• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Perseidi 2005

Started by NeLeO, August 04, 2005, 04:58:24 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sasa

QUOTE (sashastar @ 10. Aug. 2005., 11:19)
E ovo je stvarno super svaka cast AM  :)

[/quote]
AM ocekuje izvestaje i fotografije. Nije neophodno da izvestaji budu "naucni". Dovoljan je makar i opis licnog dozivljaja.

Dobro je ako izvestaj sadrazi podatke:

datum, mesto, vidljivost, trajanje osmatranja, broj Perseida, njihova magnituda, broj bolida itd.

ali to nije neophodno.

Prave izvestaje saljite IMO-u

Bobo

QUOTE (sashastar @ 10. Aug. 2005., 23:08)

nego gde su ostali astrofotografi [/quote]
Sto se mene tice, fotkanje meteora je jako nezahvalno. Ako hoces dobru fotku mora ti uletjeti jedan stvarno jaaaako sjajan meteor. Sto se mene tice ja ih radje promatram golim okom i biljezim podatke za IMO. Puno je veci gust izvaliti se u lezaljku i usput raditi neso korisno nego pokusavati uhvatiti sjajni bolid sa aparatom.

sashastar

 Znaci onda posmatrati, beleziti .....
I sto dalje da su oblaci sa neba

A vremenska prognoza oblacno i kisa ovih dana

Bobo

 Mi cemo mozda imati srece, gledam prognozu i sutra popodne bi se trebalo razvedriti. Nadam se da bude jer bas sam citao http://www.amsmeteors.org/visual.html#Perseids i tamo pise da je to zadnji veci meteorski roj kojem nece smetatti Mjesec sve do 2006. BTW na linku ima i dobrih savjeta za fotografiranje.


vanillasky

  Izgleda nista od posmatranja veceras.

sashastar

 Sutra uvece i noc bi trebalo bi da bude vedro ?

Skyw@lker

 Cool gif Sashastar!  :)  Nego ja pokusavam golim okom da ih vidim jer nazalost nemam teleskop  :(  a i u prizemlju sam, pa se penjem na krov svoje zgrade! Medjutim kako zbog oblaka, tako i zbog svetlosnog zagadjenja nista.... Probacu i sa dvogledom, nadam se da jos nije kasno, valjda mogu da se vide ovih dana idalje (ako sam dobro razumeo do 17. avg?)

poz.
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Sasa

 Evo Marino javio da je kod njih u Istri vedro, ali da Perseida i nema bas puno.

Bobo

 Meni se aktivnost cinila sasvim OK, osim sto ih nije bilo toliko sjajnih kao sto inace zna biti. Sveukupno sam u cca 2h promatranja vidio stotinjak komada, ukljucujuci sporadike. Zanimljivo da je dosta sporadicnih zapravo bilo iz kompleksa Capriconida/Aquarida. Nazalost ne znam razluciti koji je koji  

Bobo

 Eh krivo sam stavio smajli, ne snalazim se bas na ovim forumima  :unsure:  

Bobo

 Evo izvjestaj ukatko

UT 21.51 - 22.35

PER (-2)1 (0)3 (1)4 (2)4 (3)7 (4)4 (2)   TOT 25
SPO (4)1

UT 22.44 - 00.03

PER (-1)3 (0)1 (1)11 (2)11 (3)17 (4)12 (5)8   TOT 63
SPO (0)1 (1)1 (2)2 (3)1 (4)3 (5)2   TOT 10


Granicna magnituda za prvo razdoblje je bila 5.8 a za drugo 5.9. U zagradi su magnitude, a pokraj toga broj vidjenih meteora. TOT je, logicno, ukupan broj meteora u tom razdoblju. Izvjestaj se odnosi na noc sa jucer na danas (12.-13. 8.). Meni se aaktivnost cinila normalna, osim kao sto sam vec rekao, sto je bilo vise slabijih meteora nego inace.  

Djorvoz

 Moram priznati da sam se malko razočarao. Oduševio me je samo jedan: prešao je preko pola neba a bio je svetilji od marsa. Ono što je interesantno je što se kretao kao kada kamenčić pada kroz vodu (onako sa malim pomeranjima levo-desno dok pada).
Da li je to bio bolid ili meteor? Ili kako raspoznati razliku?

Bobo

QUOTE (Djorvoz @ 13. Aug. 2005., 09:35)

Da li je to bio bolid ili meteor? Ili kako raspoznati razliku? [/quote]
Bolid je zapravo samo jako sjajni meteor.

sashastar

 E stvarno neznam koliko cemo imati srece sa vremenom
evo jedne meteosatelitske slike pa onda prognoziraj vreme