• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Potrebna preporuka za teleskop

Started by Saputnik, October 26, 2012, 03:01:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Saputnik

Zdravo svima; registrovao sam se na forum, u potrazi za preporukom za teleskop, i cijenio bih ako neko moze da mi da savjet.

Prvi put kupujem teleskop, i u sustini mi treba amaterski, zelio bih da bude prikladan kako za planetarne objekte, tako i za objekte dubokog neba, sa budzetom od 300 - 400 eura, izgleda da se moze naci solidan aparat za taj novac.

Rekao bih da je za pocetnika Dobson bolji izbor od ekvatorijalne montaze ili od refraktora, i nakon razmatranja dosta opcija na nekoliko sajtova, dvoumim se izmedju ova dva, a oba se ocigledno mogu naci u subotickom Teleskop Centru, ako je suditi po njihovom sajtu:

www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/1501200-dobson-skywatcher

www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/2001200-dobson-skywatcher

Da li je ova razlika od 14.000 vrijedna, da li je 8" toliko bolji od 6", ili je bolje uzeti 6", a za razliku u novcu kupiti jos dodatne opreme? Gledao sam detaljne specifikacije ova dva teleskopa na astroshop.eu, i razlika u magnitudi nije znacajna, 12.7 prema 13.3.

Ili mozda neko ima neki treci predlog?

Da li da uzmem ova ahromatska Barlow sociva:

www.teleskop.rs/teleskop/barlow-sociva/2x-ahromatski-barlow

ili neka druga? Sta bi jos bilo dobro uzeti od dodatne opreme uz neki od ova dva teleskopa?

Hvala unaprijed za savjete! :)
SkyWatcher Dobson 200/1200

kostur

Da, razlika je. Jagodinac čak zna koliko više sv. u procentima skuplja 200mm naprema 150. A što se tiče barlowa, preporučujem samo apo.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Saputnik

OK, hvala za odgovor!

Koliko je komplikovana kolimacija kod ovih modela, i koji kolimator uzeti?
SkyWatcher Dobson 200/1200

Yagodinac

Quote from: kostur on October 26, 2012, 03:55:31 pm
...Jagodinac čak zna koliko više sv. u procentima skuplja 200mm naprema 150...



Yagodinac ima digitron, hehe  ;D
177cm2 naspram 314cm2. To su površine njihovih ogledala i ako mene neko pita - ta razlka uopšte nije mala.
Apo - slažem se sa Koletom.
Kolimacija? Kolimacija nije komplikacija, u suštini ako nemaš kolimator (a ja npr nemam) potrebno je samo grubo podesiti ose ogledala. Za to imam po preporuci ne znam koga kutijicu od filma sa rupicom tačno na sredini. Prava kolimacija se radi na zvezdu; to je i dan-danas najpreciznija metoda kolimiranja.

Saputnik

Hvala! Odgovori su brzi! :)

Nemam kolimator, naravno; ako nije neophodan, djeluje mi pametno da ga preskocim, a taj novac usmjerim na ovaj veci teleskop, od 8". Da li je potrebna kolimacija u samom startu, cim se teleskop kupi, ili tek kasnije, nakon odredjene upotrebe?

Jagodinac, bio bih zahvalan ako znas gdje ima neko uputstvo za kolimaciju bez kolimatora, to kako ti radis (moze i na engleskom, nije problem). Racunao sam da ce doci neko uputstvo uz kolimator, pa nijesam razmisljao o tome.

Izvinjavam se ako je previse pitanja, ali, eto, zbog toga sam i dosao na forum. :)
SkyWatcher Dobson 200/1200

dejravian

kolimator(laserski) je skup,mislim da je oko 60 eura,i nije ti potreban za nov i nekoriscen teleskop, a kako mislis pratiti planete i ostale objekte suncevog sistema ukoliko nemas odgovarajucu EQ montazu...pozdrav i dobrodosao...
NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55

Saputnik

Quote from: dejravian on October 26, 2012, 08:42:15 pm
kolimator(laserski) je skup,mislim da je oko 60 eura,i nije ti potreban za nov i nekoriscen teleskop, a kako mislis pratiti planete i ostale objekte suncevog sistema ukoliko nemas odgovarajucu EQ montazu...pozdrav i dobrodosao...


Hvala, bolje vas nasao! :)

U pravu si za cijenu kolimatora; a sto se tice pracenja, nijesam ni planirao da ih pratim; pretpostavljam da je pracenje neophodno samo za fotografije?  :-\
SkyWatcher Dobson 200/1200

Ljubo

Mogao bi da uštediš da umjesto Barlow-a uzmeš neki Planetary ili Gold Line okular od, recimo 6, ili možda ipak bolje 7mm, za planete. Uz to uzmeš i neki 35 do 40 mm širokougaoni okular za lakše nalaženje objekta (pogotovu jer tek ulaziš u hobi), a to je bolja investicija u tvom slučaju, osim ako ne planiraš da uzimaš još skuplje okulare - tada bi došao u obzir i APO Barlow, ovako, ne vidim baš da će ti puno pomoći uz standardne 10 i 25 mm okulare koje dobijaš uz scope.

Kolimator jeste zgodan, ali imaš online uputstva za kolimaciju (vjerovatno dobiješ i u uputstvu za teleskop) što ti je za početak sasvim dovoljno. Obrati pažnju da neki teleskopi stižu kupcu raskoliminirani, ali i to se da riješiti.

