okupu,naj verovatnije super masivna crna rupa koja se nalazi u centru.

luna

 Evo nasla sam jednu teoriju-
Teorija je da je tamna materija isprva udružila u gravitacione "lokve" u ranom svemiru i da je zatim sakupila normalan gas koji se ubrzo pretvorio u materijal od kojih su nastala jata zvezda i male galaksije. Ove patuljaste galaksije su se jedna po jedna sjedinjavale tokom milijardi godina i stvorile velike spiralne i eliptične galaksije koje mi vidimo danas.

Inica

 Ehhh... takvi su ti oni... nesto se KAO prave da znaju... A-L-I  N-I-K-O nece(ko zna ... mozda i ne znaju... :lol: :))) da mi objasni po kom principu se to odvija...
Thanks Luna...:)

Sich

 to je jako nepoznata stvar. cela armada naucnika proucava dinamiku galaksija da bi nsto saznali o njihovoj proslosti. ulazu se milijarde dolara za sto bolje teleskopu koji "vide" sto dalje u proslost da bi astronomi videli kako su nekad galaksije a izgledaju.
inace pa sva sreca da posle big benga kosmos nije bio potpuno homogen, jer u suprotnom ne bi ni mi postojali
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Inica

 Znam ja to.... Zahvaljujuci inflaciji u kosmosu prvih sekunda doslo je do asimetrije medju materijom i antimaterijom... Jel to to?

Sich

 ne, blaga nehomogenost je postojala i pre inflacije

ako je uopste i bilo inflacije, mada trenuttno ne postoji bolja hipoteza
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Inica

 Kako? Objasni...
:huh:  

Miranda

 Mislim da je neobjasnjivo jos uvek.... :unsure:  :(  

Inica

 A zato se Sich ne javlja... :D  

Dule_smor


Rufushi

 Ti vec znas zasto postoje nehomogenosti - iz istog razloga zasto nikad neces uspeti da bacis gomilu klikera na zemlju a da padnu slozeni u kvadrat. To je stvarno tacan odgovor i sve je super, ali u sustini on ne odgovara na konacno pitanje a zasto klikeri ne bi pali kao kvadrat ni za milion godina.

U galaksijama se formiraju zvezde, i hvata materija, i ima materije koja bezi, i koja pada u centar, itd. Postoje tendencije privlacenja i odbijanja. "Unutrasnji pritisak" vs. "spoljasnji pritisak". Pa onda, u svemiru se uvek sve vrti, eksplodira, implodira... I rezultat je da galaksije imaju strukturu, galakticke diskove, spiralne grane. Radi se na tome da to moze da se posmatra, radi se na tome da to moze da se modelira. Da li ce tada biti objasnjeno? Nisam siguran. Suvishe je mnogo frke i oko posmatranja i oko modeliranja.

Iz nekog razloga kada se posmatra sve to, stice se utisak da je nesto potpuno objasnjeno kad krece iz nicega ili iz velikog praska ili od elementarnih cestica ili... Pa sto ne bi islo od neceg velikog i komplikovanog a ne samo "od nule"? Cini mi se da je taj drugi glomazniji prilaz srodan antropickom principu: osobine svemira garantuju postojanje ljudi, a osobine zivota, svesti, isl. su takve i takve kako istrazivanja pokazuju a onda nepoznati faktori u svemiru moraju biti takvi da dozvole postojanje ljudi, e.t-ja, i sargarepe. :-))  

Djorvoz

 
QuoteTi vec znas zasto postoje nehomogenosti - iz istog razloga zasto nikad neces uspeti da bacis gomilu klikera na zemlju a da padnu slozeni u kvadrat. To je stvarno tacan odgovor i sve je super, ali u sustini on ne odgovara na konacno pitanje a zasto klikeri ne bi pali kao kvadrat ni za milion godina.


Pošetne homogenosti su najverovatnije na stale zato što je savršena homogenost jedna od mogucih stanja materije koja ima svoju verovatnoću. jednostavno kada se se pojavije nepravilnosti u nepravilnosti gravitacija je uradila svoje.