• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

HRVATSKA SVEMIRSKA AGENCIJA

Started by GENESIS, February 06, 2007, 09:44:23 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

stameni

Quote from: Stojanov on February 24, 2007, 11:00:25 am
Ma ne , Stameni! To je bio samo ozbiljno saljivi odgovor Stefanu na njegov neozbiljno saljivi post. Inace, Aerozin 50 koristi ruski PROTON.


Ama, mene je upravo Stefan zbunio "planom za proizvodnju" vodonika. Ono... hemijski posmatrano, čovek jeste u pravu, tj. cinkom i hlorovodoničnom kiselinom može se dobiti vodonik.

Moguće je da je taj aerozin 50 "kvalitetnije" gorivo.

moki

zar ne bi trebalo prvo nekako da se organizujemo, osnujemo neku "'nevladinu organizaciju" (to je sad moderno :)), kde bi se sastajali jednom mesecno, svako od bi imao neki mesecni zadata (zavisno od profesije), potom bi se ponovo sastajali sa predlozima resenja. ako nista drugo, verujem da bi ti skupovi makar bili dobra zabava. mada ko zna, mozda za nekih 500-1000 godina ulice kolonija na tamo nekim exoplanetama budu nosile nasa imena ;D ;D ;D ;D   

Stojanov

Quotesvako od bi imao neki mesecni zadata (zavisno od profesije), potom bi se ponovo sastajali sa predlozima resenja. ako nista drugo,


Projekat  nesumnjivo ostvariv u nasim uslovima ali je ipak  mnogo ozbiljniji posao nego sto zamisljas. O novim resenjima se moze razmisljati tek onda kada se vec poseduje iskustvo iz prethodnih, realizovanih projekata. Da bi se to steklo, mora se krenuti od bazicnih resenja koja vec postoje. I uopste nije sramota preuzimati takva resenja koja ce nesumnjivo olaksati prve korake . Ako se bude mastalo o nerealnim projektima, onda ce se najverovatnije i zavrsiti samo na mastanju.

   

lemonxxl

I radili si šta na ovoj ideji. Hoce li biti uskoro kakvih konkretnih poteza.

mravic

Ja imam konzervu od lepka u koju mozemo staviti elektroniku, a imam i stari akomulator od kola za napajanje. Imam i stari toki voki da nam salje podatke na zemlju. ;D ;D
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

GENESIS

Predlažem da se na Letenku ponesu katalozi firme Conrad Elektronik.

Ako poznajete nekog ko ima te kataloge tražite na zajam.

Sasa

Uf, greškom mi je otišla prazna poruka. OK, radi se nešto, ali Balkan je ovo. Ide jako sporo.

gucic


GENESIS

Quote from: Sasa on March 07, 2007, 02:02:54 am
OK, radi se nešto, ali Balkan je ovo. Ide jako sporo.


Naravno da ide sporo. Ako jedan radi dok hiljadu drugih dobacuje, kritikuje i izvoljeva. ;)

lemonxxl

Pa ne dobacuju bas svi. Bilo je to dobrih prijedloga. Kao prvo trebali bi otvoriti novi topic pod nazivom projekta. Zaduziti ljude koji ce istraziti detaljno sta nam je sve potrebo sto se tice tehnicke realizacije i koliko bi to kostalo.  Prijedlog sa udruzenjem nije los, ali bi se to moglo realizovati i kroz vec postojeca ast. udruzenja, koja bi bila u nekoj vrsti mreze. Kad je dokumentacija projekta gotova onda nastupiti prema organima vlasti i nekim donatorskim međunarodnim organizacijama. Kako je to sve na medjunarodnom nivou (Srb, BiH , Hrv) vjerovatno bi se moglo relativno lako izvuci lova.
 

Sasa

Pa lemonxxl, znamo svi sta bi trebalo da se uradi. Problem je naci izvrsioca.  :)

lemonxxl

ok. Ja samo napisah sto mi je bilo na dusi  ;) pozdrav

marino

Quote from: Sasa on March 11, 2007, 03:32:42 am
Problem je naci izvrsioca.  :)


dakle sto se izvrsioca tice...ajmo za ozbiljno..na ovogodisnjoj ljetnoj radionici cLARKe 2007 (raniji cLARKe http://clarke2006.vidulini-astro.hr/ ) imati cemo kao temu jedne od radionica - NANOSAT

ekipa od nekoliko srednjoskolaca izraditi ce funkcionalni model nanosata...e sada...ovdje je bilo konkretnih prijedloga kako da se nanosat izradi...hocemo to napraviti u medjunarodnoj suradnji?

m
Vidulini Observatory

stameni

Quote from: marino on March 13, 2007, 05:36:00 am
ekipa od nekoliko srednjoskolaca izraditi ce funkcionalni model nanosata...e sada...ovdje je bilo konkretnih prijedloga kako da se nanosat izradi...hocemo to napraviti u medjunarodnoj suradnji?


U principu -- što da ne :)

Na žalost, ja za sada ne mogu uočiti "the big picture", odnosno koji sve problemi treba da budu očekivani i rešavani, ali ako treba programirati kakav mikrokontroler u tom čudu, mogao bih probati.

Stojanov

Quotehocemo to napraviti u medjunarodnoj suradnji


Marino, nemam primedbi na tvoj predlog. Sto je siri krug ozbiljno zainteresovanih, bice na kvadrat lakse.
Stameni, relacija Sensors-PICS je u mom domenu. Dalje je tvoj posao. Sto se tice napajanja, vec sam radio na VEOMA slicnim projektima.