Pracenje planeta nije neophodno, ali nekima je zgodnije da ih drže duže u vidnom polju. Mada, to je stvar "kozmetike", i uglavnom se odnosi na pokazivanje planeta tvojom cevkom drugima, dok u praksi možeš preživjeti i sa laganim gurkanjem teleskopa da ti planeta ostane u vidnom polju.

morea

Ja kad sam pazario u teleskop centru zamolio sam ih da mi kolimiraju, tako da bi za pocetak i ti mogao tako. Ako ga ne truckas mnogo to moze da ti drzi i vise od sest meseci. Inace i ja bi, da sam na tvom mestu, pazario 8".

dejravian

slazem se sa Morea-om , uzmi od 8 inca,a kasnije mozes kupiti neku EQ-5 ili EQ-6 montazu , ukoliko te zanima astrofotografija.
NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55

zozo83

mislim yagodinac da si odavde procitao, mozda se varam ali nema veze



Quote from: zozo83 on August 13, 2012, 09:05:30 pm
Koci poslusaj ti mene ako hoce, to barem ne kosta nista samo ako imas pri ruci par stvarcica, uspeces da odradis koliko toliko dobro, kao sto sam ja odradio. Kada sam pozajmio teleskop od kruske nisam mogao mesec da izostrim a kamoli zvezde, sve su se nesto razvlacile (naravno kruska nije kriv zbog toga), da ne bi kupovao taj laser, trazio sam po netu i nasao taj link gde mozes da nastelujes bez lasera.
Odgledao sam 5-6 puta dok nisam provalio kako sta, posto sam prvi put imao toliki i takav teleskop pri ruci>


Potrebne stvari, beli list, lampa i ako nadje kutiju za filmove od starih fotoaparata.
Na toj kutiji iseces dno i pokusas da probusis rupu malo vecom iglom ili silom na sredinu poklopca(uvek ima neka tackica na tom poklopcu i pokusas da nadjes crnu kutiju), kada si probusio stavis to umesto okulara i gledas kroz tu tackicu, trebalo bi da vidis ogledalo, to je otprilike to, tj. kako da se snadjes da gledas kroz sto manju rupicu, tako je i na linku. kada krenes da kulminiras stavis neku stonu lampu ispred teleskopa, ne mora da ti bije direktno jer jemnogo svetlo i malo je tesko odna nastelovati, odaljis je malo, dalje sto se tice toga imas na linku, sta ti nije jasno pitaj, nije tesko i netreba puno vremena, barem meni nije trebalo. Probaj nece nista da skodi



evo ti i pogledaj ovaj film, meni je pomogao imas kolimaciju kao sto sam ja uradio i lasersku
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Saputnik

Hvala svima za savjete, momci, puno ste mi pomogli!  :)

Mislim dakle da sam odlucio da idem na 8"; e sad preostaje da vidim da li ce Teleskop centar naci nacin da mi to posalje za Podgoricu, a da ne platim isporuku skoro kao teleskop...  :o

Quote from: Ljubo on October 26, 2012, 09:12:47 pm
Mogao bi da uštediš da umjesto Barlow-a uzmeš neki Planetary ili Gold Line okular od, recimo 6, ili možda ipak bolje 7mm, za planete.


Nijesam siguran da tu mogu da ustedim - vidim na njihovom sajtu da su cijene otprilike na slicnom nivou za sva tri tipa (a ahromatski Barlow je cak i prilicno jeftiniji). Konsultovacu se sa Teleskop centrom, pa sta bude imao na zalihama, to cu uzeti.

Quote from: zozo83 on October 27, 2012, 12:35:31 amevo ti i pogledaj ovaj film, meni je pomogao imas kolimaciju kao sto sam ja uradio i lasersku


Koji film, ne vidim nikakav link?  ???
SkyWatcher Dobson 200/1200

kostur

Inače, ne treba ti eq montaža. Za fotografiju su ti HEQ-5, EQ6 pa naviše. Ali astrofotografija košta. Za tu montažu ti trebaju i motori. Pa ti onda treba pristojan aparat. Sve u svemu hobi vredan od 2 do 10 soma evra. Smatram da ti je dob najbolji. Izneseš ga u dva dela i vuala. Drži se ti 8" i bićeš srećan čoek, da ne kažem posmatrač :D
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Saputnik

Pa da, pretpostavio sam da astrofotografija i nije tako jeftina, ali kao sto rekoh gore, to me i ne interesuje trenutno. Uglavnom sam odlucio da idem na 8", hvala za savjete! :)
SkyWatcher Dobson 200/1200

Ljubo

QuoteNijesam siguran da tu mogu da ustedim - vidim na njihovom sajtu da su cijene otprilike na slicnom nivou za sva tri tipa (a ahromatski Barlow je cak i prilicno jeftiniji). Konsultovacu se sa Teleskop centrom, pa sta bude imao na zalihama, to cu uzeti.



Imao sam u vidu da okulari koje dobiješ uz teleskop, uz barlow 2x daju ti dvije nove opcije: 5 mm i 12,5 mm. U oba slučaja nisi previše dobio: u prvom ti trebaju više nego dobri uslovi posmatranja i vidno polje se znatno smanjuje, a u drugom ne postoji neka značajna prednost kad već imaš taj okular od 10 mm.


U svakom slučaju, ako uzimaš Barlow uzmi APO, a ne ahromatski, i traži neki od 1,7x - to bi ti bila odlična opcija uz okulare koje dobijaš uz teleskop.